Fűz | Szent Korona Csíkszentkirályon
A Csíkkozmási fűzszentély (amely a székelyföldi fűzépítmények között etalonnak tekinthető) építését követően 2005-ben hasonló léptékű, de annál mégis csak szakrálisabb megjelenésű alkotás készült el a Szent István király nevét felvett csíki településen. A faluvezetésnek, a helyi lakosok támogatásával konkrét elképzelésük volt egy fűz korona kivitelezését illetően. Emellett természetesen határidőre elkészült az egykori, Cigány fürdőnek nevezett medence felújítása a szükséges kiegészítő „objektumokkal”.
Ahogy említettem a tervezési fázisban teljes összhang volt a helyiek és a budapesti székhelyű Pagony Táj és Kertépítész iroda főszervező csapat között. A munkák megkezdését követően viszont anyagellátás terén akadtak néha zökkenők a Kalákán. Szerencsére a legtöbb kézimunkát elhasználó fűzkorona átadásának határidejét és avatását a fenti szervezési probléma nem befolyásolta.
Minden fűzszerkezetnél a kötegek „legyártását” követően az első építéstechnológiai fázis a fő vázelemek megépítése, amely ugyebár formafüggő kérdés is. A tervezett fűzépítmények makettje megmutatja hol lehet „fejvakarásos” csomopontra számítani. Így életnagyságban kisebb az esély a hibára. A szent korona fotóinak tanulmányozása segítette a tervezőket a tervezésben, valamint a helyszínen, a másolat elkészítésében. Két egymásra merőleges ívpár adja az önhordó tömeg magját, amelyre a szentkoronához hasonlóan „fűzdíszítés” került, fűzvessző fonatokból, virágcsokrokból. A fűzkötegekre jellemző annyira masszívak, hogy 1-2 ember súlyát is gond nélkül megtartják.
Nem csak az elkészülte után azonnal tartott, közös Kalákás avatóéneklés közben volt felelemelő érzés a fűzkorona tövében állni és a Székely Himnuszt énekelni, hanem koronánk formálódása közben is figyelő tekintetek pásztázták a többi munkaterületről, mert napszakonként, s időjárási viszonyoként más – más hangulatot árasztott.
A gondos előkészületek ellenére a korona ferde keresztjének elkészítése és felhelyezése a korona tetejéré embertpróbáló feladatnak bizonyult. A keresztet földe helyezett tartóoszlopával kellett közös erővel kitolni a korona legfelső gyűrűjén, majd a helyes pozició beállítása után azonnal rögzíteni.
A Fűzkorona virulásánek érdekében elhelyeztünk mellé egy rovásírással megspékelt barátságos felíratú táblát, mely a látogatókat biztatja a fűzápolásról | szöveg és fotók – Kiss István építész
A fűzkorona megépítésének fotói (katt a következő fotóra)
ne menjenek messze, mert az fűzkorona építés bemutatását követően a Csíkszentkirályi Kaláka Borsáros fürdő építésének leírásával folytatjuk erdélyi/székelyföldi fürdőfelújításos körútunkat.
Hozzászólások (3): megnézem
Kaláka | fürdőfelújítás Csíkszentkirályon - koos.hu
2008. június 14. szombat 00:04
[…] előzőekben a Csíkszentkirályi kaláka során emelt fűzkorona építéstörténetét mutattuk be, most pedig magát a […]
detail
2008. június 17. kedd 22:51
még mindig nem igaz a megállapítást, hogy „mindenki építész, minden építészet”
UtoPista
2008. június 17. kedd 23:10
Hol „teccet” olvasni ezt a „megállapítás+t”?