Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2008. augusztus 14. csütörtök

Tervkritika 07 | az 570 cm széles ház

helyszínrajz

A Tervkritika sorozatunk boncasztalának következő áldozata pécsi. Az oldalhatárra tervezett családi házak közül immáron a 4. Ennek is van egy "különlegessége" (magyarul hátránya), mégpedig a szélessége. Az épület legszélesebb pontján ugyanis 570 cm az épületszélesség. Magam is terveztem már 580 cm széles házat (egy ikerház felét), tudom, hogy nem egyszerű feladat. Nyilván sokakat visszariasztana egy ilyen keskeny telek és egy ilyen keskeny családi ház lehetősége, de szerencsére azért vannak vállalkozó kedvűek is.

A ház tervezéséről:
Amikor az ember fejében végleg megfogan a gondolat, hogy márpedig saját házat fog építtetni, még egyáltalán nem tudja, hogy mennyi lemondásra, mennyi kompromisszumra lesz szüksége feltéve, ha nem milliárdos a szakmája…J
Az egyik fontos dolog a tervezés során, hogy rendelkezzen az ember erős elképzelésekkel, ugyanakkor észérvek mentén legyen képes ezekből engedni, vagy kompromisszumot kötni. Eredeti elképzelésem egy utcafront irányában nyitott talpú, egyszintű, „L"-alakú építmény volt, melyet – sajnos – „keresztbevert" az építési szabályzat előírás-halmaza, a mindenféle oldal- és védőtáv előírása […] folytatás >>

Amikor ennyire keskeny a telek és ilyen kicsi a ház, akkor ott valóban komoly kompromisszumokat kell kötni és nagyon ki kell centizni mindennek a helyét. Az alaprajzokat látva ez többnyire sikerült is és az alaprajzzal nincs is igazából gondom, talán csak a nappali-étkező-konyha trióval, ahol a különféle funkciók elhelyezése nekem eléggé esetlegesnek tűnik, nem válnak el egymástól. A bejárati ajtóval szemben elhelyezett és nyitott konyhapult látványa talán nem a legszerencsésebb megérkezés egy nappaliba, amit nem ment az sem, hogy ilyenek az adottságok. Ha sikerül jól bútorozniuk, akkor ez a hátrány talán nem fog igazán érvényesülni. 

földszinti alaprajz, a nagyobb felbontáshoz katt a rajzra !

Ilyen keskeny épület és ilyen kis létszámú család esetén még megengedhető a zsákszoba (zsákhelyiség) is, hiszen saját magunkat nem tudjuk zavarni, így, ilyen esetben pl. a fürdőszoba nyílhat nyugodtan a hálószobából is és így megszűnhet a mindent önállóan megközelítő közlekedő helyiség kényszere is.

emeleti alaprajz, a nagyobb felbontáshoz katt a rajzra !

metszet utcai homlokzat

Az egyetlen komoly észrevételem igazából csak az épület tömegével kapcsolatban van. A magastető – különösen, ha ennyire keskeny épületre kerül és még ráadásul alacsony hajlású is – nagyon furcsán fog hatni, rendkívül jellegtelen és meg merem kockáztatni talán még egy kicsit komikus is. 

Ez a speciális telepítés és alaprajzi kialakítási kényszer – szerintem – megkívánna egy ehhez passzoló egyedibb építészeti megjelenést, formálást. Lehetett volna ez pl. lapostető, vagy (félkör)íves tető, vagy bármi más, ami ezt a penge alakú házat igazán egyedivé tette volna.

az épület többi tervrajza (katt a következő fotóra)

Összefoglalva,
a kedvezőtlen adottságok ellenére használható alaprajzú épület "terveződött", azonban pont a hátrányos adottságokból adódó méretek megérdemeltek volna egy nagyvonalúbb és markánsabb épületformát.

Ha szívesen mutatná be másoknak is a készülő/elkészült lakását vagy a házát, vagy kíváncsi arra, hogy mások mit mondanak az Önnek tetsző házról, akkor küldje meg nekünk, mi bemutatjuk és persze véleményt is mondunk róla. A diszkréció miatt mindezt megteheti természetesen anonim módon, legfeljebb a város (+kerület) megadásával.

Hozzászólások (10): megnézem

  • KGyST

    2008. augusztus 23. szombat 10:24

    #4062

    Az 1,98 m széles Dolgozóval egy kicsit mellélőtt a kolléga, annak min 2,00-nak kellene lennie véleményem (és az OTÉK 85.§ 2/b) szerint (onnan tudom, hogy én is szaladtam bele ilyenbe). A zsákszoba, illetve a hálóból megközelíthető szoba szerintem isizgalmasabb alaprajzot eredményezhetett volna.
    A tömeget én nem érzem problematikusnak (az íves tetőt nehezen tartom elképzelhetőnek, a laposat annál  inkább), a ház összességében szimpatikus.

