SPACELOFT aerogel | űrtechnológia forintért
Még tavaly elhatároztam, hogy beszámolok egy nagyon különleges anyagról, bár távolinak tűnt és csökkenti a jelentőségét számunkra, ha nálunk nem kapható. A minap levelet kaptam, melyben felhasználásra ajánlotta egy hazai forgalmazó a Spaceloft Aerogélt, amelyet az Aspen cég fejlesztett ki, eredetileg a NASA megrendelésére. Így hogy már nálunk is beszerezhető, már sokkal érdekesebbé vált, álljon itt egy kis bemutató.
Hogy érzékelni lehessen a hőszigetelő képességét, tekintsék meg a fenti táblázatot (a VIP= vákumhőszigetelés, amelyről még 2009-ben mi is beszámoltunk).
Az idei év elején egy új termék jelent meg a speciális hőszigetelések hazai piacán. Egy érdekes és hasznos anyag: az aerogél hőszigetelő paplan. Az aerogél szigeteléseket a NASA fejlesztette ki: üvegszálkompozit anyag, amely szilika aerogéllel van elegyítve.
Amellett, hogy a valaha gyártott legjobb hőszigetelő anyag, teljesen víztaszító, viszont a párát nagyon jól átengedi.
Sűrűsége igen kicsi, nem öregszik, nem penészedik, semmiféle környezeti problémával nem kell számolnunk az alkalmazás során.
λ=0,013 W/mK
A Spaceloft aerogél hőszigetelések alkalmazási területét jelenleg a nanotechnológiás eljárások magas költségei eléggé behatárolják: jellemzően műszaki, technológiai problémák effektív megoldására használhatóak költséghatékonyan.
További videók az aerogel-ről itt és itt
Például, ha egy tervezési vagy kivitelezési hiba miatt problémás szerkezetet, csomópontot kell utólag hőtechnikailag korrigálni. Ilyen esetben az aerogél hőszigetelő paplannal a lehető legjobb eredményt tudjuk elérni a szerkezet megbontása nélkül, kültérben vagy beltérben, födémben vagy padozatban alkalmazva. Ilyen esetekben egyértelműen kifizetődő a használata. És ami legfontosabb, szemben más csúcskategóriás hőszigetelésekkel, a paplan teljesen hétköznapi módon beépíthető: lépésálló, ragasztható, vakolható és hajlítható, tehát íves felületekre is könnyű rögzíteni.
Emellett új építésű könnyűszerkezetes épületeknél a szerkezet hőhídmentesítésére eleve javasoljuk betervezni az anyagot: a Thermablok öntapadós aerogél szigetelő csíkja könnyen, praktikusan felhelyezhető: már minimális vastagságban alkalmazva is ellensúlyozni tudjuk a falszekciók és a szerkezeti bordák hőátbocsátási differenciáit.
Bővebb információ: www.aerogelszigeteles.hu
Aerogél hőszigetelő paplanok
λ=0,013 W/mK
Az aerogél hőszigetelő paplan egy flexibilis kompozit anyag, amely üvegszál térhálóba ágyazott aerogél. A legmagasabb R-értéke és teljességgel ártalmatlan jellemzői miatt biztonsággal alkalmazható az élet minden szegmensében. Tekercs formában kapható, mely a gyors és sokrétű alkalmazását teszi lehetővé a számos felhasználási területen.
Összenyomható, alkalmazkodó, jól illeszthető bárhová anélkül, hogy veszítene szakítószilárdságából és rugalmasságából. Különböző szélességben és méretben is kapható.
SPACELOFT aerogél hőszigetelő paplan termékismertető
Felhasználási terület
- ipari feldolgozó létesítmények
- kültéri és beltéri építőipari alkalmazások
- ruhaipari alkalmazások
Aerogél hőszigetelő csíkok
λ=0,013 W/mK
Az aerogél hőszigetelő paplan egy speciális felhasználási módozata. A méretén kívül egyéb fizikai tulajdonságait tekintve teljes mértékben megegyezik a paplannal.
Felhasználását megkönnyíti, hogy ragasztóval ellátott, öntapadós verzióban is gyártják.
Így könnyen és gyorsan alkalmazható különböző hőhidak megszüntetésére.
Felhasználási terület
- kültéri és beltéri építőipari alkalmazások (pl. könnyűszerkezetes épületszerkezetek hőhídmentesítése)
Végül pedig az árlista:
Lőrincz Zsolt, LERPOS Bt.
Telefon: +36-20-5896500, Fax: +36-70-9004056
Levelezési cím: 6721 Szeged, Juhász Gy. u. 13/B
E-mail: lorincz.zsolt@aerogelszigeteles.hu Web: https://www.aerogelszigeteles.hu
Hozzászólások (11): megnézem
TÜKE
2011. március 18. péntek 05:51
Megnéztem a termékismertetőt (laikusként)- abban a végén – a felhasználási információkat is. Valahogy a biztonsági adatlapot (?) nem találtam. Csak azért írom, mert „megakadt” a szemem : ” az anyag esetleg poros lehet” = porálarc javasolt ill. olvastam „C” tűzveszélyességi oszt.-ba tartozik. Az is igaz, említődik, hogy a forgalmazó az érdeklődőknek ad további felvilágosításokat.
