Zöldtetők a klímaváltozás ellen 3.
Az alábbi írással zárjuk a Syma csarnokban 2009. február 11-13 között megrendezett Tetők, Falak, Homlokzatok + Épületenergia Szakkiállítás és Konferenciáról szóló, Vértessy Mónika által írt beszámolót.
Zöldtetők értéke és költsége | Dezsényi Péter DEEP FOREST Kft
Az előadó az intenzív tetőkertekre fókuszált oly módon, hogy a hátrányok bemutatásával együtt igyekezett meggyőzni a hallgatóságot az ilyen tetőkertekben rejlő nagy lehetőségekről. A kifejezetten piaci alapú megközelítés egyik legfontosabb mondanivalója az, hogy a zöldtetők egyébként hasonló tulajdonságokkal bíró ingatlanok esetén a differenciálás költséghatékony eszközei lehetnek. Mire is gondolunk? Ennek illusztrálására Dezsényi úr a Római Kert esettanulmányával érkezett. A XIII. kerületben 2004-ben épülő ingatlanok értékesítése nem a tervek szerint haladt, ezért változtattak a koncepción. A 2700 m2-es társasház első emeletén az eredeti tervekkel szakítva különlegesen szép intenzív tetőt létesítettek annak érdekében, hogy ezáltal plusz szolgáltatást nyújtsanak a leendő lakóknak. A sikerhez minden bizonnyal szükség volt a jó marketingre is, mely a 6m-es fákkal is büszkélkedő kertet emelte az egész beruházás fő vonzerejévé. Így a 7 Mrd Ft-os bekerülési költség kevesebb, mint 2%-ból létesített kert tette nyereségessé a kezdetben kudarcra ítélt projektet.
Az előadó konkrét árakat is tudott mondani. A szigetelésvédelmet, szivárgó réteget, termőközeget, növényzetet és automata öntözési rendszert is tartalmazó intenzív kertek ára az eddigi példák alapján átlagosan 15000-20000 Ft/m2 körül mozog. Szórás természetesen van, a legegyszerűbb kivitel már 10000 Ft/m2 áron megvalósítható, míg az eddigi legdrágább hazai intenzív tetőért 40 000 Ft/m2 árat fizetett a különleges igényekkel jelentkező megrendelő. Az üzemeltetési költség nincs egyenes arányosságban a bekerülési költséggel, azonban nagyban függ a tervezés, kivitelezés műszaki színvonalától. Az előadó irányadó árként az 1500 Ft/m2/év értéket említette.
„Zöldtető desszert” avagy tévedni nem szabad! | A zöldtetők leggyakoribb hibái és azok megelőzése
Horváth Sándor adjunktus BME ÉMSZ Épületszerkezettan Tanszék
A konferencia zárásaként megtartott desszert előadásban rengeteg hasznos információ elhangzott. Horváth tanár úr a zöldtetők életében jelentkező meghibásodásokat aszerint osztotta 2 nagy csoportra, hogy melyek azok, amelyek „csak” korlátozzák a használatot (a vízháztartás, a vegetáció vagy a karbantartás nem megfelelősége) és melyek azok, amelyek azt teljesen lehetetlenné teszik (beázás, hőhidak, penészképződés, vegetáció teljes pusztulása). Ha belegondolunk, hogy ezek a hibák hogyan keletkeznek, akkor rájövünk, hogy a megfelelő minőségű anyagok mellett mennyire sok múlik az alkalmazástechnikán és a szaktudáson, vagyis az emberi tényezőkön… Ezért tehát résen kell lenni, amikor mérlegelve a körülményeket eldöntjük, hogy milyen tetőt szeretnénk építeni:
- hideg/melegtető (fűtetlen vagy fűtött tér feletti);
- extenzív/intenzív;
- egyenes vagy fordított rétegrend (előbbi esetben a párazárásra kell különös figyelmet fordítani, utóbbi esetben pedig a jégcsap képződés lehetősége miatt érdemes elkerülni a külső vízelvezetést);
- bitumenes vagy műanyag szigetelés;
- ültetőközeg stb.
Ezen eldöntendő kérdések megválaszolásához szakmai kiadványok nyújtanak segítséget (Zöldtetők Tervezési és Kivitelezési Irányelvei, Tetőszigetelések Tervezési és Kivitelezési Irányelvei).
Minőségbiztosítás
Az európai szabványok részletesen szabályozzák a zöldtetőépítés követelményeit is, melyre igen nagy szükség van ismerve azt, hogy ezen műtárgyak kockázati szintje a fokozottan kockázatos kategóriába esik lévén, hogy a meghibásodásokat többnyire csak visszabontás után lehet korrigálni. Mechanikai szempontból is fokozott érzékenységgel kell számolnunk, és arra figyelemmel lenni mind az építés, mind a karbantartás során. Az előadó kitért a szakszerű vízelvezetésnek (tetőnként legalább 2 db víznyelő; növényzettel telepített és egyéb területek szétválasztott vízelvezetése), a gyökérbehatolás elleni védelemnek, a ferde tetők lecsúszás elleni védelmének és a tűzvédelemnek a fontosságára is… | a teljes cikk
eredeti cikk
csaladihaztervezes.hu
Vértesy Mónika írásai a kooseptar.hu-n
Hozzászólások (0): megnézem