  • koos.hu » Archív | ikerház 580 cm-en

    2008. augusztus 31. vasárnap 14:13

    #4160

    […] 1994-ben készült tervet azért ástam elő a fiók mélyéről, mert az egyik Tervkritikában egy 570 cm széles házról mondtam véleményt és eszembe jutott, hogy egyszer nekem is „be kellett mennem ebbe az […]

  • zubor péter

    2008. szeptember 9. kedd 11:20

    #4233

    A tetőn én is gondolkodtam, én inkább a telek hossz-tengelyével párhuzamos félnyereg tető-párt tudnék elképzelni, ellentétes lejtéssel.
    A földszinti zuhanyzó önálló megközelítése szerintem jó dolog, hiszen kertesháznál lényeges szempont, hogyha bejövünk a kertből, vagy udvarról, akkor ne keljen végigmennünk a házon, ahhoz, hogy letusoljunk.
    Az előszoba-előtér szerintem nagyon kicsi, egy kabátot levenni is kevés a hely, nemhogy tárolni azt. A lépcső alatti helyet jobban ki kellett volna használni, a fél lépcsőkar alatt elfért volna egy gardrób, vagy akár a kamra is (klasszikusan).
    És végül: alapvető emberi tulajdonság, hogy az első észrevehető és megközelíthető ajtón akarunk bemenni, ez pedig a nappali ajtaja, nem pedig az előszobáé. Ez még zavaró lehet, ha vendéget várunk, vagy a postás hozza az ajánlott levelet. 🙂
    De nem könnyű feladatot oldott meg a tervező, ami dicséretes!

  • koos.hu - Archív | ikerház 580 cm-en

    2008. szeptember 21. vasárnap 19:09

    #4369

    […] 1994-ben készült tervet azért ástam elő a fiók mélyéről, mert az egyik Tervkritikában egy 570 cm széles házról mondtam véleményt és eszembe jutott, hogy egyszer nekem is „be kellett mennem ebbe az […]

  • koos.hu - Blogtörténet | legolvasottabb cikkeink

    2008. szeptember 24. szerda 10:11

    #4427

    […] Tervkritika | az 570 cm széles ház […]

  • FYGureout

    2008. október 10. péntek 01:22

    #5546

    Most is köszönöm a honlapnak a közzétételt, és a hozzászólóknak (is) a kritikát – az építtető én vagyok.
    A tető kérdéshez nem tudok hozzászólni, de ami megépült, az nagyon jól néz ki.
    Dolgozószoba 2 cm-en múlna? Akkor nevezzük el bárminek, de kapott ép. engedélyt… 🙂
    A WC melletti, lépcső alatti hely kihasználásával nyitott kapukat sikerült döngetni; takarítószer-tároló és a mosógép lakik benne, amolyan mini-háztartási helyiséggé avanzsálódott. Gardrób pedig lakik a hálóból nyílóan. Nem kicsi, ámde nagy. A teljes ruhatár el fog férni, bőven (akkora, mint két kétajtós szekrény.
    Az előszobába belecsaltunk egy 50 cm-es belvilágú előszobafalnak való helyet. Szemben az oszlop és a mellette lévő felfalazásnál tükör lesz térnövelőként elhelyezve.
    Hááát igen. Valószínű, hogy irány a nappali! 🙂 Teljesen így van, ahogy a vélemény mondja. De mit is keresne akárki a hálók irányába? 🙂
    Ha az oldal gazdája hozzájárul, akkor néhány képet szívesen közzétennék a megvalósulásról.

    Szép napot, jó egészséget Mindenkinek! 🙂

  • Tervkritika 54 | Bahil Roland hallgatói terve

    2010. június 26. szombat 15:55

    #72535

    […] tervkritikák illetve a tervbemutatók során már mutattunk be igen keskeny házakat (itt és itt), ahol érzékelhető volt az efféle beépítés nehézsége és következményei. Ez itt önként […]

  • MARINA

    2012. január 12. csütörtök 18:41

    #83225

    ezek nagyon joo tervek :D:D:D:D:D:D

  • M

    2012. január 13. péntek 16:55

    #83230

    Le a kalappal a tervező és az építtető előtt is az alaprajzot illetően! A falszerkezetről lehet valamit tudni? Talán csak az épületenergetika, ami áldozatul esett…

SAJÁT
Családi ház Pest megyében | 2. Rossz adottságú telek

Oldalhatáros beépítés + garázs + jó tájolású utca felöl lejtő telek. Lehet rosszabb? A fenti írásban azt írtam anno, hogy „A tervkritikákban sűrűn elforduló oldalhatáros beépítés esetén sokszor felmerül, hogy hová tegyük a garázst és a bejáratot. Ezekhez szeretnék tippeket adni. Három darab, tervezés alatt álló családi házam is beleesik a ebbe a kategóriába, mondhatom, […]

Családi ház Pest megyében | 2. Rossz adottságú telek
2018. november 23. péntek
SAJÁT
Családi ház Pest megyében | 1. Tudnunk kell nemet mondani a saját ötletünkre

Van úgy, hogy minden jószándék mellett is rossz a tervezési program. Nem feltétlenül csak azért, mert mondjuk nem helyesen adták meg a szükséges paramétereket vagy mert olyat kértek, ami nagyon drága lenne, hanem mert a kiindulás helytelen volt. Mindez leggyakrabban átalakítás-bővítés kapcsán szokott előfordulni. Ilyen esetben az építész tervezőnek különösen nagy a felelőssége, mert a […]

Családi ház Pest megyében | 1. Tudnunk kell nemet mondani a saját ötletünkre
2018. november 21. szerda

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább