Wikipédia | Fiktív települések Magyarországon
Kukutyin
A Ferencszálláshoz és Deszkhez tartozó Kukutyin puszta az 1880-as évek idejében zabbal volt bevetve, de az éppen akkor áradó Maros miatt a szántóföldeken nem lehetett dolgozni. A leleményes helyiek nem akarták, hogy veszendőbe menjen a termés, ezért csónakokba ültek és úgy vágták le a zab hegyét, az értékes kalászokat.
Az eseményt Ferencszállás címere és a népnyelv máig is őrzi.
Névadójuk puszta humor
A humor forrása gyakran a faluval, vidékkel összefüggésbe hozott sztereotípiák, mint az állattartás, testiség, kevésbé fokozott szellemi élet.
Ezen nevek közé sorolható a jól ismert Bivalybasznád és Jászkarafaszajenő, valamint a ritkábban használt Tápióbivalyhónalja, a már nevében is az eldugottságra asszociáló Simagöröngyös, vagy a megfoghatatlan jelentésű – talán részben hangutánzó – Mucsaröcsöge (vagy Mucsajröcsöge). Ez utóbbi fiktív településnév feltehetően a Győr-Moson-Sopron megyei Röjtökmuzsaj község nevének kifacsarásával keletkezett. A legújabb ilyenfajta településnév Iszapszentgilisztás az Iszkaszentgyörgy névből származik.
Névadójuk a környező települések halmaza
Gyakran található sok hasonló névkezdetű település közel egymáshoz, amennyiben mindegyiküket ugyanarról a közelben húzódó hegységről (pl.: Pilis), folyóvízről (pl: Rákos-patak) nevezték el. A sok hasonló nevű település útvesztőjében a környéken nem ismerősöknek könnyű eltévednie, emiatt alakultak ki a zavarból való menekülőútként a jellemzően …borzalmas, …borzasztó, …rettenetes végződésű gyűjtőnevek, mint például Rákosborzasztó, Pilisborzasztó, vagy Tápiórettenetes.
A Pilis hegység, mint a röghegységek általában, hepehupás kitüremkedésekkel és völgyekkel gazdagított. Lankáin számos falu húzódik, melyek közül nem egy nevében érhető tetten a hegység névadó volta: Pilisborosjenő, Piliscsaba, Piliscsév, Pilisjászfalu, Pilismarót, Pilisszántó, Pilisszentiván, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló, Pilisvörösvár mind a Pilisben található települések. Mivel a hegységben örömmel kiránduló, de inkább sík terephez szokott városi-pesti népség könnyen elveszik ezen települések domborzati-földrajzi útvesztőjében, előszeretettel hivatkozik a térség tetszőleges településére a Pilisborzasztó megjelöléssel.
Nahátszentpéter
Ide tartozhat emellett, hogy bár nem egy helyen, sokkal inkább az egész országban szétszórtan találkozhatunk a szent szót tartalmazó – …szentmárton, …szentpéter, …szentmiklós – településnevekkel, így állandó rácsodálkozásra ad okot egy újabb felfedezése valamely eldugott helyen. Ez adhatott okot a jól ismert Nahátszentpéter kifejezés megszületésére.
további érdekességek : Fiktív települések Magyarországon – Wikipédia
Hozzászólások (15): megnézem
KapitányG
2010. szeptember 4. szombat 22:17
„…Rákosborzasztó-nak vagy Rákosrettenetesnek sincs pontos helyhez kötődő denotátuma, csak azt tudjuk róla, hogy ’Budapest belvárosától távoli kerület, lakótelep’.”
https://mnytud.arts.klte.hu/szleng/tanulmanyok/szl_szot2.pdf
Nem az „útvesztő” miatt kapta Rákosmente ezt a nevet, hanem a távolsága, nehézkes megközelíthetősége miatt. Még a hatvanas években is legalább egy, de inkább másfél óra kellett ahhoz, hogy valaki kijusson a kerületbe. A Baross térről indult a 67-es autóbusz, útközben keresztezve a hatvani vasútvonalat, a 30 percen túl is zárva tartható sorompójánál. És ha nem Rákoskeresztúrra igyekezett az ember, hanem mondjuk Rákosligetre, Keresztúrról egy újabb autóbusszal ismét várakozhatott 30 percen túl is ugyanennek a vasútvonalnak egy másik sorompójánál. De nem volt jobb a helyzet akkor sem, ha Rákoshegy, Rákoscsaba, netán Rákoskert felé akart menni.
