Szelektív hulladékgyűjtés 2009
Annak ellenére, hogy a szelektív hulladékgyűjtést immár a magyar lakosság 96%-a ismeri és saját megítélése szerint több mint 3-ének lehetősége is van a csomagolási hulladékok elkülönített gyűjtésére, a mindennapok során mindössze minden második ember, azaz a megkérdezettek 52%-a gyűjti anyaga szerint szelektálva a hulladékokat – derül ki az ÖKO-Pannon Kht. nemrégiben készíttetett kutatásából.
A szelektív hulladékgyűjtésben résztvevők leginkább műanyag (81%), papír (74%) és üveg (58%) hulladékokat válogatnak. Az aktív szelektálók gyűjtési hajlandóságát növelné, ha még több szelektív gyűjtősziget létesülne, hiszen 32%-uk azokat még mindig túl távolinak véli lakóhelyétől, ugyanakkor a lakosság 65%-a már akár több, mint 100 métert is hajlandó megtenni otthonától a színes szelektív gyűjtőedényekig.
Egyre környezettudatosabbak vagyunk; visszaviszük a lemerült elemeket, amit lehet csomagolás nélkül vásárolunk, egyre többen nem kidobjuk, hanem leadjuk az elhasználódott elektronikai eszközöket és szelektíven gyűjtjük a csomagolási hulladékokat. A környezetvédelem ezen modern formájának hazai gyakorlatát vizsgálta az ÖKO-Pannon Kht. megbízásából a TNS Hungary Kft. 2008 végén készített országos, reprezentítív kutatása is.
Az 1005 fő megkérdezésével elvégzett kutatás tárgya a magyar lakosság szelektív gyűjtéssel kapcsolatos attitűdje, preferált hulladékgyűjtési eljárásai, szokásai, mindennapi gyakorlata és a nem gyűjtők gyűjtési hajlandóságának vizsgálata volt.
A felmérésből kiderül, hogy a szelektív hulladékgyűjtést ma már szinte mindenki, a lakosság 96%-a ismer i. A környezetvédelem ezen módjára 2006-ban még csak a lakosság 68%-ának volt lehetősége, 2008-ban viszont már a megkérdezettek 76%-a nyilatkozott úgy, hogy lakóhelyén lehetősége van a szelektív hulladékgyűjtésben való részvételre. A rendszer kiépítettsége persze még nem „garancia” annak hatékonyságára, hiszen a gyűjtésben résztvevők aránya ennél alacsonyabb, de évről-évre bíztatóan nő.
Amíg 2006-ban a megkérdezettek 46%-a, addig 2008 végén már 52%-a vallotta azt, hogy anyaga szerint elkülönítve gyűjti az otthonában képződött csomagolási hulladékokat, amely eredmény a szakemberek szerint a visszagyűjtött mennyiségek tükrében némileg túlzó. A szelektív hulladékgyűjtéshez való pozitív lakossági hozzáállást mutatja viszont az a tény, hogy a nem gyűjtők közel 2/3-a (64%-a) nyilatkozott úgy, hogy ha lehetősége lenne rá, ő is bekapcsolódna a „mindennapi szelektálásba”….[…] folytatás és forrás: ÖKO-Pannon Kht sajtóközleménye
op_kutatas_v2_20090317.pps [ 539.5 KB ]
Hozzászólások (7): megnézem
Szalai Júlia
2009. április 11. szombat 12:01
Hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy a szétválogatott hulladék tényleg oda kerül, ahova kellene? Nem egy „láttam, amint aztán szépen egy nagy konténerbe összeöntötték az egészet” történet kering az ismeretségi körömben…
Koós Miklós
2009. április 11. szombat 12:29
voltak, akik már láttak ufót, sőt mi több, magát az Istent is….
Célszerűbb utánajárni, pl. a hulladékbegyűjtő telephelyén….. vagy úgy gondolja, hogy az egész ÖkoPannon Kht. egy szimpla átverés volna?
Koós Miklós
2009. április 11. szombat 15:33
Kukkantson bele az Ökopannon honlapjába, hogy lássa mit csinálnak a közös hulladékainkból?
https://www.okopannon.hu/index.php?id=ID10000000
Mindettől függetlenül nyilván előfordulhat, hogy valahol összekevernek szétválogatott hulladékokat.
Propeller
2009. április 11. szombat 15:57
koos.hu – Szelektív hulladékgyűjtés 2009…
Ökopannon, szelektív-hulladékgyűjtés…
Szalai Júlia
2009. április 14. kedd 11:53
Nem ismerem az Ökopannant, de a honlapjuk szerint nem ők azok, akik a Déli-pu. mögötti szétválogatott hulladékot összeöntik. Lehet, hogy az ufók azok 🙂
Komolyra fordítva a szót, lehet, hogy naív elképzelés, de nem nyomozni szeretnék ilyen cégek után hanem bízni abban, hogy azért rakják ki a konténereket, hogy aztán tényleg szétválogatva hasznosítsák a hulladékot.
Koós Miklós
2009. április 14. kedd 12:03
ez egy gazdasági tevékenység, a hulladékot eladják feldolgozóknak. Nem volna túl életszerű, hogy miután egy csomó pénzbe kerül a szelektív gyűjtés, utána direkt összekeverik. Mivel azonban minden településen más és más, aki szerződik velük, igy nyilván történhetnek visszaélések.