Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2009. szeptember 19. szombat

Korszerű ház | 5. az ingyen energia – a Nap

A „korszerűség”-ről indított sorozat előző részében jutottunk el a korlátlanul és ingyenesen rendelkezésre álló energiákhoz. A téma nagysága miatt több felé kellett vágni, először a vízi, a geotermikus és a szélenergiát mutattuk be, most pedig a napenergiát.

A napenergia kapcsán azonban további megkülönböztetést kell tennünk, hiszen a napenergia alkalmas közvetlenül elektromos áram és hő termelésre. Míg az előbbit napelemnek, az utóbbit napkollektornak hívjuk.

Mindkét terület rendkívüli fejlődés előtt áll, ezért mindkettőt több részben, egy-egy kis sorozatban mutatjuk be, méghozzá szakértők segítségével, mivel ezeket a technológiákat ilyen mélységben nem ismerem.

A sorozat A napenergia | a napelemek 1.rész -szel kezdődik a jövő héten.

„Kislexikon | megújuló energiaforrás
Egy energiaforrást akkor nevezünk megújulónak, ha a hasznosítás során nem csökken a forrás, a későbbiekben ugyanolyan módon termelhető belőle energia. Például a Nap ugyanúgy fog sütni a későbbiekben, függetlenül attól, hogy most hasznosítjuk-e a napenergiát vagy sem. Ellenben az autók által elégetett benzin nem termelődik újra, előbb-utóbb elfogynak a világ olajkészletei.
Példák megújuló energiaforrásokra: napenergia, szélenergia, biomassza (növényi és állati eredetű szerves anyagok), geotermikus energia, vízenergia. A geotermikus energia kivételével a felsoroltak közvetlen vagy közvetett módon a nap energiájából származnak. A geotermikus energia a Föld mélyében zajló radioaktív folyamatokból származik.
Példák nem megújuló energiaforrásokra: fosszilis energiaforrások (olaj, földgáz, szén), atomenergia.
Ugrás a Lexikon kezdőlapjára

Akit a téma mélyebben is érdekel, az az összes megújuló energiaforrásról olvashat a Wikipédia e témával foglakozó Energiafejlesztés című szócikkében, illetve ajánlhatom még a REAK honlapját, ahol szintén egy helyen az összes megújuló erőforrásról olvashat részleteket, adatokat, összehasonlításokat.

A sorozat eddigi és tervezett részei:
1. létezik-e korszerű téglafal?
2. a vaskályhától a zöldkártyáig
3. alternatív tüzelőanyagok
4. ingyen energia (víz, geotermikus, szél)
5. ingyen energia (nap)
6. ingyen energia (hőszivattyú)
7. passzív házak
8. öko és bioházak
9. és a jövő?

[poll id=”19″]
A fentiekre (több cikkben is) 2008 eleje óta folyamatosan lehet szavazni

Hozzászólások (2): megnézem

  • Propeller

    2009. szeptember 19. szombat 15:25

    #11631

    koos.hu – Korszerű ház | 5. az ingyen energia … a Nap…

    A “korszerűség”-ről indított sorozat előző részében jutottunk el a korlátlanul és ingyenesen rendelkezésre álló […]…

  • Schwartz Imre

    2009. október 10. szombat 12:59

    #12105

    Nagyon érdekesnek találom a cikksorozatot! A napkollektorokról szóló cikk 2. részét azonban nem találom. Kérdezném, honnan tölthető le a vákumcsöves és síkkollektoros megoldást elemző rész? Tisztelettel!

ÉPÍTÉSI JOG
TAK és TVR | megfeledkeztek a 2021-ben életbe lépő energetikai előírásokról

Számos TAK és TVR áttanulmányozása után arra jutottam, hogy amennyire üdvözlendő, hogy az épülethomlokzatokra és tetőkre kerülő épületgépészeti berendezéseket szabályozni próbálják, annyira elszomorító, hogy közben elfeledkeztek arról, hogy 2021. január 1-től átalakítás és új épület már csak úgy kaphat használatbavételi engedélyt, ha a energia minimum 25%-át megújuló energiával tudja biztosítani (pl. napelem, vagy más…) Az […]

TAK és TVR | megfeledkeztek a 2021-ben életbe lépő energetikai előírásokról
2018. február 27. kedd
ZÖLD
Napelem nélkül nincs jó energiatatanúsítvány

Pár hónapja felindultan keresett meg egy építtetőm, aki az elkészült házára most készíttetett energia tanúsítvány és az eredmény C besorolású lett. Mindez azért érdekes, mert egy kvázi passzívházat terveztünk neki megfelelő vastagságú hőszigetelésekkel, nyílászárókkal, hőhídmentes csomópontokkal, megfelelő gépészettel. Anno be is mutattam itt a házat a kooseptar.hu-n is Családi ház Gödöllőre Kézhez véve a tanúsítványt, […]

Napelem nélkül nincs jó energiatatanúsítvány
2018. február 1. csütörtök

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább