Az első magyarországi mecset tervei
A tervezett bemutató kis sorozatunk első részében az előzményekről esett szó, most lássuk magát a tervezést.
Az első megkeresés még 2008-ban érkezett, azonban a tényleges tervezésre csak 2009 nyár végén került sor. Azért ekkor, mivel ekkor fogadták el a területre vonatkozó szabályozási tervet, ami alapja volt az egész tervezésnek.
A telek beépíthetősége és a megbízó által megadott program szinkronba hozása nem kevés fejtörést okozott, ugyanis az épület messze több, mint egy imahelyiség. A kulturális központ megnevezés nem holmi álca, az alapterület nagyobb részét ez képezi. A komoly alapterületi elvárás mellett 3 közel sem másodlagos szempontnak kellett megfelelni:
- az épület nagy imatermét Mekka felé kellett tájolni (ami a mi esetünkben a telek hossztengelyére kb. 45 fokot zár be)
- a vallási előírások szerinti nemenkénti elválasztás (bejáratok, helyiségek, lépcsők, liftek…)
- mint a Mo-on az elsőként megépülő mecset, megjelenésében egyszerre kell megfelelnie az iszlám közösség elvárásainak, illetve a magyar építész szakmai és az itt lakók elvárásainak, lévén mindez a magyar valóságban fog létezni.
A telek beépítésére vonatkozó előírások közül két lényeges adatot emelek ki, az egyik a 40%-os beépítettség és a 12,5 m-es építménymagasság, kiegészítve, hogy az abszolút magasság nem haladhatja meg sehol sem a 15 m-t. Ez utóbbit a minaret miatt érezték szükségesnek a korlátozni, ami viszont így olyan törpe lett, hogy a központi tervtanácson szóvá is tették.
Mivel a telek beépítése ennyire reflektor fénybe került, így a beépítés során kizárólag olyan megoldások jöhettek szóba, amin nem lehet vita és inkább mindenben rátartással terveztünk. Ez vonatkozik az oldalkertekre, beépítettségre és különösen az építménymagasságra, hiszen a maximális 12,5 m helyett, mindössze 8,8 m lett, ami az elérhető tömeg cca. 2/3, vagyis sokkal kisebb.
Az alábbi videó a tervezést megelőző lakossági fórumon készült
Az elrendezés
A telek lejtős, így az utcai és az udvari szárny szinteltolásos. Az alapvető elrendezést a Mekka felé tájolt nagy imaterem határozta meg, ami a lehető legtávolabb került a zajos Budaörsi úttól. Minden más ehhez igazodik, a nemenkénti megközelítés bejáratai és lépcsői, a rituális fürdők, de még pl. az imádságokat vezető imám épületen belüli mozgása (ő a saját szolgálati lakásából közvetlenül tud eljutni egy külön kis lépcsőn az un. vallási irodába, a napi imaterembe illetve a nagy imaterembe).
Az épület térbeli kialakítása is igazodik a nemenkénti elválasztáshoz, így a nagy többséget képviselő férfiak a nagy imateremben imádkozhatnak, addig a nők ezen imaterem galériájáról hallgathatják az imámot.
a következő oldalon az egyes szintek kialakításáról olvashatnak:
Hozzászólások (1): megnézem
Hatalmas mecset épül Budapesten – Képekkel! | Ingatlan.net Magazin
2011. június 27. hétfő 22:31
[…] törpe lett, hogy a központi tervtanácson szóvá is tették. Az épület részleteiért érdemes végigböngészni a terveket, amelyekben igen sok érdekesség van. Nem hiszem például, hogy van még Magyarországon […]