Visszajelzés 2008 | Milyen házban lakna szívesen?
Akik régebb óta követik a blogot, azok tudják, hogy nagyon sok cikkhez tartozik egy-egy szavazás is. A kollektív bölcsességhez hozzátartozik, hogy az információáramlás két irányú legyen és ne csak a hozzászólásokkal, hanem időnként – ha nem is reprezentatív – felmérésekkel, szavazásokkal is közelítsünk a témákhoz.
Ebben az első részben azt összegezzük, hogy az olvasók
milyen stílusú házban laknának szívesen?
a több, mint 400 válaszadó (ápr. 22-i adat) döntő többsége MEDITERRÁN stílusú házban szeretne lakni (43 %). Után fej-fej mellett 15-15 %-uk választotta a MODERN-et és a PARASZTHÁZAT. Közel 10-10 % választotta az ALPESI, a FELÚJÍTOTT RÉGI-t és a MINDEGY, CSAK SZÉP LEGYEN A KÖRNYEZETE-t.
Az építészek társadalmi presztizsét pedig elég jól jellemzi, hogy mindössze 2 %-a jelölte meg azt, hogy olyan házban lakna szívesen, amit NEVES ÉPÍTÉSZ TERVEZETT.
Szavazzon Ön is és nézze meg a pillanatnyi állást!
[poll id=”12″]
az előző kérdéshez tartozott az is, hogy megkérdeztük
új vagy régi, családi vagy társasház?
E másik kérdés azt az eredményt hozta, amire számítani is lehetett, miszerint a magyar ember családi házban, abból is leginkább abban szeretne lakni, amit ő terveztetett (50 %). A nyolc lehetséges válasz első 4 helyén a családi ház állt (összesen 89 %) és mindössze a válaszadók 11 %-a választotta a (társasházi) lakást. Ezek a számok híven tükrözik azt a sajátos magyar „röghöz kötöttséget”, amely komoly gátja a magyar munkavállalók mobilitásának. A családi házak tényleges aránya a teljes magyar lakásvolumenben messze meghaladja az európai arányokat, hiszen ott sokkal jellemzőbb a bérlakások magasabb száma és aránya (mellesleg, amilyen a háború előtt nálunk is volt).
Szavazzon Ön is és nézze meg a pillanatnyi állást!
[poll id=”14″]
Hozzászólások (13): megnézem
Kovács István
2008. április 24. csütörtök 06:35
Lényegében mindegy milyen házat szeretne a megrendelő, nyílván (remélem) olyat akar ami leginkább illik az életviteléhez, hisz Ő, ŐK fogják lakni.
Az azért elgondolkodtató, hogy az egyetemi képzés kifejezetten a postmodern high-tech-hez közelálló, számomra lelketlen stílust tudja elfogadni!
Ezt konkrétan az ötödéves építészhallgató fiam „oktatásán” tudom szemmel követni!
hazigazda
2008. április 24. csütörtök 06:40
a műegyetemi lakóépülettervezés régebben sem volt a helyzete magaslatán, másrészt nem sok fogalmuk volt, hogy mi épül és mit szeretnének építeni. A szokásos gyakorlat és elmélet különbözősége…..
menyus
2008. április 24. csütörtök 10:10
A sajátomban, akkora kerttel hogy 50 m-es íjászlőtér is férjen bele.
Reichenbach Ottó
2008. április 24. csütörtök 19:21
Meglévő családi házam tervezése és kivitelezése alatt össze forrott az a szikla kemény akarat,hogy otthont teremtsek családomnak.Most nagy kihívást jelent meg és fenn tartása.Tervezésnél,ha újra esélyem lenne átgondoltabb és praktikusabb lerekeszthető és elszeparálható szektorokat hoznék létre.Boldogság az ha csak a tiétek,de sok kapcsolat és házasság ment tönkre a kitartás és türelem elvesztése miatt.De amit magammögött hagyok az az én és Kedves Feleségem megpróbáltatásainak eredménye.Örülök akkori döntésemért.Üdvözlettel Öt gyermek Apukálya és három Unoka Nagyapukálya ként élem életem.PAPUS
piszkafa
2008. április 24. csütörtök 21:46
Lassan már nem az a kérdés, hogy milyen, hanem az, hogy bérelt vagy saját.
