Ahol nincsenek párhuzamos szarufák
Építés közbeni fotók
Talán ez a fotó érzékelteti a legjobban, hogy nem volt könnyű dolga az ácsoknak. Ez olyan munka volt, ahol a szarufákat műszer segítségével kellett a helyükre tenni, hiszen minden szarufa és a hozzá tartozó talpszelemen darabocska más és más szögben állt, a szarufák pedig más és más dőlésszögűek voltak. Annyi „segítség” volt ehhez, hogy a tetőgerinc egy rétegelt-ragasztott fa főtartó volt, így a szarufák elhelyezését illetően a felső csatlakozás legalább adott volt.
Meg kell mondani és a fotókon látszik is, hogy a kivitelező első osztályú munkát végzett, öröm volt ránézni erre az épülő tetőre.
Kényszerűségből idő előtt kellett megkérni a lakhatási engedélyt, a befejezés jelenleg is folyik.
A természetes palával borított tetőre számtalan napkollektor került, amik ugyan nem emelik az épület látványát, de ma már elmaradhatatlanok és mindinkább már a tervezési fázisban kalkulálnia kell velük egy építésznek.
Hozzászólások (22): megnézem
Propeller
2009. november 23. hétfő 08:20
koos.hu – Ahol nincsenek párhuzamos szarufák…
Ritka szép pillanat egy építésznek, amikor valódi szabadkezet kap az épület megformálására, nincsenek előképek, […]…
tanonc
2009. november 23. hétfő 10:01
Gratulálok az előírások és buta szabályok feletti fényes győzelemhez! 🙂
Valóban sajátosak a térkapcsolatok, őrületes mennyiségű fürdőszobát látok, de ha berajzoltad, biztos határozott igény volt rá…
Még egy kérdés: Hol található? (Nyilván nem pontos címet kérek, csak hogy mely tájegységen fekszik?:) )
Koós Miklós
2009. november 23. hétfő 10:04
Budapest, II. kerület, Szépjuhászné környékén
bobo
2009. november 23. hétfő 14:40
Elsőre kicsit sokkoló, de szép.
Hawaii
2009. november 23. hétfő 14:42
Szívemnek kedves az organikus (meg úgy általában a szokványostól eltérő, bizonyos mértékig önkényesen játékos) tömegformálás, főleg ha sikerül megőrizni az egyensúlyt és nem megy a letisztultság rovására, illetve ha a színek, burkolatok is jó ízlésről tesznek tanúbizonyságot.
Remélem az elkészült külsőről is kapunk majd képeket!
.
A fürdőszobában a szerelvényeknek kialakított takarófal a főfal előtt előírás, vagy amolyan manapság már célszerű praktika?
Koós Miklós
2009. november 23. hétfő 15:14
nem előírás, inkább csak a gyakorlatnak való megfelelés, ugyanis a legtöbbször nem horonymaróval, hanem kőműves kalapáccsal vésik ki a csövek helyét, amivel tulajdonképpen a fal tartó (válaszfalaknál az önhordó)képessége erősen csökken. egy ilyen „fallal” megoldható, hogy a falon kívül szerljék meg a gépészetet, majd egy szerelt fallal (akár bonthatósági lehetőséggel) lezárják. Csempézhető, burkolható, mi több a párkánya + tárolóhelyet IS jelent.
aglaca
2009. november 23. hétfő 16:02
Szép munka, gratulálok.
Szász Szabolcs
2009. november 23. hétfő 17:14
A valóságban még jobban is néz ki, mint „szárazon” (bár kicsit fura tényleg a pucér „csontváz”, de így a sötétebb fával nem is olyan vészes). És a napkollektorok se állnak olyan rosszul neki. (Meg igazából ez csak megszokás kérdése; régen olyan vélemények is voltak, hogy a tetőablakok is rondák, a nagy monolit tetőfelület a „szép”. Szóval, ezek változó, szubjektív dolgok.)
Milyen a falazat amúgy, mennyire volt szempont a hőszigetelés? Van valami érdekesség ekörül is esetleg (vagy csak simán polisztirol lesz rajta)?
Koós Miklós
2009. november 23. hétfő 17:26
Ebben nem volt semmi extra. A házat még 2007 legvégén terveztem, a falazat POROTHERM HS 38 + 10 cm PS. Az ívelt falak miatt ellenőrizni kellett a téglafugák külső megnyílását, de mindössze 4 mm volt a többlet a belsőhöz képest, ami még elviselhető volt.
A kivitelező nagyon precízen dolgozott, nem csak a falazásnál, hanem a monolit vb felületeknél is, tükörsima felületek adódtak. Ezt a tetőt az ácsok egészen biztosan még sok helyen fogják referencia munkaként emlegetni. Gondolj bele, a 200 m2-en nincs 2 párhuzamos szarufa, azért ez nem kis teljesítmény a kivitelezőtől ( no nem mintha megmodellezni olyan gyors lett volna 🙂
Szász Szabolcs
2009. november 23. hétfő 17:42
„Ezt a tetőt az ácsok egészen biztosan még sok helyen fogják referencia munkaként emlegetni.”
