Big Mac | költöznek a segédprogramok is
Bootcamp, Virtualbox
A mostani (inteles) Mac egyáltalán azért jöhetett szóba nálam, mert futtatható rajta windows is, ráadásul 2 féleképpen, windowsos gépként és a mac-en belül mintegy alkalmazás. Mindkettő fontos lehet és ez a lehetőség nagy biztonságot ad. Ha volt forradalmi váltás az Apple fejlesztési irányában, akkor az egyik egészen biztosan az Inteles procikra való áttérés volt. Így ha valami nincs meg Mac-en, majd futtatjuk ablakban … ugyis az a neve :-).
Erről a programról már tettem említést egy korábbi posztban, nem ismétlem meg.
Vírusírtó
Bár a mac előnyeit taglaló hosszú felsorolásban előkelő helyen szerepel, hogy nem kell vírusírtó, magamfajta „switcher„-nek (win-ről mac-re váltónak) legalábbis egy ideig sajnos szüksége lesz rá, hiszen lesz a gépen Win, ami ugyanúgy kapcsolódik a hálózathoz, ergo rést nyit a biztos rendszeren.
Szóval marad az évek óta jól bevált NOD32 ( amit a PCWorld előfizetéssel együtt kapok és bár havonta kell regisztrálni, de így legalább vagy az újság vagy a vírusírtó ingyen van…nézőpont kérdése)
FTP
Létezik egy csomó FTP program mac-re is, de a honlap tárhelyére történő biztonságos feltöltés érdekében SFTP programot kellett használni eddig is (WinSCP-t). A legtöbben a FUGU-t ajánlották, ami valóban tökéletesen megfelel az igényeimnek. Ingyenes, könnyen beállítható és használható. Cyberduck-ot is ajánlották, de ez elsőre elégségesnek tűnt.
Zweckform, Avery cimkék
Viszonylag sokszor használok öntapadós címkéket, így még Win-es időszakban felfedeztem az Avery (leánykori nevén Zweckform) cimkékre írt külön kis segédprogramot, ami Word alatt futott, majd megtaláltam egy külön alkalmazást, ami igencsak profi módon kezeli, írja a címkéket, ráadásul ingyenes az Avery Design PRO. Írtam is egyből a forgalmazónak és teljes meglepetésemre kiderült, hogy ennek létezik Mac-es változata is.
Gmail notifier
Mac-re is létezik a Gmail értesítője, így a böngésző futása nélkül értesülhetünk, ha Gmail-es fiókunkba levél érkezett
Videó
Akárcsak Win alatt, aki nem szeretne különféle formátumpokkal és codec-kekkel bajlódni, az válassza a VLC-t. Tényleg mindent le tud játszani. Mac-en is.
uTorrent
A népszerű torrent kliensnek van Mac-es változata
DVD írás
bár CD-t DVD-t roppant könnyű írni Mac-en, hiszen elég rádobni a DVD író alkalmazásra, vagy a Finderben a kijelölt fájloknál jobb gomb és Burn, az archíválásra szánt újraírható DVD-k továbbírása egyelőre kifogott rajtam, hiába próbáltam a beépített írót, vagy egy sereg más DVD írót (Simply Burs, Burnz, Toast Titanium…) ezt egyik sem tudja, pedig ha csak pár fájlt kellene hozzáírni egy korábban megírt DVD-hez, csak ezért nem szeretném állandóan törölni és újraírni 3-4GB-nyi lemezt. Szóval ha valakinek van MŰKÖDŐ megoldása erre a problémára, köszönettel veszem (vagy ezek is tudják, és csak én vagyok még nagyon lamer)
Fotómanipulálás
Ezzel a területtel szintén nem volt még időm foglalkozni behatóbban, így erről majd később írok.
Ezek persze az én választásaim voltak, így aki tud jobbat, használhatóbbat, kérem írja meg, hálás leszek érte és talán mások is elhiszik, hogy ez a mac is van olyan jó és használható, mint egy win 🙂
ooo||||||||||||||||||oooo||||||||||||||||||ooo
A gépek beszerzését, bekonfigurálást, a teljes win rendszer, a vezetékes és N-es wifi hálózat, a megmaradó windowos gépek és nyomtatók átállítását és rendszerbe illesztését a pécsi székhelyű NanoworX Kft. végezte, ezúton is köszönet illeti Illés Zoltánt és Fertály Szabolcsot. Az ő cégük webshopja az alábbi limebox is
Hozzászólások (22): megnézem
Tibor
2010. január 23. szombat 15:48
A fotómanipuláláshoz:
Apple közeli megoldás az iPhoto, ami sok alapfeladatot meg tud oldani. Ha továbblép az ember, akkor jöhet egy Adobe Lightroom, ami egy „könnyített” Photoshop, majd a sor végén ott a már ismert Photoshop. Aki volt októberi bemutatónon, tudja már, hogy a CS4 megdöbbentő lehetőségeket tartalmaz – és persze MAC-en mutatták be.
