Egy gyakorlati alkalmazás videója:
forrás:
A Gramazio & Kohlerstudio készítette el ezt a kiállítási installációt, melynek keretében egy ipari robot falat készít, persze nem is akármilyen falat. A projekt élő bemutatója szeptember végén kezdődött és novemberig 14-ig lesz látható.
Bár ez egy művészeti projekt, de milyen izgalmas dolog belegondolni abba, mi mindenre lenne képes egy ilyen masina. Olyan falakat lehetne kitalálni, amiket egy hagyományos kivitelező nem, de egy ilyen robot minden további nélkül képes lenne kivitelezni, eleddig elképzelhetetlen pontossággal.
A projekt, a Storefront for Art and Architecture honlapja.
Hozzászólások (7): megnézem
shiver
2009. november 7. szombat 08:43
Láttam már korábban ezt a zürichi épületet. Én naív azt hittem, hogy ez a svájci kőműves mesterek kézügyességét dícséri…
Propeller
2009. november 7. szombat 08:58
koos.hu – Pike Loop, a falépítő robot…
A Gramazio & Kohlerstudio készítette el ezt a kiállítási installációt, melynek keretében egy ipari robot falat készít, […]…
Ujvárosi Zsolt
2009. november 7. szombat 13:47
Szuper!
Van rajta mit tökéletesíteni, azonban máris vannak sok kőműveshez képest kiváló tulajdonságai. Pl. nem késik, nem iszik, nem pofázik fölöslegesen vissza, azt csinálja, amit kérünk tőle, mégpedig tökéletes pontossággal.(Már, ha a terv ill. a program is tökéletes.)
A gyorsaságán és a költséghatékonyságán még lehet vitatkozni. Ezeket azonban az idő meg fogja oldani.( Lásd: gépkocsigyártás robotizálása.)
Koós Miklós
2009. november 7. szombat 13:57
olyat azért ne kérjünk számon rajta, amit nem is vártak el tőle. ez egy művészeti kiállítás installációjának egy része.
Ujvárosi Zsolt
2009. november 7. szombat 15:25
Semmit nem kérek számon rajta.
Csak ábrándoztam egy szebb jövőről.:-)
S hát reálisan… Nem lehetséges, hogy egyszer a mindennapi gyakorlatban is használhatjuk? Szerintem igen. A gépkocsit sorozatban gyártó robotok elődei is valaha játékszerként, kiállítások szenzációjaként szerepeltek.
S még egy. Egy robot által rajzolt kép felér egy Munkácsy koraival? Pedig lehet, hogy pontosabb, de azért valahogy Munkácsy 7 éves kori rajza emberibb. Ezt csak azért írtam, mert nem igazán tartom művészetnek amit egy robot alkot. Vagyis csak annyiban, amennyiben ebben az emberi kreativitás szerepet játszik. Mint az adott kiállítás „műveiben” is. Ettől még lehetnek művészi alkotások, de nem a robotéi. Az csak egy eszköz, mint a szögbeveréshez a kalapács.
Ettől függetlenül örülök, hogy ilyen robotokon dolgoznak, teljesen mindegy, hogy ma milyen célra használhatók.
Egy idősebb szakmabéli egyetemi adjunktus, akit most nem neveznák meg, mivel lehetséges , hogy él még, egyenesen lehülyézett, mikor azt mondtam vagy 30 éve neki, hogy eljön az idő, mikor az épületeket számítógép segítségével fogjuk tervezni, megrajzolni. Erről ennyit…