Hát igen, nem valószínű, hogy egyhamar belefutnak hasonlóba… 😉 Ennek a hajótest-formának az ötlete egyébként honnan jött?
És hogy sikerült egyébként ilyen jó kivitelezőt találni? Esetleg lehet tudni róluk is valamit? Az építtető „embere” volt? (Nagy kincs egy ilyen információ manapság…)
Koós Miklós
2009. november 23. hétfő 18:00
a hajótest ötlete egy korábbi munkából jött (https://kooseptar.hu/2008/04/04/szephazak-csaladi-haz-bugyi), ott az építtető kérése volt, valahol látott egy ahhoz hasonlót…szóval sok áttéttel. Az is megépült, hasonlóan jó színvonalon. Ebből persze az is következik, hogy vannak még (nagyon) jó kivitelezők (és elszánt építtetők).
Itt az építtető találta a kivitelezőt, aki egy korábbi megbízását is jó minőségben készítette el.
Szépen dolgoznak, de nem éppen olcsók. A nevük nem titok.
Szász Szabolcs
2009. november 23. hétfő 18:13
Megnéztem a másikat is, ez igen! (Sőt, azt talán mintha egy kicsit még arányosabbnak is érezném, itt ennél az első benyomásom az volt, mintha az „oldalhajót” legalább részben a szükség alakította volna ilyenre: az az egyenes falszakasz nekem egy kicsit megtöri a harmóniát.)
Győrffy Dóra
2009. november 23. hétfő 20:22
Kedves Koós Miklós!
Nagyon tetszenek a látványtervei, és a tervezéshez való igényes hozzáállása! Építész tervező vagyok, és szeretném megkérdezni, hogy hol lehet növényeket letölteni látványtervezéshez. Én Archicadet használok, és a beépített növények elég gyengék szerintem, lerontják a látványterveimet. Köszönöm segítségét:
Győrffy Dóra
Hawaii
2009. november 23. hétfő 22:12
Miklós: „…a szarufákat műszer segítségével kellett a helyükre tenni…”
Lézeres távolságmérő, vagy valami komolyabb segítségével?
.
„…a tetőgerinc egy rétegelt-ragasztott fa főtartó…”
Gondolom azért a szállítás miatt több darabból áll, nem?
.
Egy ilyen fedélszék belsőépítészeti szempontból is komoly értéket képviselne, ha a szigetelés nem takarná el.
.
Látom, a földszinti nyitott WC-ajtó felső sarka és a lépcsőkar alja igencsak ki lett centizve. 🙂
Szabóbácsi
2009. november 23. hétfő 23:32
Pont ilyen épül a XII. Virányos úton is….
Koós Miklós
2009. november 24. kedd 07:56
kedves Dóra,
a látványterveket Artlantis-szal készítem, ami un. BillBoard-okat használ (nem egyszerű jpg-t), ilyenből igencsak nagy számban az alábbi helyről tud letölteni https://archicado.com/.
nagyon sok ingyenes tárgyat és artlantis 3D-t is fog ott találni.
Koós Miklós
2009. november 24. kedd 07:57
@Hawaii
nem volt a kivitelezésénél, csak amikor már elkészült a fedélszék. A rétegelt ragasztott főtartót egy darabban szállították oda.
Koós Miklós
2009. november 24. kedd 07:58
@ Szabóbácsi
az nem én vagyok 🙂
Molnár Tibor statikus
2009. december 16. szerda 14:40
Nagyon tetszik, szabdkezőség nem szab korlátot, az alkotási lehetőget kitágítja. Gratulálok.
KP
2009. december 16. szerda 15:17
ez mondjuk keményen a „pénz nem számít” kategória… nem csak a tető, az egész…
amugy kicsit öncélúnak érzem a dolgot, de
KP
2009. december 16. szerda 15:18
ez mondjuk keményen a „pénz nem számít” kategória… nem csak a tető, az egész…
amugy kicsit öncélúnak érzem a dolgot, de
– izlésekről kár vitatkozni
– az öncélú dolgok általában könnyebben szépek…
Trombitás Zoltán
2010. február 10. szerda 16:04
Látványosak az épűletek,de
kiváncsi lennék az íves felületek átszellőztetésére.tapasztalataim szerint ezek megoldása a legtöbb esetben nem megoldott.Főleg a Duna partján épült házra gondolok.Hódfarkú cserépfedés jobb lett volna.Ács és tetőfedő mesterként 8-1o éves tetőket kell újraépiteni, a különbözö faszerkezetek korhadása miatt.szokta ellenörizni a kivitelezést?