Construma 2009 beszámoló 1.
Aki ismeri a Hungexpo körüli parkolás lehetőségeit vagy ha nem ismerte, de hallgatott a minapi tanácsaimra, az nem akart feltétlenül autóval menni a Construmára. Persze van autós megoldás is, mert pl. aki vidékről jön autóval, annak azt tudom ajánlani, hogy valahol a metró mentén, egy megálló közelében tegye le az autóját (ahol már nem fizetős, mint pl. a Népstadion megállótól) és onnan metróval az Örs vezér térre , majd 100-as autóbusszal. Visszafelé ugyanígy és ha lehet kerülje el a Kerepesi utat. Max 30 perc alatt célba érhetünk és nincs órákig körözés szabad parkolót keresve.
Aki az interneten előre regisztrált, az nem csak ingyen mehetett be, hanem percek alatt megkapta a vonalkódos kártyáját, amivel azonnal beléphetett. A készpénzes sor ehhez képest végtelen hosszúnak tűnt, szóval érdemes előre regisztrálni !
A Hungexpot az elmúlt években átalakították és ennek legfontosabb eleme, hogy az összes csarnokot összekötötték fedett átjárókkal. Praktikus és építészetileg is jó formát találtak hozzá.
A vásár bebarangolását az A épülettel kezdtem, talán mert ez a legnagyobb és számomra itt voltak a leginkább érdeklődésre számon tartott cégek standjai.
A fotók készítésének sorrendjében fogok haladni és emiatt nem lesz tematikusan összeszedett a beszámoló, amiért elnézést kérek.
Az volt a tapasztalatom, hogy a bitumenes zsindelyek kora – úgy tűnik – lejárt, kevesen is állítottak ki ilyen terméket. Ezért is volt meglepő számomra a Villas terméke, ami bár nem zsindely, hanem tekercs anyag – és amit elsősorban régi palafedésekre szánnak és amit olyan mintázattal láttak el, hogy az arrajárók egyöntetű véleménye az volt, hogy „hú, de randa”. Tényleg az (római cserép mintázatvolt ráfestve).
A Schöck standján különféle hőhídmentes vb. kapcsoló és vasalási szerelvényt állítottak ki, közülük kiemelkedik 2 olyan elem is, aminek pl. a passzívház építők bizonyára örülni fognak. Az egyik egy olyan lábazatba építhető hőszigetelt vb. elem, ami (részben) megoldást ad a lehető legkisebb hőhíd elérése érdekében.
A másik elem, a sokak által ismert Isokorb továbbfejlesztett változata, amelyik 12 cm vtg grafitos hőszigetelésével elsőként tesz lehetővé hőhídmentes erkélycsatlakozást (rendelkezik a darmstadti Passzívház Intézet tanúsítványával)
A szenzációsnak beharangozott magyar szabadalom tényleges anyagáról továbbra sem tudni, mi az a csodaszer, amitől ennyire dicsérik és amitől minden más építőanyagtól jobb?
Talán itt kell megemlíteni, hogy – bármennyire nem tetszik jópár szakmabelinek a passzívházak előtérbe kerülése – , letagadhatatlan, hogy a mostani Construma hívószava a passzívház lett. Ez nincs sehol sem leírva, deklarálva, inkább csak egy benyomás. Bárhol is került szó falakról, tetőkről, hőszigetelésről, csomópontokról, szinte bármiről, a kiállítók nagy valószínűséggel a mondókájuk végén odabiggyesztették, hogy egyébként ez megfelel a passzívházakhoz is.
A Mediterrán standján egészen újszerű betoncserepeket állítottak ki, felülete sokkal inkább emlékeztetett egy rusztikus kültéri padlóburkolatra, mintsem tetőfedőanyagra. Kérdés, hogy a piac majdan hogyan fogja fogadni?