(https://www.adobe.com/products/photoshoplightroom/)
Sok kép rendszerezéséhez is jó megoldás az iPhoto, de ott meglepően sok további használati ötlet van ( naptár, album,stb…). A Picasa, a Picasaweb asztali változata is sok lehetőséggel bír, alapvető fotóalakításra is van mód, csoportosításra, képsorozatok készítésére, de akár „nagy tabló mozaikképekből” is megoldható vele.
(https://picasa.google.com/mac/)
gramercy
2010. január 23. szombat 18:55
nem gondoltam volna hogy Torrentezik 🙂
fotómanipulálás: Preview (!), Photoshop és iPhone
Toastra nem különösebben van szükség, be kell rakni az üres disket, nyílik egy folder és bele kell rángatni a cuccokat, majd burn
gramercy
2010. január 23. szombat 18:56
mégvalami, esetleg érdemes utánanéznie a LittleSnitch nevű programnak, én nem léteznék nélküle
Koós Miklós
2010. január 23. szombat 19:51
@gramercy,
van pl. egy korábbi cd, amiben pl. van 1.-6. mappa. Hozzá kellene írni egy 7.-t és az 5.-ben felül kellene írnom 2 fájlt, mert időközben megváltoztak. Jó lenne ha csak ezeket kellene megírnia a dvd irónak és nem mind a 7 mappát. Ehhez keresek megoldást. A beépített, amennyire láttam arra jó, hogy egy blank dvd-re irjunk…de lehet hogy valamit félrenéztem.
A Photoshop a maga neméében olyan, mint a Word, jó ha a tizedét ha ki tudom használni, ergo feleslegesen sokat tud nekem.
.
Célszerszámot keresek: crop, image size, canvas size, rotate, level, layers illetve időnként clone, radir és feliratok. Nem maszkolok, nem kellenek effektek. Valamikor volt PSP-m, az tökéletesen elég volt, de az nincs Mac-re.
gramercy
2010. január 23. szombat 20:19
az utóbbira a Preview tökéletes (kivéve radír), csak ki kell próbálni
a lemezírásra ebben az esetben tényleg a Toast a legjobb, habár őszintén szólva én már 2 éve nem írtam egyet se
a régiek közül van egy rakás amit már nem tud elolvasni a gép, pedig TDK lemez
nemrég vettem egy Western Digital 2 TB-os RAID-es külső tárolót, ami archiválásra tökéletes, habár lassan egy második is kinéz (hiába, sok HD filmet és sorozatot őrzök 🙂 )
aglaca
2010. január 24. vasárnap 00:39
Na pont én is ezt akartam kicsit feszegetni!
Biztonsági másolta készítésére szerintem sem a legjobb megoldás a CD, DVD ezerszer újraírás.
Arra inkább alap esetben egy külső HDD, profibb megoldás egy NAS amiben két HDD van RAID-be kötve, és ha még ez mindig nem elég akkor lehet a két megoldást egyszerre használni.
Fajlagos költségeket tekintve is olcsóbb HDD-t venni mint DVD-t.
atuse
2010. január 24. vasárnap 13:00
Miklós!
A DVD-vel valószinüleg az lehet a gond, hogy le van zárva a lemez (és ez független, hogy újraírható vagy sem). Ahhoz, hogy „hozzá tudj tenni”, csak szekciót kell írni.
Tibor
2010. január 24. vasárnap 14:18
Lezárt/nyitott CD, DVD.
…rémlik, hogy ez az opció néhány más kötöttséggel nehezíti a használó életét – lehet, hogy ezért nem jó szekciót írni…
copass
2010. január 25. hétfő 17:06
archiválás:
DVD+R,lezárva,2 pld, manuálisan visszamásolva és ellenőrizve,elvinni máshová.
a forrást érdemes meghagyni a hálón olvashatóként.
a raid mirror magában kevés, legyen napi szinten másolat más gépeken, hetene külső vinyóra mentés,hazavivés.
Koós Miklós
2010. január 25. hétfő 17:11
az archiválás rendben, de nem minden anyagom éles, van, amit nem akarnék 3 pld-ban eltárolni, hanem csak egyben, azt viszont jó lenne a meglévő dvd-n TOVÁBBÍRNI. No erre nem találom a megoldást.
gramercy
2010. január 25. hétfő 20:40
lehet hogy le lett zárva? akkor vége
Laci
2010. január 25. hétfő 21:30
Miklós: az „éles” anyagokhoz vannak ügyes kis hálózati szinkronizáló programok. Win alá rengeteg ingyenes is van (de a Win7-ben is van már beépített, Pro verziótól hálón is működik): Valószínüleg vannak ilyenek Mac platformra is. Ezekkel megoldható, hogy a megjelölt mappákról rendszeresen készüljön biztonsági másolat, illetve frissítse azokat, legyenek azok külső HDD-n, másik gépen, NAS-on, vagy router-re kötött HDD-n (amennyiben kezel ilyet a router).
