Biatorbágy | manzárd és modern
Szinte minden újonnan épült lakókörzetben külön kategóriát képviselnek a manzard tetős házak, nincs ez másképpen a Biatorbágyot bemutató sorozatunkban sem. A „külön kategória” azonban sajnos nem jelent egyben megfelelő minőséget is, inkább csak valamiféle szemléletmódot, valamilyen régiség utáni vágyódást, olyasminek a birtoklását, amit a legtöbben nem tudunk megtenni, mégis szeretnénk magunknak, konkréten egy kis kastélyt, egy uradalmi épületet.
A manzárd mára kiment a divatból, valaha a padlásterek jobb kihasználása miatt illetve a szolgáló személyzet elhelyezését oldották meg ott. Gyerekkoromban azokban a házakban, ahol manzárdtető volt, vagy csak cselédszoba vagy tényleg nagyon alacsony komfortfokozatú lakások voltak | a Wikipédia szócikke a manzárdról és névadójáról.
Az 50-es években újra felfedezték és számos kockaház épült ilyen tetőszerkezettel, ami nem volt sem nem egyszerű, sem nem volt olcsó megoldás. A padlástér (bocsánat tetőtér) beépítéses korszakban (cca. 1970-1990 közöt) a padlástér jobb kihasználása miatt építettek ilyet, majd jóval később ez egyet jelentett a „minőségi” tetőtérbeépítéssel (tudják ez olyan, mint az exkluzív Second Hand Shop). Nem tagadom, magam is terveztem ilyen házakat (azok is sorra kerülnek majd :-).
Biatorbágyon is találtam olyan házakat, amiket jó szívvel fotóztam és amiről én is úgy gondoltam, hogy leginkább ezek valók egy új lakóövezetbe, ezek az un. modern házak. Nem volt belőlük sok, de talán megtaláltam a legjobbakat (az utolsó egy kakukktojás, egy gerendaház).
Zárjuk ezek látványával Biatorbágy új lakóparkjának bemutatását.
Hozzászólások (4): megnézem
Propeller
2009. július 14. kedd 07:17
koos.hu – Biatorbágy | manzárd és modern…
Biatorbágy, magyiterrán, mediterrán…
Szabóbácsi
2009. július 14. kedd 12:49
A manzárdok közül az első kifejezetten józan, arányos. Sajna a továbbiak többé-kevésbé elszabottak. Tetszetősek a modern épületek, de semmivel nem élhetőbbek. Széttagolt tömegek tele csomóponti hibaforrással, megemelt hőveszteséggel. A szövegbe ágyazott fehér épület innen kifejezetten hátrányos. Az emeleti talán hálószoba kétszárnyú ajtaja tűzfalra néz. Gyakran csak lyukak, lőrések vannak normális ablakok helyett. Ha tévékészülékben előnyben részesítik a szélesvásznút, ablakban miért nem? A 2. modern ház erősen térdfalas, szinte manzárd, mennyzeti tetősík -szinte börtön- ablakokkal. A 3. kép bejárata a legjobb barátságtalan koszgyűjtő hely, máris látszik a lefolyás. A 4. képen lévőt ember legyen aki kifűti, még alulról is fázik a kemény tagolástól, a jó homlokzati oromfal helyett a tetősíkot nyitja. Az 5. is agyontagolt lőréses. Az öncélú formának alávetik a józan kialakítást és fenntarthatóságot. Bauhausbarokknak nevezném a modernista gesztusok túlzott tobzódásai miatt. csak látványban modernek, szellemiségben megegyeznek a tornyos kacsalábbal.
Nem véletlenül ezekhez képest egy egyszerű, józan gerendaház professzionális benyomást kelt.
HK
2009. július 18. szombat 17:52
Kedves Szabóbácsi. Mivel látszik, hogy soha nem látta élőben a házakat ezért egy nézetből nehéz megítélni a házakat. Az utcafrontról fotózva legtöbb az északi, észak-nyugati oldalról lett fotózva, ahova épeszű tervező nem rak nagy ablakokat. Azok az ellentétes oldalra kerültek, ha már a takarékosság a fontos szempont ön szerint. Utca frontra észak-nyugati fekvéssel óriási badarság nagy ablakfelületeket tenni. Az a kert felé déli irányban javasolt.
FS
2009. július 18. szombat 17:53
Egyetértek az előttem szólóval.