Ehhez járult még a kerület elmaradottsága, falusias jellege. Egyetlen budapesti kerületben sem volt annyi földút, annyi csatornázatlan utca, mint a XVII. kerületben.
tre
2010. október 7. csütörtök 10:03
2006 őszén hallottam egy fiktív településnevet „GYURCSÁNYHALOTTI”, egy másik a „TAJTÉKSZAPPANOS”
TÜKE
2010. november 27. szombat 05:53
Bár nem település nevével, hanem Pécs városrészeinek elnevezésével kapcsolatos.
Előzmény : pl. a gázszámlára az E.ON Kovácstelep helyett azt írja, (évek óta!)hogy Pécs-Patacs ! – emiatt aztán a (saját) számítógépes rendszerük is kissé „megbolondult!” – (lakosságról nem is beszélve!- mert nem tudtuk azt az online bejelentkezést megcsinálni !- majd egy hétig!)
Akkor kezdtem el (újra) a pécsi városrészek elnevezésével foglalkozni,- bár jó párat gyermekkortól kezdve ismertem. Na, de azt nem tudtam ,hogy van egy Fogadó (!) nevű rész is. Talán itt megtalálható (?)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Fogadó_(Pécs)
Bocs’ ha nem működne ?- kissé furcsa az ilyen link. (?)
Szabóbácsi
2010. december 10. péntek 17:39
Bőnyrétsárkányt nem is említettétek. Házam meg Nekeresden is épült egy.
Szabóbácsi
2010. december 11. szombat 15:45
Nekeresdet kiadta a Gugli Zala megyében. Ez nem normális! 🙂
Bivalyb@sznád kissé alpári, Bivalybürgözd kevésbé.
TÜKE
2010. december 12. vasárnap 05:02
[re=78123]Szabóbácsi[/re]:
Megjegyzem, a Google Maps ad „tippet” a Valahol utcára is ! (nem is egyet!) – de ne bonyolítsam most. Régebbi hír : https://velvet.hu/celeb/pako081114/ Fekete Pako utca is felkerült a térképre !
Ami sajnálatosabb, még hivatalosan (?) sem nagyon tudják elintézni azt, hogy a Pécs térképen javítsák ki a Perczel Mór u. nevet Perczel MIKLÓS-ra ! -és nem tudom, mikor lesz látható az M6/66 autópálya ?
Szabóbácsi
2011. január 25. kedd 17:37
Újabbak: Nagyfenék és Makkoshotyka
Kocsis Krisztián
2011. március 16. szerda 18:19
Furkótelep ( létező Báta mellett)
Karakószörcsök (létezető Sümegtől északra kelletre akárcsak Bakonypölöske)
…ha valakinek problámája van az Nagybajom-ban van. (ott van közvetlenül Kisbajom mellett 🙂
( Kaposvártól nyugatra kb 30km.)
bobo
2013. július 14. vasárnap 19:54
[re=78103]Szabóbácsi[/re]: Bősárkány viszont létezik.
https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C5%91s%C3%A1rk%C3%A1ny
Péter
2013. szeptember 4. szerda 21:46
Szabóbácsi:
Makkoshotyka létezik, Sárospataktól nyugatra a második falu.
okkersárga
2014. június 16. hétfő 12:58
Szabóbácsi: Nekeresd valóban létezik Zalaegerszeg mellett. 🙂
Ezek az ország legviccesebb településnevei
2014. szeptember 23. kedd 01:00
[…] már itt szó Fiktív településekről Magyarországon, az Index olvasói összeszedték a vicces nevű […]
OSman
2014. szeptember 23. kedd 08:17
És létezik Ondód is…! Debrecentől pár kilométerre, még autópálya lehajtója is van…! 🙂
Koós Miklós
2014. szeptember 23. kedd 10:49
[re=92903]OSman[/re]:
ráadásul 3 ilyen teleülés is volt, amiből kettőt már megszüntettek: https://hu.wikipedia.org/wiki/Ond%C3%B3d_(egy%C3%A9rtelm%C5%B1s%C3%ADt%C5%91_lap)
Daidalos
2014. szeptember 25. csütörtök 22:45
Az „ondó” eredeti jelentése kiomló, leomló, vagy valami ilyesmi. Egyes tájegységekben a gabonamagok lehámló héját nevezik (nevezték) így.