Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2010. szeptember 1. szerda

Az összefogásról az árvizi helyreállítás kapcsán

ma az alábbi levelet hozta a drótpostás:

Kedves Ismerőseim!

Az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozat, Kiváló Építési Termék díjjal, és MAKÉSZ védjeggyel rendelkező tagjai, úgy gondolták, segíteni kellene az árvízkárosultakon, annak ellenére, hogy sok kisvállalkozónk, megélhetési gondokkal küzd, a megrendelés hiánya miatt.

Engedjétek meg, hogy nem hivatalos levél formájában, saját gondolataimmal, intézkedést, közlést nem kérve, saját szemszögünkből gondolataimat megosszam veletek a felsőzsolcai helyzetről:

Felsőzsolcán a helyzet változatlan!

(Nemzeti összefogás a bajbajutottakért)

Szeptember elseje van. Hideg őszi reggel. Minden vizes. Tegnap nagy eső volt. Áznak a romok, ahol folyna az építkezés, várni kell, mert nem lehet a gépekkel a telekre bejutni.

Szerencsés aki már építkezik, mert a többségnek, akinek csak az állami segítség jutott, még a telkén a romhalmaz. Ma talán aláírhatja a támogatási szerződést, megállapodhat valamelyik kivitelezővel, hogy milyen házat építsen.

Júniusban szörnyűlködtünk, hogy milyen szerencsétlen emberek, elvitte mindenüket a víz. Kiderült sok embernek biztosítása sem volt, de ha lett volna sem fizetett a biztosító mert vályog épület. Látva a sok szerencsétlen sorsot, többen is úgy gondoltuk a könnyűszerkezetes házépítők közül, hogy segítenünk kell. Sajnos az építőipar helyzete miatt többünk is segélyre szorulnának, mivel a kevés megrendelés miatt nincs bevételük, de még is egyhangúlag döntöttünk, önköltségi áron ajánljuk fel munkánkat. Nem volt biztosításuk, most meg mi fizessük a kárukat? Igen, lehet olyan élet helyzet, hogy rossz döntéseket hoz az ember, és minden rosszul alakul. Segítsünk annak aki önhibáján kívül került ebbe a helyzetbe. Volt olyan tagunk aki a házszerkezetet ingyen adta volna. Ma már azt mondom, bár ne tettük volna!

Hiába írtunk Minisztériumba, Katasztrófa védelemnek, a helyi Önkormányzatoknak, semmilyen válasz nem érkezett. Sok a feladatuk. A VÁTI kitette felajánlásunkat a web oldalra, és ők megköszönték a felajánlást. Személyesen vittük el a felajánlást, biztos örülnek majd neki. Nem úgy tűnt, inkább nyűgnek látszottunk. Több szervezetünk önállóan is próbálkozott, nem sok sikerrel, fel is hagytak a próbálkozással, van nekik dolguk otthon bőven.

Tervpályázatot írtak ki típusházakra. A mellékletben, nem teljesen érthető és indokolható módon meghatározták, csak tégla, beton, üveg, fém, műanyag lehet az alapanyag.

Hát a mi vázszerkezetes technológiánk, ami árvízben, és földrengéskor is biztosan áll a lábán nem kell. Egyszercsak jő a telefon, a készházakra is számítanának, mert ezeket gyorsan, olcsón meglehet építeni, így október végére fedél lesz a károsultak feje felett. Nosza tagjainkat fellelkesítve tervezzünk! Elérkezett az elbírálás napja, valamennyi benyújtott tervünket visszautasították, mert nem megfelelő anyagokból készülne. Kiderül nem tilos, a helyi önkormányzat kiadhatja az építési engedélyt, ha biztosított asz árvíz elleni védelem. Nosza ismét kerekedjünk fel, csak tudunk segíteni.

Találjunk magunknak ügyfelet, lehetőleg olyat, akinek csak az állami támogatás jár, és önállóan biztos nem tudja felépíteni otthonát. Egy gyermekét egyedül nevelő, az árvizet követően anyukáját is elveszítő hölgy mellett döntöttünk. Viszonylag nagy háza volt, ezért neki járna a tíz milliós támogatás. Tervezgetés, az ingyen szerkezettel, némi támogatással, ajándék anyagokkal, egy kb 70m2-s, korszerű energia takarékos (télen a jövedelmét ne fűtésre költse, hisz az összedőlt háza után, még továbbra is kell a jelzáloghitelt fizetnie) épület lesz, az összedőlt 120m2-s helyett. Bemutató háznak szánjuk, korszerű anyagokkal, a sok felajánlásból a rom eltakarítással együtt bőven beleférünk.