Az alternatív energia is kiállítás fontos hívószava volt, hiszen még a területtől oly távol lévő cég, mint a Rheinzink is kiállította a saját paneljét
A tetőfedő anyag gyártás ma már olyan bonyolult profilú termékeket produkál, hogy minél kisebb mértéken kelljen bádogozást igénybe venni, illetve hogy minél alacsonyabb tetőkön is lehessen alkalmazni ezeket az elemeket. Ma ott tartanak, hogy a Creaton díjnyertes terméke már 12 fokos hajlászögű tetőre is elhelyezhető.
Az Knauf cég többek között olyan gipszelemeket állított ki, amelyek az éleknél hajtogathatóak és ezzel gyorsan és kevesebb kiegészítő szerelvénnyel lehet dobozokat, takarásokat megoldani.
Bár az évtizedekkel ezelőtti választékhoz képest jelentősen kibővült a hazai tetősíkablak választék, úgy tűnik a Velux továbbra is tartja piacvezető szerepét és vélhetően nem is érdemtelenül. Az innovációjuk egyik csúcsa a térdfali ablakkal egybeépített tetősíkablakuk, napelemes mozgatású, külső alumínium redőnnyel.
A Kunságfenster standján láttam azt az ablakot, amit kávaszerűen építenek be, igy javítva a (fa)tok rosszabb hőátbocsátását, mindezt megtoldva azzal, hogy az üveg nem a szárnyba ül bele, hanem azon kívül, ragasztva helyezkedik el, így kívülről az ablakból szinte csak az üveg látszik.
Hozzászólások (11): megnézem
Passzívház Nap
2009. április 2. csütörtök 12:48
Április 4-én Passzívház Nap c. konferenciát tartanak a Construmán, a részvétel díjmentes.
Részletek: https://www.passzivhazkonf.hu
Kálmán László
2009. április 3. péntek 03:51
Kedves Koós Úr!
Nagy örömömre szolgál, hogy ismételten említést tesz a passzívház technológiákról.
Kérem, látogassa meg a kisebb standokat is, mert ott időnként még érdekesebb technológiák is feltűnnek.
Jómagam az elmúlt évben felvettem az összes ICF technológiát alkalmazó céggel a kapcsolatot (megrendelőm ehhez ragaszkodott) és ennek kapcsán, most itt Budapesten is bemutatkozhat egy ilyen kanadai cég, aki egyedüli módon alkalmas külső és belső száraztechnológiás burkolásra is, valamint szintén egyedüli módon már 8 emeletes épülettel is büszkélkedhet. Mind e mellett az elmúlt évben elnyerte a cég, a Világ Legjobb utólagos szigetelőanyagát, amely szintén egyedülálló módon, száraztechnológiás szigetelésre és burkolásra alkalmas.
Nagy Katalin
2009. április 15. szerda 23:41
Borzasztó – aki a vekláról írt … parasztvakítás.. inkább a passzívház ? -lélegeztető géppel, már ismét a németeket reklámozzuk- saját országunkban a mdszer minősíthetetlen… a Vekla magyar szabadalom, a feltaláló nem adta el, hogy a magyar gazdaság elindulálának segítségére lehessen, – talán a Delta műsorában bemutatott Veklát parasztvakításként mutatta be a ngyszerű szabadalmat, – olyan ember által, aki vegyész doktor… nevetséges – szégyelhetjük mi magyarok magunkat !
Koós Miklós
2009. április 15. szerda 23:54
a VEKLA-ról az alábbi tudható: „Hulladékból nyert (pl. műanyag, üveg, gumi, fém, építési törmelék, textil, növényi és fa hulladék, stb.), vagy más (pl. gipsz, perlit, agyag, kőzetek stb.) alapanyagokból a speciális KLA 555 oldattal könnyű, (400-1700 kg/m3 tömegű)magas és mélyépítési termékek gyártása”
.
ezzel a leirással egy műszaki ember nem sokat tud kezdeni. Nincs bevizsgálva, nincs engedélyezve, nincsenek paraméterei, nem tudni, milyen a hővezetési értéke, tűzállósága, nem lehet tudni, hogy milyen formában lehet beépíteni (tégla, monolit, vázszerkezet, vázkitöltő falazat)? Nem tudni, mi lesz a kötőanyag, milyen vakolat kerülhet rá, mennyi a hanggátlása, soroljam még?
