MÉB 1. | Fővárosi blog
Évek óta igyekszem összegyűjteni a magyar építészeti blogokat, az építészetet persze kicsit tágabban értelmezve, hozzáértve a környezetet, a fenntarthatóságot, az energiát és a tárgykultúrát, dizájnt és a kert és tájépítészetet. MÉB nek neveztem el. Mindezt azért csináltam, mert szeretném ezeket az oldalakat és persze a szerzőiket megismertetni az olvasókkal, érdeklődőkkel. Méltatlanul keveset ismerünk közülük, pedig tucatszám találhatóak érdekesebbnél cikkek, beszámolók a legkülönfélébb témákban. Egy olyan sorozatot kezdtünk el, amiben mindig bemutatunk egy-egy blogot, de lesz hogy egyszerre többet is.
Az első interjú Papp Gézával készült, ő szerkeszti a Fővárosi blog-ot (leánykori nevén Budapest jövője) és a Fido blog -ot.
Mit érdemes tudni Rólad?
Fiatalon születtem 1977-ben. Pár nap híján egyidős vagyok a Planetáriummal. Marketinget tanultam, és ezen a területen is dolgoztam. Budapest a hobbim lett, így amatőr rajongóként, és nem szakmaiként blogolok új és régi budapesti épületekről, meg arról, ami éppen megtetszik.
Mivel foglalkozol a blogoláson kívül?
Kerékpározok, fotózok, erdőben kirándulok. Meg mostanában állást keresek…
Mi vagy ki ösztönzött a blogírásra?
Először csak olvasgattam Budapestről, aztán idővel elkezdtem írni is róla. Hát kb. így kezdődött…
Havonta mennyi írásod jelenik meg?
Min. 4, max. 8.
Melyek a kedvenc témáid és melyek azok amik az olvasók körében a legsikeresebbek?
Az új épületeket igyekszem bemutatni, illetve a változásokat: ez volt itt korábban, most ez lett belőle. Meg elég sokat irkáltam már az elmúlt rendszer házairól is, a Domustól az Almássy téri Szabadidőközpontig – nem politikai motivációból, inkább talán némi nosztalgiából. Érdekes, és eddig nagyjából feldolgozatlan téma ez. Olyan témákra jó rálelni, amit mások még nem írtak meg. A legolvasottabbak meg azok lettek, amik elől vannak a Google keresési találatai között. A Tüskecsarnok szónál vezetek! 🙂
Havonta mennyi látogatód van és mennyi hozzászólás?
Ez elég változó. Az előző helyen olyan 800-1000 körüli napi olvasottságot értem el Budapest jövője néven, aztán átköltöztem, és emiatt eléggé lezuhant az olvasottság. De ismét jön fel, 3 hét alatt 250 körüliről már 350 körülire nőtt. És a blog.hu-n sokkal több a hozzászólás, ez egy jó fejlemény.
Melyik volt eddig a legsikeresebb írásod?
Az Aréna Plazáról írt cikkem. Aznap késett a megnyitás, nem volt még elérhető a honlapjuk se, én viszont az elsők között voltam a Google keresési találatai között. De nagyon jó olvasottságot értek el a Budai Skáláról, a graffitiről, a 3-as metró Deák tér állomásának betűs csempéiről, a Margit híd felújításáról írott cikkeim, valamint a 2-es, 3-as metrókat feldolgozó cikksorozataim is. Általában viszont azok lettek népszerűek, ahol jobban utána tudtam járni a témának. A legutóbbi Tüskecsarnokos cikkhez például a tervezőirodától is kaptam anyagot, és minisztériumi engedéllyel fotózhattam is bent. A betűcsempék megfejtése is sok utánajárás volt, azt ketten csináltuk – így aztán én magyarul, Gyuricza Gábor https://gyuricza.blogspot.com/ pedig portugálul tette fel a blogjára a megfejtést. Sok meló, utánajárás, de megéri.
A témákat magad választod, vagy időnként kapsz témajavaslatokat, ötleteket is?
Többnyire magam, de azért jönnek témajavaslatok is. Pl. egy csomó hasonmás javaslat jött olvasóktól. Ezeknek nagyon örülök, várom a további javaslatokat!
Naponta mennyi időt töltesz blogírással, blogkarbantartással?
Most jó sokat, mert munkanélküli vagyok. De ha ezt nem veszem, akkor mondjuk heti 3-5 óra lehet. Majd egyszer lemérem magam stopperrel 🙂
Van kapcsolatod, személyes ismeretséged más bloggerekkel?
Igen, a Tilos rádióban négyesben nyomtuk egy ideig, de van közös levelezőlistája is a Budapest bloggereknek, és néhányukkal személyesen is találkozom néha.
Melyek a kedvenc blogjaid?
Most éppen a Best of semmi blog 🙂 Amúgy a Városképp, a Forrás:Budapest, és a Táj-Kert blog az, amit rendszeresen szemlézek a blogok közül.
Meddig tervezed írni a blogot illetve mik a terveid?
Amíg csak létezik blogolás 🙂 A GeoCities lezárása döbbentett rá igazán, hogy a neten semmi nem tart örökké. A blogok most nagyon népszerűek tudnak lenni, de nem lesz ez mindig így. Ez is lehal egyszer, és akkor kihúzzák alólam a talajt. Azaz kihúzzák a dugót. Ezért a cikkeket le szoktam menteni egy saját archívumba is.
Van más blogod is?
A Fido blog: https://fido.freeblog.hu/
Elérhető vagy a közösségi médiában (Twitter, facebook) ?
Igen. Twitteren a https://twitter.com/fovarosibloghu címen, Facebookon a https://www.facebook.com/FovarosiBlog címen vagyok elérhető.
Mennyire tartod fontosnak ez utóbbiakban való megjelenést?
Fontos ingyenreklám a blogbejegyzésekhez. 🙂 No és persze végigbogarászom néha az ezekre belinkelt anyagokat is, hogy mi érdekes van köztük.
Az elején említetted, hogy Te szerkeszted a Fido blog-ot is, róla mit kell tudni?
Hát, a legegyszerűbb, ha megnézed 🙂 De mondjuk legyen ez: az egy könnyű kis blog, tele mindenféle érdekességgel és humorral. Hetente egyszer, hétfőnként frissül.
És végül mit üzensz az olvasóknak?
Olvassátok továbbra is a blogot, a következő hetekben lesz cikk a Szépművészetiről, a Klotild palota bejárásáról, Borsos Miklós egyik legismertebb budapesti szobrát pedig 35. születésnapján köszönthetjük.
Még valami. A blog fejlécében látható piramisról: ez egy érdekes sztori. 1896 környékén készült javaslat a Gellért-hegyre, az ezeréves évfordulóra. Egy 1000 méter, szerényebb
változatban 1000 láb magas piramis megépítése lett volna a javaslat – nem is vették komolyan.
Köszönöm az interjút !
Fővárosi Blog
A blog indulása: 2007 (április)
Publikus emailcím: 7788fido (kukac) gmail.com
A blog szerzője: Papp Géza
Hozzászólások (0): megnézem