A helyi építészek, nem szeretnének könnyűszerkezetes házat, mivel tájidegen, ez nem magyar technológia. Megpróbáljuk meggyözni őket, ha már Koós Károly társaság, hogy a technológia nem azonos a formával, ez nem azt jelenti, hogy alacsony hajlásszögű, amerikai konyhás épület. Erdély döntő többsége is favázas épület, vakolt felülettel.

Az eszmecsere sikeres, kapunk építési engedélyt.

Hírnök jő, nem oda buda, amit ingyen adunk, azt le kell vonni az állami támogatásból. Tehát csak annyi támogatást kaphat amennyit az állam megitéltek.

Akkor miért támogassuk, hisz így az államon, vagy önkormányzaton és nem az ügyfelünkön segítünk! Jó akkor másnak, adjuk a házat, aki el is fogadhatja. Ott reklámot is kapunk, és egy rákos beteg gyermekkel, összedőlő házban lakó családé az ajándék épület. Hurrá.

Újabb hír, a támogatás mértékét, nem a kárhoz, hanem a jelenlegi körülményhez határozzák meg. Ügyfelünk 48m2-s házra kaphat támogatást, a támogatás a hasznos négyzetméter szorozva 137 000Ft-al. Ez, hogy jött ki? Árajánlatokból átlagoltak. Miért nem műszaki tartalmat határoznak meg. Ebből a jelenlegi hőtechnikai előírásoknak megfelelő épület nem építhető. A pityergő ügyfelünket megnyugtatjuk, megoldjuk, ennyi akkor ennyi. Ügyfelünk sírva hív, hogy kihúzták a támogatásból, mert ingyen házat kap. Erről sosem volt szó. Visszakerül a listára, újabb számolás 55m2-s házra kap támogatást. Időközben eltakarítottuk a romokat, megkezdtük a jogerős építési engedély birtokában az alapozást. A helyi TV képújságán a kivitelezőknek értekezletet hívnak össze. Szerencse, hogy ügyfelünk nézte, így képviseltettük magunkat. Sok érthetetlen akadály gördítése mellett közlik, aki nagyobb házat épít, mint amekkorát kiszámítottak, mindegy hogy honnan finanszírozza a plusz négyzetmétereket, semmilyen támogatást nem kaphat.

A romeltakarítás költségét a támogatásból kell finanszírozni. Akkor még kevesebb pénz jár. Újabb értekezlet augusztus 31-én, közlik, hogy a könnyűszerkezetes házakra csak 120 000.-Ft/m2-t fizetnek. Melyikre, a helyszíni szerelésűre, a fém, vagy fa vázasra, vagy a polisztirolból készültre, az éppen megfelelőre, vagy az A+ kategóriát elérőre, a vékony vagy a vastag falúra. Milyen alapon döntöttek így. Újabb közlés, aki a meghatározottól nagyobbat épít, nem kap támogatást, a jogerős építési engedélyt módosítsuk meg, az elkészült alapot bontsuk vissza. Kinek a költségére! Az értekezleten résztvevő könnyűszerkezetes kivitelezők nem fogadják el a diktátumot! Mára rendkívüli testületi ülést hívnak össze. Egyébként is vegyük tudomásul, a kormányzat nem szeretne tömegesen könnyűszerkezetes házat látni! Mi van itt? Miért? A tízmillió így jelenleg már csak 6 600 000, amiből a bontást is fizetni kellett.

Mi csak segíteni akartunk!  Nemzeti összefogás 2010 szeptember 1 Felsőzsolca. Három hónapja kezdődött az árvíz. Kettő hónap van, hogy a romokat eltakarítsák, és megszerezzék a lakhatási engedélyeket! Milyen akadályok jönnek még? Mi is erre számíthatunk ha bajba kerülünk?