.
Ha ezek ismertté válnak, akkor MAJD lehet róla beszélni. A construmán mindössze 10 db szines tégla volt kiállítva. Szó szerint.
Nem tolongtak az érdeklődők.
Tóth Imre
2009. április 15. szerda 23:56
Előző hozzászólóhoz csatlakozva:- valóban örülhetnénk, hogy a kiállításon magyar szabadalom volt. Én kint voltam. A stand csodálatos volt. Én legalább 50 mintát láttam- műanyag, fém, gipsz, üveg, gumi örleményből és több szín mellet. Elképzelhető, hogy a szervezők a komoly érdeklődőknek mintát adtak. A fotón éppen annyi van a szekrényben, de bent a nézelődők kezében ki tudja hány volt, mert amikor én voltam ott legalább 30-an voltunk benn. Én nagyon büszke vagyok a magyar Veklára. Vekla házat fogok építeni. A passzív házra nincs szükségem sem nekem, sem másnak. Már újabb német termék. Azt dicsérjük, miközben már a hőszigetelést nem is alkalmazzák a németek, de mi igen. El kelene gondolkodnunk, ugyanis a Vekla sok embernek ad majd munkát és kenyeret !
Tóth Imre
Tóth Imre
Tóth Imre
2009. április 16. csütörtök 00:01
Kedves Imre !
M1 – Delta műsorát nézze meg! Az anyagot nem kell vakolni és szigetelni. Az anyag hőtároló és hőcsillaptó képességgel rendelkezik. Piacon lévő anygok nem. Nem azonos módon kell figyelembe venni az épületfizikai tulajdonságait. Keresse meg dr. Várfalvi Jánost az egyetemen és tájékoztatja. A vizsgálatokról is tudhat tőle, – elmondja Önnek mit tud az anyag és mivel más. Ön menjen nyugodtan a passzív házba. Én a Veklát választom. Szlovákiában már nincs engedélyeztetve az építés. Abból épít az építtető amiből akar, ki miben hisz- én a Veklában a magyer szabadalomban!
Koós Miklós
2009. április 16. csütörtök 07:17
Itt egy nagy félreértés van. ez egy BIZONYÁRA nagyon jó anyag, csak éppen semmit nem tudni róla. Olyan, mint amikor kiállítanak egy autószalonban egy autót és azt mondják róla, hogy 1 liter a fogyasztása. Kipróbálni, megvenni viszont nem lehet.
.
Kicsit elsiették a behangozóját, meg kellett volna várni, hogy forgalomképes legyen és meglegyen hozzá az ÉME engedély. Még azt sem tudják, hogy mennyibe fog kerülni és mik a fizikai paramétereik? Ön sem tudja és más földi halandó sem.
.
egy építési anyagról nem a műegyetem tanárát kell megkérdezni magánban, hanem kell készíteni róla egy műszaki adatlapot.
.
A contstrumán kiállított és a fotókon látható téglák felülete a gázbetonok felületéhez hasonlatosan meglehetősen durva volt a nagy szemcsék miatt, emiatt ezt az anyagot nyilvánvalóan vakolni kell, mert a felülete nem alkalmas. Elég összevetni az ytonggal, aminek valóban sima a felülete és ha szépen falazzák, max glettelni szükséges.
.
nem érdemes összekeverni a büszkeségtől dagadó honfiú kebelt a száraz műszaki tényekkel. Egy mérnököt csak a műszaki adatok győzhetnek meg és nem az érzelmek.
.
ha Ön megküldi nekem a várható árat, a falazóelemek méreteit, hővezetési tényezőjét, a tűzvédelmi besorolását, a hangcsillapítását és a szilárdságára vonatkozó műszaki értékeket, akkor természetesen mindazt amit ide írtam, vissza fogom szívni.
Koós Miklós
2009. április 16. csütörtök 07:37
és még egy félreértésről. A passzivház az nem egy anyag vagy falazóelem. Ha majd piacra kerül, a Veklából is lehet majd passzivházat építeni, ahogy szinte mindenből, fából, betonból, műanyagból.
