Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2008. november 23. vasárnap

Hazajáró | a hollóházi porcelán(múzeum)

Egy rövid alföldi kitérő után ismét visszatérünk a Zemplénbe.

A hagyományok szerint Hollóháza azon a helyen épült, ahol egykor a Mátyás királynak sürgős hírt vivő fekete holló megpihent. A Hollóházi Porcelán Manufaktúra Zrt. a Herendi, a Zsolnay és az Alföldi mellett a 4. porcelángyártó cég Magyarországon.

A múzeum 1981-ben nyílt meg Mondok Tamás és Rákosi Ferenc Ybl-díjas építészek tervei alapján. A kétszintes Porcelánmúzeumban kronologikusan felépített kiállítás mutatja be a hollóházi porcelángyártás történetét a kezdetektől napjainkig.

A múzeumban tett látogatáson döbbentem rá, hogy gyerekkoromban látott olcsó és már akkor is igencsak „ciki”nek számító porcelán kiöntők, csészék, nippek, szobrocskák, kancsók jelentős része itt készülhetett, nagyon sokat felismertem közülük. A 4 magyarországi porcelángyár között lehetett valamiféle munkamegosztás, és a Hollóházinak nyilván ez jutott. Az Alföldi készítette a szanitereket és az olcsó étkészleteket, a Herendi volt a „márka”, mellette az olcsóbb, de még igényesebbnek számító Zsolnay szintén étkészleteket és dísztárgyakat gyártott (nem elfeledve a pirogránit gyártást, de az egy teljesen más terület).

Hollóháza legújabb kori történetében nyilván fontos fejezet jutott Szász Endrének is, anno nagy is volt a hírverése is, de hogy hosszú távon mennyit profitáltak belőle, azt nem tudom. A 1990-ben hazatért Szász Endre részt vett a Hollóházi Porcelángyár stúdiójának megalapításában. A kiállítás a Hollóházi Porcelángyár története mellett Szász Endre festőművész, grafikus porcelánképeit is bemutatja.

Hollóháza a Google Mapson.

https://www.hollohazi.hu/kepek/logo.gifA gyár története | Azon a helyen, ahol ma a vállalat épületei állnak, több mint 225 éve folyamatos ipari tevékenység zajlik. Az ország keleti csücskében, erdők között megbúvó kis manufaktúra pályafutása 1777-ben üveghutaként indult, ahol kezdetleges, de mégis szép poharak, palackok, üvegedények készültek. A törökvész és II. Rákóczi Ferenc felkelésének idején a „holló házának” lakóit legyilkolták. Hollóházába új életet később Károlyi István gróf lehelt. A településen letelepítette a Zemplén és Sáros megyéből jött első szlovákokat és üveghutája építkezésén adott nekik munkát. Később közvetlenül a termelésben alkalmazta őket kerámiaedények és -tárgyak készítőikéntA terület gazdája, Károlyi gróf arra döntésre jutott, hogy felhasználja a birtokán lévő kaolint, és 1831-től kőedénygyárrá alakítja át a hutát. Károlyi gróf és szlovák jobbágyai voltak azok, akik lerakták a híres hollóházi kerámia- és porcelángyártás alapjait. A múlt században a monarchia széthullásáig ez a gyár volt a Szlovákiába és Erdélybe szállított kerámiaedények fő előállítója. A kezdetektől számos bérlő állt a gyár élén, de az első igazi fellendülés 1857-ben következett be, mikor Istványi Ferenc, lett a gyár következő bérlője. Istványi Ferenc a kezdetben egy-két épületből álló manufaktúrát a század végére jelentős gyárteleppé fejlesztette… folytatás és egy  másik forrás

Hozzászólások (6): megnézem

  • Zerge

    2008. november 23. vasárnap 06:45

    #7531

    Nekem most is tetszenek az itt készített termékek. Azt sajnálom, hogy nem igazodnak a vásárlók igényeihez. Pár évvel ezelőtt(10) volt nekik nagyon szép karácsonyi kávés és teás készletük, ma már nincs a palettán. Miért kell csak kész étkészleteteket árulni, hisz pl. leveses tálra a mai igény már nem igazán tart számot. Pót tányért miért is nem készítenek.

  • Petró László

    2008. december 24. szerda 19:19

    #7756

    Az oldal szerkesztőjének üzenem, hogy az oldalukon a Hollóházi weboldalon található flash-t illetéktelenül használják, és másolták le. A hollóházi weboldalon található minden szöveg, kép, animáció védett tulajdon, és azt haladéktalanul távolítsák el az oldalukról.

  • charlie

    2008. december 25. csütörtök 09:49

    #7757

    Milyen flash?

  • Röhrig Éva

    2009. július 13. hétfő 14:39

    #10544

    Hollóháza igyekszik kézművesfoglalkozásokkal a fiatalokat is idecsábítani, remek, lendületes kezdeményezések hozzák lendületbe a térséget. Így teszik ezt Kalocsán és mesteri fokon Herenden is: bemutatókkal, filmvetítésekkel foglalják le az idelátogató turistákat. Program tehát kínálkozik itt is bőven, és ha már mozogni is szeretnének, ki ne hagyják a hollóházi berakásokkal készült, a templom felé tartó stációt.

  • alma wad

    2009. július 29. szerda 06:03

    #10758

    Szerintem vannak jo darabjaik – nemelyik tarka viragos valoban tul csicsas nekem is – de vannak szolidabb viragos dolgaik -a geometraiai mintak is jok …

HÁZ-TERV
Hazajáró | Tisza-tó 1. rész

Idén nyáron már a második alkalommal jártunk a Tisza-tavon, Tiszafüreden nyaraltunk egy hétig. Idén is annyira jól éreztük magunkat, hogy eldöntöttük, ebből bizony rendszer csinálunk. Megyünk jövőre is. A tó tiszafüredi része abszolút vadregényes, keresztül kasul be lehet járni, leginkább kajakkal és motorcsónakkal. A motorcsónak bérlés kb úgy zajlik, hogy „melyikkel akarnak menni? Ha visszajöttek, […]

Hazajáró | Tisza-tó 1. rész
2017. november 26. vasárnap
HÁZ-TERV
Hazajáró | a sarródi Kócsagvár

„…Az egykori, a Fertő tó összezsugorodása következtében megszűnt révátkelő helyén áll az 1993-ban épített Kócsagvár. Tervezői a Makovecz Imre neve által fémjelzett organikus építészet követői, a hegykői születésű Zámbó Terézia és férje, Koller József. Nevét a helyi madárvilág egyik jellemző képviselőjéről, a nagy kócsagról kapta, a madár alakja a díszes bejárati kapun is megjelenik. A kócsag a természetvédelem […]

Hazajáró | a sarródi Kócsagvár
2017. augusztus 21. hétfő

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább