Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? | 1.
Az Építész Kamara „új” honlapja június 13-án volt 1 éves, így volt idő az átállásra, a részletek kidolgozására, az anyagok feltöltésére. Nézzük meg hogy e közel 10 ezres taglétszámú szervezet hivatalos honlapja mit nyújt az odalátogatóknak ?
Annyit előre kell bocsátani, hogy az elemzésben óhatatlanul meg fognak jelenni azok az észrevételek is, amik nem a honlap megjelenésére, hanem magára a tartalomra vonatkoznak és amelyek összefüggenek a kamara egészének a működésével. Mivel az elemzés hosszú, több részben jelenik meg.
Mielőtt bármit is mondanánk, azt kell megvizsgálni (definiálni), hogy
mire való egy szakmai honlap?
azon túl, hogy legeslegelőször definiálni kel, hogy egy kamarai honlap. Az első kérdés, ami felmerül, hogy
kinek készül ?
Ki a célközönség :
- egyszerű arra tévedők?
- építkezni szándékozó laikusok ?
- szakmabeliek ?
- kamarai tagok ?
Ha a kamarai tagokon kívül másnak is szánjuk, akkor nyilván valamiféleképpen érdemes strukturálni és bizonyos tartalmakat csak a kamarai tagoknak fenntartani, elérhetővé tenni. Ha megvan a célközönség, azt kel megvizsgálni, hogy
mi az elsődleges feladata ?
A kamara honlapja nem céges honlap, nem hírportál, nem személyes blog, hanem egy nagy múltú szakma szervezeti honlapja. Ebből következően elsődlegesen a kamarai tagokat kell ellátni tartalommal illetve az érdeklődők számára felvilágosítást kell adjon a kamara egészéről és működéséről. Ha ezen kívül az energia még másra is futja, az jó, de nem nyomhatja háttérbe a fő tartalmakat.
miért kell egy honlapot fejleszteni?
bizonyára sokan emlékeznek még a kamara olajzöldes, régi honlapjára, (ami még ma is elérhető, csak már nem frissül), sok minden még mindig csak ott érhető el. Amikor az elkészült jó pár éve, akkor az egy örvendetes esemény volt, mert talán a MÉK volt az utolsó a szakmai szervezetek sorában, amelyik fontosnak gondolta hogy a szervezetnek legyen honlapja, ami még használható is !
Ez a (most már) régi honlap a dizájnjával, honlapfelépítésével, tartalmával, menürendszerével méltón képviselte a szakmát. Egyszerű volt, mégis elegáns, a feltöltött anyagokat könnyen meg lehetett találni és viszonylag gyorsan a helyükre kerültek a dokumentumok.
Feltételezve, hogy fejleszteni szándékozunk egy honlapot, akkor az első kérdés, amit tisztázni kell, hogy mi fejlesztés célja?
- korszerűbb működés ?
- elavult dizájn cseréje ?
- újabb lehetőségek kiaknázása ?
- új kommunikációs formák alkalmazása ?
Persze lehetne még számos kérdést felvetni, de talán ezek a legfontosabbak.
Maradjanak velünk, mert következik a folytatás, ahol azt nézzük meg, hogy miképpen épül fel a teljes honlap, miképpen lehet benne navigálni, végül a 3. részben azt vizsgáljuk meg, mit kellene még tartalmaznia?
Hozzászólások (12): megnézem
Propeller
2008. szeptember 21. vasárnap 08:37
koos.hu – Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? | 1….
Az Építész Kamara „új” honlapja június 13-án volt 1 éves, így volt idő az átállásra, a részletek kidolgozására, az […]…
csoki
2008. szeptember 21. vasárnap 09:10
nagyobb probléma, hogy lassan minden közület joomla alapú ingyenes rendszerből építkezik, gyk úgy, hogy valaki kvázi ingyér megírja hozzá a css-t, és kvázi ingyen frissítgeti.
rendes rendszerfelügyelet nélkül.
kissé komolytalan, de igyekszik nem annak látszani
Koós Miklós
2008. szeptember 21. vasárnap 09:54
én abban nem látok semmi gondot, ha egy nonprofit társaság ingyenes programokat használ (nem véletlenül ajánlgatják a kormányhivataloknak a linuxot), hiszen ha valami ingyenes, akkor nem szokták korlátozni, hogy kinek az, kinek nem az (ha csak nem kereskedelmi célokat szolgál).
A gond inkább ott van – és erről fog szólni a következő rész -, hogy egy kamarai honlapot nem lehet blogszerűen működtetni.
Takács Dániel
2008. szeptember 22. hétfő 15:59
Mivel bennem pont ugyanez a kérdés mozog, csak kicsit másik oldalról (könyvtári honlapok), ezért nagyon érdekel a folytatás! 🙂
Simon Nándor
2008. szeptember 24. szerda 17:25
Simon Nándor vagyok a https://www.mek.hu portál szerkesztője (fejlesztője), az én művem a CSS és maga php template is (valamint számos joomla modul).
A régi honlap alapja is CMS (tartalomkezelő rendszer) volt. A különbség csupán az, hogy most joomlat használunk ami mögött van támogatás és folyamatosan fejlesztik is, míg a régi portál alatt lévő cms-t nem fejlesztik tovább és zárt forráskódú és semmilyen támogatás nincs hozzá.
Várom a folytatást. Az építő jellegű kritikának mindig örülök.
Ha valakinek konkrét ötlete lenne közvetlenül nekem is írhat: simon.nandor@mek.hu
Hunlap, hun nem lap [updated] at élet és könyvtár
2008. október 7. kedd 12:43
[…] az építészeknél is aktuális a kérdés, tegnap jelent meg a Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? bejegyzéssorozat első része a Koós Miklós blogján. Ezenkívül Gica kérdésfelvetésére […]
koos.hu - Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? | 2.
2008. október 9. csütörtök 12:08
[…] az előző részben írtam, a korábbi olajzöldes színű honlap összeségében, részleteiben jó színvonalú volt, […]
Koós Miklós
2008. október 12. vasárnap 12:31
megjelent a folytatás:
https://kooseptar.hu/2008/10/11/hogyan-ne-fejlesszunk-kamarai-honlapot-2/
Hunlap, hun nem lap [updated] | élet és könyvtár
2011. február 26. szombat 10:40
[…] az építészeknél is aktuális a kérdés, tegnap jelent meg a Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? bejegyzéssorozat első része a Koós Miklós blogján. Ezenkívül Gica kérdésfelvetésére […]
Hogyan (ne) fejlesszük a MÉSZ honlapját?
2011. július 5. kedd 00:01
[…] honlapja, hiszen a szintén hasonlóan kinéző és korábban részletesen kivesézett MÉK honlap (itt és itt) és a MÉSZ honlap ugyanazon kéz […]
MÉK Kamarai tagi beszámoló 2013. 1. rész
2013. december 4. szerda 09:00
[…] eszköz lenne a kamarai honlap, amiről a Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? | 1. c. írás is szólt. Nem szükséges elismételni az ott leírtakat, mert a kritikák legtöbbje […]
Megújult a MÉK honlapja?
2014. május 15. csütörtök 15:30
[…] Hogyan (ne) fejlesszünk kamarai honlapot? | 1. […]