Koós Miklós
2009. április 17. péntek 07:23
javaslatára elolvastam ismét a Vekla oldalát, de továbbra sem találom :
– a várható árat,
– a falazóelemek méreteit,
– hővezetési tényezőjét,
– a tűzvédelmi besorolását,
– a hangcsillapítását
– és a szilárdságára vonatkozó műszaki értékeket..
.
Ön tudna nekem segíteni, hol találom meg?
.
Egy építőanyagról akkor érdemes beszélni, ha már építeni is lehet vele, és ennek semmi köze sincs a hazafiassághoz.
Az építtetők nem aszerint válogatják össze az építőanyagokat, hogy melyik magyar és melyik nem. Ez nem MDF piac.
Ha valaki 20-30-60 milliót akar elkölteni majdani otthonára, az igencsak megnézi mire költi és ott első helyen nem a származási hely számit, hanem az hogy mennyire megbizható, mennyire tartós, van-e olyan épület ami ebből áll és már legalább 20-30 éves?.
Az Ytong a mai napig képtelen volt legyűrni a vele szembeni bizalmatlanságot, a hagyományos megoldások nagyobb biztonságérzetet adnak az embereknek és ebben semmi jelentősége, hogy az Ytong német, a Wienerberger pedig osztrák tulajdonban van.
Mit gondol a műanyagablakok profiljai, vasalatai honnan származnak, vagy kinek a tulajdona a Tondach, a Creaton, a Bramac és oldalakon keresztül sorolhatnám? Van magyar is, pl. a Mediterrán, de az embereket ez nem érdekli, hanem csak az, mennyibe kerül, hogyan néz ki, mennyire tartós és milyen a kiszolgálás (support)?
CSAK ez számít.
.
Én nem tudok semmi rosszat mondani a Vekláról, mert nem tudni róla SEMMIT sem, én pusztán azt irtam, hogy egy ígérettel kár volt kijönni a Construmára.
Butykai Gyula
2009. április 17. péntek 09:55
Kedves Tóth Imre!
Engem érdekelne, hogy érti azt, hogy a „hőszigetelést már nem is alkalmazzák a németek”.
Itt bizonyos hőszigetelő anyagokra gondol, amit nem alkalmaznak, mert egészségtelen, vagy az összes hőszigetelésre érti?
Másik kérdésem, hogy érti, hogy „lélegeztetőt alkalmaznak a megfelelő komforthoz” passzívházaknál, és ez miért gond?
Ha jól gondolom, semmilyen jól kivitelezett épület nem szellőzik annyit télen a réseken át (és nyáron sem), ami elegendő friss levegőt juttatna az épületbe az emberek számára. Vagy naponta többször ablakot nyitunk, vagy szellőztetőrendszert alkalmazunk.
Utóbbi előnye, hogy por és pollenszűrő alkalmazásával tisztítja a belső levegőnket. Mellette energiát takarít meg, ha hővisszanyerős is egyben. Ezek miért problémák?
Elég kemény kritikát írt a passzív házakról és Koós úrnak is. Pontosan tisztában van vele, mi is az a passzív ház? Egyáltalán nem azt jelenti, hogy német anyagokból építhető csak meg.
Ha több konkrétumot írna le erről a bizonyos Vekla-ról, örülnék, így akár vita tárgyát is képezhetné. Az hogy magyar szabadalom, az nagyon jó, de csak azért mert magyar, nem szabadna rögtön elfogultnak lenni, meg kellene vizsgálni, mit is tud a belőle épített ház, milyen kofortérzetet nyújt, stb.
Ahogy a hozzászólásain észrevettem, nem műszaki szemmel tekint erre az anyagra, hanem inkább misztifikálja, épp ezért lehet hogy nagy csalódás lesz a vége, de reméljük nem!
Koós Miklós
2009. április 17. péntek 12:23
a Vekláról irtam egy külön posztot, inkább ott folytassuk
https://kooseptar.hu/2009/04/17/vekla-habiten-a-mi-falunk