üdvözlettel:

Kárpáti József
ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő
Szakmai Tagozat (MAKÉSZ)
elnök
tel.: +36 30 206 3360
e-mail.:karpati@evosz.hu

Hozzászólások (3): megnézem

  • Nagy Károly

    2010. szeptember 1. szerda 13:52

    #73345

    Ez az ország nem normális.
    Ahelyett, hogy örülnének, hogy valaki még segíteni akar, ott tartanak be ahol tudnak. És persze sok helyen tudnak.

    Azzal nem számoltak szegény MAKÉSZ-esek, hogy ilyenkor nálunk nem az ember, a károsult a fontos, hanem továbbra is a különböző érdekcsoportok. Nem az a lényeg, hogy megépüljenek a házak, hanem az, hogy ki építi és miből.
    Nyilván más építőipari köröknek kell az építkezések zömét elvinni, anyagot meg természetesen csak bizonyos gyártóktól lehet hozzá vásárolni. Hát istenem fát biztos nem tudnak okosba’ szerezni…
    A tervpályázat felhívásnál említette valaki, hogy az előző árvíz kapcsán is egy adott cég emelkedett fel hirtelen. Most vajon melyik fog?

  • Rezsnyák Péter építész

    2010. szeptember 3. péntek 22:27

    #73377

    Ismét csak azt mondom, ezt az improduktív, bürokrata sáskahadat kellene eltakarítani.A magyar vállalkozó pedig ebben az ellenszélben dolgozik folyamatosan.Ennél ékesebben nem tudták volna bizonyítani, hogy feladatukra, az ország és az emberek érdekeinek előmozdítására alkalmatlanok.

  • Cser Eszter

    2010. szeptember 4. szombat 10:23

    #73381

    Kis létszámú tervező cégünk felajánlotta a kamarán keresztül, hogy tervezési díj nélkül megtervezünk családi házakat (bővítéseket), készítünk felmérési terveket az árvízkárosultaknak. Átcsoportosítottuk a munkáinkat, átszerveztük a programjainkat, gondolva, hogy sürgősen nagy szükség lesz ránk.
    Számoltunk, osztottunk,szoroztunk hogy hány engedélyezési tervet tudunk vállalni tervezői díj nélkül (min. 5-6 belefért volna).
    Eltelt pár nap, pár hét, csend… Felhívtam a kamarát, hogy akkor mikor lesz ránk szükség, hogyan készüljünk, hogyan szervezzük, vagy ne szervezzük a szabadságainkat.
    Azt a tájékoztatást kaptam, hogy a felajánlást továbbították az érintett helyekre, majd ők jelentkeznek.
    Hát azóta sem jelentkezett senki….

SZAKMA
Mi valósult meg a építészetpolitikából? | 1.5. Nemzeti Mintaterv katalógus

2015. szeptemberében jelent meg az építésügy átalakítását célzó 1567/2015. (IX. 4.) Korm. határozat, amely jelentős részben előrevetítette azokat a jogszabály változásokat, amikre 2016 során annyira rácsodálkoztunk. E sorozat keretében a 2015-ös építészetpolitikai elképzeléseket vetjük össze a ténylegesen megjelent jogszabályokkal illetve az ezek nyomán kialakult gyakorlattal.      1./ A lakossági építkezések bürokráciacsökkentése 1.5. A lakossági építkezések […]

Mi valósult meg a építészetpolitikából? | 1.5. Nemzeti Mintaterv katalógus
2017. január 16. hétfő
SZAKMA
Készházak | Milyen állapotban van egy 40 éves Falco-betonyp szerkezet?

Gyakran hajlamosak vagyunk a szocializmus érájában épített épületszerkezetek minőségét megkérdőjelezni, pedig számos területen semmi szégyenkezni való sincs. Egy szakvélemény kapcsán egy közel 40 éves könnyűszerkezetes épületet kellett véleményeznem. Több cikket is írtam betonyp témában, vélhetően ennek volt köszönhető a megkeresés is. Több helyen is feltártuk a födém- és falpaneleket és meglepődtünk, hogy mindenütt milyen épen […]

Készházak | Milyen állapotban van egy 40 éves Falco-betonyp szerkezet?
2016. augusztus 9. kedd

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább