Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2011. március 10. csütörtök

Országos Építésügyi Fórum

Az építésügyért felelős miniszter létrehozta az Országos Építésügyi Fórumot

Az építésügyért felelős miniszter az építésügyet közvetlenül érintő döntések előkészítésében közreműködő, konzultatív, javaslattevő és véleményező testületként létrehozta az Országos Építésügyi Fórumot. A Fórum feladata, hogy az építésügyi szakmai és civil érdekképviseletek és az építésügyben érdekelt kormányzati szervek közötti együttműködést és párbeszédet erősítse, továbbá az épített környezet értékeinek és minőségének védelmét, színvonalának emelését, az építésüggyel összefüggő társadalmi, gazdasági, környezeti, kulturális, szakpolitikai kérdésekkel kapcsolatos intézkedések tervszerű kidolgozását és végrehajtását, az ország építészeti és építési minőségének javítását, az egységes és következetes szakmapolitikai irányítás megvalósítását elősegítse.

A Fórum feladatkörében konzultál a jogszabályok és egyéb kormányzati döntések építésügyet érintő hatásairól, részt vesz az építésügyet érintő problémák, elvárások és lehetőségek feltárásában, kezdeményezi az építésügyet, az épített környezetet érintő intézkedések hatásvizsgálatának elvégzését a feladat- és hatáskörrel rendelkező miniszternél, javaslatokat dolgoz ki az épített környezet alakítására, minőségének védelmére, az építésügy helyzetét kedvezőtlenül befolyásoló folyamatok megállítására, visszafordítására, az építésüggyel kapcsolatos intézkedések végrehajtásának módjára, és az építési beruházások megvalósításának elősegítésére, véleményt nyilvánít az építésügyet közvetlenül érintő jogszabályok, kormányzati intézkedések tervezeteiről, valamint figyelemmel kíséri az építésügyet érintő kormányzati döntések előkészítését, végrehajtását.

A Fórum elnöke az építésügyért felelős miniszter, vagy az általa kijelölt állami vezető. Az elnök képviseli a közigazgatási és szakmai fórumokon a Fórum javaslatait és véleményét, tájékoztatót készít a Kormány részére a Fórum működésének tapasztalatairól és a Fórum ülésén beszámol a Fórum által tett javaslatok és vélemények érvényesítéséről. A Fórum titkára az elnök által kijelölt vezető beosztású kormánytisztviselő.

A Fórumban szavazati joggal rendelkeznek a Fórum tagjai és meghívása esetén az a miniszter, akinek a feladatkörét a megvitatásra kerülő téma érinti. A Fórumba 11 szakmai, illetve civil szervezet delegálhat egy-egy tagot. E szervezetek: a Magyar Építész Kamara, a Magyar Mérnöki Kamara, az Építésügyi Igazgatási Szakmai Kollégium, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége, a Magyar Építőanyagipari Szövetség, az építésüggyel összefüggő építész és mérnökképzéssel érintett felsőoktatási intézmények építésüggyel kapcsolatos karai, a Magyar Urbanisztikai Társaság, az Országos Főépítészi Kollégium, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a Megyei Jogú Városok Főépítészi Kollégiuma és az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület.

A kormányzati oldal részéről 12 tagja van a Fórumnak, ők az elnök, a titkár, továbbá az építésügyért, a műemlékvédelemért, a közlekedési sajátos építményfajtákért, a hírközlési sajátos építményfajtákért, a közmű- és energiaellátási sajátos építményfajtákért, a bányászati tevékenységgel és a bányászati hulladék kezelésével kapcsolatos sajátos építményfajtákért, az atomenergia alkalmazására szolgáló sajátos építményfajtákért, a vízellátási és vízgazdálkodási sajátos építményfajtákért, a nemzetbiztonsági célú, illetve rendeltetésű, valamint a honvédelmi és katonai sajátos építményfajtákért és az építésgazdaságért felelős miniszter által kijelölt egy-egy vezető beosztású kormánytisztviselő. A Fórum elnöke a Fórum ülésére meghívja azt a minisztert is, akinek a feladatkörét a megvitatásra kerülő téma érinti.

A Fórum a munkáját az ülésen végzi, amelyek nem nyilvánosak. Az ülés határozatképes, ha a tagok több mint fele megjelent. A Fórum véleményét és javaslatait szavazattöbbséggel alakítja ki. Szavazategyenlőség esetén a Fórum elnökének szavazata dönt. A Fórum szakmai munkájának megalapozása érdekében állandó és eseti munkacsoportokat hoz létre a Fórum tagjaiból, illetőleg azok képviselőiből, felkért külső szakmai és civil szakértőkből vagy egyéb szakmai és civil szervezetek felkért képviselőiből. A munkacsoportok további almunkacsoportok létrehozásáról dönthetnek. A Fórum működésének részletes szabályait, valamint az elnök, a titkár és a tagok helyettesítésének rendjét ügyrendben határozza meg.

Hatálybalépés: 2011. február 24.
Forrás: MK/2011/16.
Jogszabály: az Országos Építésügyi Fórumról szóló 3/2011. (II. 23.) BM rendelet

Hozzászólások (1): megnézem

  • Antal Arpad

    2011. június 8. szerda 11:00

    #80575

    Jó napot kívánok.
    Segítséget szeretnék kérni azon eljárásban ami segítségével elkerülhetem az építmény adó kifizetését az önkormányzatnak olyan jogon hogy 2009 márciusában tudtam beköltözni az Új építésű lakásba mert csak februárban kaptam meg hozzá a hitelt de viszont az önkormányzat arra hivatkozik ,hogy már 2008.Novemberében kapott a földhivatal információt hogy én megveszem ezt a lakást ,de ha nem kapom meg a hitelt akkor is ki kellett volna fizetnem ezt az összeget mert már be voltam jegyezve a földhivatalnál.Tehát a kérdésem az hogy ha alá tudom támasztani hogy nem az én tulajdonom volt a lakás egészen február -ig akkor átruháztathatom a költségeket az építetöre vagy sem illetve maximum egy komunális adót fizeték ki azon évre.

ÉPÍTÉSI JOG
Megjelent az intézkedési terv az építésügy átalakításáról

A Kormány 2015. januárjában fogalmazta meg, hogy az építésügy teljeskörű átalakítására van szükség. A Magyar Közlöny 2015. szeptember 4-i számában jelent meg az építésügy átalakítását célzó intézkedési tervről és a hozzá kapcsolódó feladatokról szóló 1567/2015. (IX. 4.) Korm. határozat, amely már részletesebben meghatározza, hogy az építésügy szereplőinek milyen változásokra kell felkészülniük. Úgy tűnik, hogy például […]

Megjelent az intézkedési terv az építésügy átalakításáról
2015. szeptember 8. kedd
ÉPÍTÉSI JOG
Új szerzőnk: dr. Jámbor Attila – epitesijog.hu

A kooseptar.hu témái között kiemelt szerep jut a jogszabályok bemutatásának, értelmezésének. Eddig ezt a jogszabálybogozást hályogkovács módjára magam igyekeztem megoldani, de számos alkalommal segítségül kellett hívnom joghoz értő szakembereket, nem egy esetben az epitesijog.hu oldalon megjelent információkat használtam fel. Mostantól azonban az oldal vezető jogásza, dr. Jámbor Attila által írt cikkek itt is megjelennek részben […]

Új szerzőnk: dr. Jámbor Attila – epitesijog.hu
2013. december 16. hétfő

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább