Kaláka | fürdőfelújítás Csíkkozmáson
A Fűzépítményeknél már említést tettünk a Csíkkozmáson felállított fűz szentélyről, most magáról a kalákáról essen szó, amelynek keretében felújítottak egy rég felhagyott falusi "feredőt", ahogy a helyiek nevezik. Innentől a négyszeres kalákás Kiss István építész kalauzolja az olvasót:
Számomra az első, összességében a 3. Székelyföldi Sószék fürdőfelújító kaláka zajlott le 2003-ban Csíkkozmáson. Az előző évi, Tusnádi nádas-fürdő építő kalákán a Gyergyószárhegyi elfoglaltságaim (amatőr alkotótábor) miatt nem tudtam részt venni. Kíváncsian vártam tehát az ismerősöm által terjesztett kaláka program kimenetelét. Utólag persze elmondhatom, kellemesen éreztem magam. 2003-ban feladatunk volt egy a régi időkben használt falusi fürdő felújítása. A helyszínt természetesen a helyiek elmondása alapján kerestük fel, ismertük meg.
A hideg, borvizes fürdőmedence egykori helye | Szerencsére az időjárás mindvégig kegyes volt hozzánk. Sőt, aki nem készült fel a nap elleni védekezésre, hamar a bőrén ismerhette meg Erdélyország eme falujában, a kristálytiszta levegőn áthatoló napsugarakat. Talán egyszer kellett az eső elöl visszahúzódni a számunkra felállított katonai sátorba. A fotóról is kivehető a résztvevők felsőteste sem látott a Csíkkozmási kaláka előtt égető napsugarakat. (a beszámoló írója is, azaz én sem).
A KALÁKA szellemiségéről | A Kalákák nem „csupán" a helyek rendbetételét, jelentik, hanem szellemi és közösségépítő munkát. A kaláka szellemisége a hely, a táj megfigyelésén alapuló építést jelent. Külső és belső építkezést. Amely során értékké válik a közösségi munka, s a belső értékek a felszínre kerülhetnek. Ehhez a munkához szeretetteljes odafigyelés, partneri kapcsolatra való képesség és alázat kell. Ennyi elég. A többit bízzuk a Fennebbvalókra.A kalákák szervezésekor ezért elsősorban azokat a kezdeményezéseket tartjuk fontosnak munkánkkal, kapcsolatrendszerünkkel, szervezőmunkával támogatni, amelyek a hely szellemének, a helyi közösség önszerveződésének, a tájnak, segítenek. Ha segítséget kérnek, segíteni kell valamilyen módon, a helynek, az időnek megfelelő módon. Célunk, hogy minél több helybélit vonjunk be a munkába, de éppoly fontos, hogy a Kárpát-medence minden tájáról minél többen érkezzenek a kalákák helyszínére, ahol közös munka során megismerhetjük egymást, s reményeink szerint továbbvihetjük az együvé tartozás, s a kaláka gondolatát. (Kalákás hitvallás)
A helyszínen készült még egy hármas kialakítású ülő sósfürdő (nátrium-klorid tartalmú), mely reumatikus problémákra, keringési zavarokra és női panaszokra ad kezelést. A fürdő helyét itt is a helyiek elbeszélése alapján választottuk ki, kalibráltuk be. A sótartalommal kapcsolatban a hitetlenek meggyőzésére annyi bizonyára elég, hogy a kész sósfürdőről készült fotón középen látható fenyő ágasfa (törölköző és ruhafogas), s minden faszerkezet, amely érintkezett a sós vízzel, ennek hatására kifehéredett.
További építményként valósult meg egy filagória (fedett pihenő), mely elengedhetetlen a feredők mellé. Gondoljunk csak bele a mai termálfürdők mellett kialakított szálló és vendéglátói egységekre. A kalákafürdőknél praktikusan minden mikro méretekben történik, hisz ne feledjük, csupán csak 10-14 nap áll rendelkezésre, hogy csodát művelhessünk, egy gyakorlatilag állandóan változó összetételű csapattal.
A fürdőkön kívül egyik leglátogatottabb hely minden bizonnyal az általam csak „neoorganikus"-nak keresztelt deszkabudi. Építész Vándoriskolások ötleteként valósult meg. Ők már korábban is készítettek deszkaépítményt. Az alábbi https://www.vandoriskola.hu/ oldalon tekinthetők meg, a Kirándulások, táborok / 2003 – Ecomusée d' Alsace Elzász alatt.
A wc újrahasznosított deszkából és töménytelen mennyiségű szeg ácsolataként készült. A fotón is látható ajtót nem találunk az építményen, nincs is rá szükség a csigaházhoz hasonló formálás miatt. Nyugodtan végezhetjük dolgunkat, közben kellemes kilátás tárul elénk | szöveg és fotó Kiss István építész
A fürdőfelújítás fotói (katt a következő fotóra)
Wikipédia Csíkkozmásról
Zöldműves cikke a kalákáról
ArsTopia
Vándoriskola Csíkkozmási oldala
Kovács Áron fotói
ne menjenek messze, mert az erdélyi fürdőfelújítások sorát hamarosan az alábbiakkal folytatjuk
- Csíkszentkirály
- Kászonújfalu
Akinek pedig esetleg kedve támadt egy ilyen kalákához csatlakozni, az töltse le az alábbi anyagot (pdf).
Hozzászólások (1): megnézem
Kaláka | sóskútfürdő Kászonújfaluban - koos.hu
2008. június 22. vasárnap 00:01
[…] nem volt annyira kegyes hozzánk, mint egy évvel korábban Csíkkozmáson, de a bátrabbak, fanatikusabbak az esős időben is „állták a […]