Bocs’ ha szerepelne a sorok között,- és csak az én figyelmemet kerülte volna el,- találtam ezt a neten : https://www.aerogel.com (sajnos,magyarul nem olvasható)
Találtam még egy weboldalt (?) – ahol építtetők írnak a tapasztalataikról,- (?)- ott olvastam,hogy egy svájci, kb.600 éves malom felújítása során is alkalmazták. (műemlékvédelem)
Remélem, „magyar engedélyek” is léteznek ?- ne utólag derüljön ki, hogy „nekünk” ez sem megfelelő. OK!- olvastam, hogy van valamilyen EU-engedélye. (?)
biosolar
2011. március 18. péntek 10:03
Ár/teljesítmény viszony?
Kinek éri meg?
Koós Miklós
2011. március 18. péntek 10:13
Számtalan olyan felület létezik, ahol a hagyományos hőszigeteléssel csak ronda és bumfordi megoldásokkal lehet élni. Vannak pl. olyan csomópontok, ha úgy tetszik hőhidak, amiket képtelenség normál hőszigetelő anyaggal megoldani, ott ez az anyag jól jöhet (árkád vagy teraszfödém, kávaszigetelés, konzolok…stb).
Ez nem való nagy felületű, utólagos homlokzati hőszigetelésre.
Koós Miklós
2011. március 18. péntek 16:58
[re=79144]Szabadi Ferenc József[/re]:
tudom, olvastam. A cikk már egy ideje készül, de hiányzott hozzá még pár adat.
Szabóbácsi
2011. március 19. szombat 19:27
A nyílászárók spalettájánál valóban jól jön, hiszen ott csak 1-2cm-t enged meg a tok. Erkélylemezek hagyományos körbecsomagolásánál már kérdéses. Oda talán a szintén drága hőhídmexakítóelem se kerül többe.
Viszont tetőteraszoknál talán megoldható hogy ne kelljen 1; vagy fellépve kilépni (gazdaságosabb), 2; vagy az egész belső szintet a külsőhöz feltölteni (elegánsabb). Ha jó a táblázat, feleannyi Aerogél kellhet mint pl. Syrofoam. Fordított lapostetőhöz viszont alkalmas-e? A tökéletes víztaszítás, páraáteresztés csábító tulajdonság. EZt figyelemmel fogom követni.
TÜKE
2011. március 20. vasárnap 06:25
(laikusként)
https://ingatlanmenedzser.hu/_felujitoknak/20110318_szigeteles_rendelet.aspx
Koós Miklós
2011. március 20. vasárnap 09:46
[re=79155]TÜKE[/re]:
az újságíró kissé elaludt ezzel a hírrel. Pont erről szólt, több mint 10 napja – igaz sokkal részletesebben – a következő írás: https://kooseptar.hu/2011/03/08/epuletenergetikai-szabalyozas-korszerusitese/
Huszti István
2011. március 20. vasárnap 10:44
Az újságíró „elalvása” érthető, ha azt vesszük, hogy a szakma 30 évet aludt el.
TÜKE
2011. március 20. vasárnap 14:06
[re=79156]Koós Miklós[/re]:
Kösz’ a választ ! Így van ez, egy „újszülöttnek minden vicc új!” 🙂
Bizonyára a szakemberek ismerik, én tegnap ezt a reklámot (?) olvastam a Pécsi Hírekben-9.old. Beltéri falszigetelés az INHEMIWA hő-és hangszigetelő panellel. Látom, ez sem annyira újdonság, de írják, hogy Pécsett is kapható és az üzlet: Kagor Kft Pécs Bajcsy-Zs.u.14-16 72/266-833 30/446-1677
Hozzám hasonló laikusoknak :
https://www.belsoszigeteles.hu/ és https://www.inhemiwa.hu/htm/page/36f7.html?stp=index (remélem működik)
CsT
2014. január 1. szerda 16:32
A táblázatban szerepel egy oszlop „PF”. Azt szeretném kérdezni, hogy az mi/minek a rövidítése?
Keresem a legjobb homlokzatszigetelést (adott ellenálláshoz szükséges köbméterár alapján), egyenlőre az IPN panel (kingspan) tűnik a jó választásnak, de persze biztosan rám lehet cáfolni.
Előre köszönöm!
Anna
2014. január 16. csütörtök 09:11
EnergPHit minősítésű házat szeretnénk (felújítás passzívház komponensekkel). Az egyik problémánk, hogy két lakószobában már eleve alacsony a belmagasság, ezért olyan szigetelés kéne az aljzat fölé, aminek nagyon jó a lambda értéke, hogy aránylag vékonyan is jól hőszigeteljen. Ez a hőszigetelő paplan vajh tényleg tudja ezt a remek értéket? Meleg-, vagy hidegburkolat alá le lehet tenni? Milyen rétegrendben?
Köszönettel: Anna