.
Ahogy írták már: hosszútávú archiváláshoz optikai lemez nem túl szerencsés. Ha mégis muszáj, akkor is inkább egyszer írható a biztosabb, tartósabb megoldás.
Egy keveset hajtott, „normálisan” tárolt HDD tizenpár év múlva is nagy biztonsággal olvasható, főleg ha néhány évenként újra van írva a tartalma (vagy néhány évenként átírva egyre nagyobbakra). Mindez 2 példányban óriási biztonságot jelent az optikai lemezekhez képest.
Koós Miklós
2010. január 26. kedd 16:32
egyszerűsítsük le a kérdést arra, hogyan lehet Mac-en újraírható dvd-t továbbirni, ha nincs lezárva? Ezt nem tudja sem a beépített író, sem a fullextrás TOAST 10 sem, vagy legalábbis nem találtam meg ezt az opcióját. Ha valakinél ez a gyakorlatban működik, kérem ossza meg velem.
atuse
2010. január 27. szerda 15:09
Hacsak szekciót írsz (Burn » Advanced fül » Write session), akkor minden alkalommal egy újabb lemezt kapsz, amíg tele nem lesz a DVD. Ez természetesen akkor működik, az előtte lévő rész nincs lezárva.
De kollegákat megerősítve egy USB / FireWire külső HD az egyszerűbb tárolásra.
És ajánlok egy nagyon jó, magyar programot (tud szinkronizálni, kezeli a rar és zip fájlokat, ftp-re tölt és még sok mindent): Forklift és nem olyan drága (20USD)
Tibor
2010. január 27. szerda 22:31
További megoldás lehet a hardveres tárolásra a TimeCapsule, mögötte akár egy 1Tb-os Apple háttér is megteszi(https://store.apcom.hu/mac-kiegeszitok/airport-es-time-capsule/time-capsule-1tb.html).
A TimeCapsule jól konfigurálható és segítségével állandó biztonságban lehetsz.
Persze a DVD írás, ami a fentiek alapján talán megoldódni látszik, többlet és „végérvényes” archiválást jelenthet.
——–MÁS——–
Láttátok az Apple új kütyüjét…?
https://www.apple.com, az iPad.
vajon mire lesz jó…
Koós Miklós
2010. január 28. csütörtök 07:42
köszönöm a javaslatokat, meg fogom nézni őket, mert hamarosan megnyugtató megoldást kell találnom.
Koós Miklós
2010. január 28. csütörtök 07:48
iPad
a twitteren már megírtam: nem igazán értem az iPad miatt fanyalgókat. az iPhone-nal elinditottak egy egy termékvonalat, ez a természetes folytatás.
Már megtanulhattuk, hogy egy gyártó sem pakol bele mindent egy első szériás darabba. Hányan fanyalogtak anno, hogy nincs mms, meg copypaste az iPhone-ban?
Ahogy az iPhone eléggé betett a mobilgyártóknak, ezt teszi majd az iPad a netbookokkal, vége a tapipados korszaknak és szerintem befellegzett a még el sem terjedt e-olvasóknak (Kindle és társai). Bár nem az Apple találta fel az érintőképernyőt, mégis ők fognak a legtöbbet szakitani vele
Koós Miklós
2010. január 28. csütörtök 07:51
itt már előrendelhető (+ részletes ismertető) https://xms.hu/apple.php?t=ipad16w
copass
2010. január 29. péntek 13:32
fájlszinkronizálos,biztonságimásolósban szerintem a goodsync a legjobb. van mac-re is.
pár éve használom és nagyon bevált, 3-4 gépre tolom napi 2x a másolatokat(változott fájlokat persze).
és olcsó is, a tudásához képest.
https://www.goodsync.com
Harder
2010. január 30. szombat 12:43
Képszerkesztésre a helyedben feltétlen megnézném a Pixelmator programot, hasonló mint egy photoshop (ha nem is tud annyit persze), többet nyújt mint a Preview és az ára ehhez képest (59 dollar) nagyon-nagyon barátságos.
Ha esetleg van kedved egyéb megoldást keresni, akkor ajánlom ezt a linket:
https://www.apple.com/downloads/macosx/imaging_3d/
Viczián Sándor
2011. május 12. csütörtök 22:57
Viszonylag „régi” a post, és lehet, hogy már találkoztál vele, de ajánlom figyelmedbe az alábbi linket multisession problémára
https://support.apple.com/kb/ht2445
Koós Miklós
2011. május 13. péntek 07:28
[re=80264]Viczián Sándor[/re]:
köszönöm. Ismerem. ez is csak CD-t tud továbbirni, azt is rém körülményesen, DVD-t nem.
ez is egyike Steve Jobs hülyeségeinek, hogy majd ő megmondja mi kell a sok millió felhasználónak.