.
Az utóbbi.
.
De ne itt a hongödörben legyen. Új-Zélandon jó lesz, kb az van a másik oldalon. Onnan már csak visszafelé lehet jönni.
_sokadik
2008. április 25. péntek 09:47
Mire releváns ez az egész szavazás?
Idetévedő átlag internetező beikszeli hogy: „neves építész tervezte” „új, általam terveztetett kertvárosi családi ház” és ennek mi köze a valóságos igényekhez, mire informatív?
Mezei dolgozó ember Magyarországon olyan lakásban lakik, amire még éppen össze tudja gürcölni a beugrót, és komfortilag már éppen elviselhető.
Ha leszűkítjük a választási lehetőségeket a konkrét válaszadó számára anyagilag elérhető alternatívákra, hamar kiderülne, hogy nincs is olyan tömegigény nálunk színvonalas lakóépület-tervezésre…
Az elsöprő többség számára egy full igénytelen, 40 éves típusterves kockaház a megfizethetőség abszolút csúcsa, az is az életben egyszer, ha mindent összetesz.
Nem kritérium hogy bauhaus vagy mediterrán, és hogy ki tervezte, hanem hogy közel legyen a buszmegálló, a cigánysor meg messze, a tető ne ázzon be, a csukott ablakon ne fújjon be a szél, ne jöjjön vissza a szénmonoxid, és a pincében elférjenek a lomok. Ez a válasz a címbeli kérdésre.
hazigazda
2008. április 25. péntek 11:15
ezért írtam, hogy nem reprezentatív, pont annyira nem mint bármilyen más internetes szavazás sem. nem azt kérdeztem meg, hogy MOST hol laknak vagy éppen mit tudnak most megfizetni, hanem hogy hol laknának szívesen ?
érdemi válasz helyett persze lehet azon is vitatkozni, hogy mire való a szavazás, miért ilyenek a kérdések? nyilvánvalóan bele lehet kötni bármibe.
Aki építkezik, annak természetesen vannak igényei, aki kész házat akar venni, annak természetesen vannak igényei, a legtöbb esetben meglehetősen karakteres. 25 év alatt volt alkalmam pár építtetővel és meglévő épülettel találkoznom, ezért tudom, hogy ezek a fenti besorolások valós igények alapján lettek meghatározva, mi több én maga is terveztem már jópár „stílusban”, ha nem is mindegyikben.
Aki egy „full igénytelen, 40 éves típusterves kockaház a megfizethetőség abszolút csúcsa” tipusú hházat vásárol, az is át akarja alakíttatni és nem akar meglégedni azzal, amit megvett, hanem szeretné a saját képére formálni. Van aki ezt egy menetben fél év alatt, és van aki sok menetben sok év alatt. Az igény a sokféleségre nem pénztárca függő.
blö
2008. április 25. péntek 13:00
Én most egy kb. 80 éves házat modernizálok. Amennyire a bontásoknál/feltárásoknák kiderült, 3-szor építették át. Most 4-szerre is. Igenis vannak igények, van rá pénz. A mostani megrendelők például modern pártiak. Izgalmas kihívás a 80 éves, mellesleg jól megépített nagypolgári házból egy modern vonalú, korszerű anyagokból készült épületet alkotni, ahol a legfontosabb szempont, hogy jól érezzék magukat benne.
Zoltán
2008. május 3. szombat 14:33
Jó helyen lévő, kis nyaralóépületem tisztességes lakóházzá alakítása, bővítése után. Van egy 48m2-es nyaralóm, amolyan vékonyka betonpanelekből, ami a 70-es évekre volt jellemző. Ez kapott 10cm dryvit szigetelés, új nyílászárókat. Egész jópofi lett, csak pici. Ketten lakjuk jelenleg. Nem tudom, mi a gazdaságosabb megoldás. A 48m2-hez hozzáépíteni még 40-48-at vagy bontás (ami nem ingyen van) és egy teljesen új ház felépítése 80-90nm-en?
hazigazda
2008. május 4. vasárnap 09:48
ilyen mennyiségekben nem érdemes egy rossz, meglévő szerkezet rengeteg nyűgét és kompromisszumát megtartani. Az alaprajzi, szerkezeti kötöttségek a bővítést is befolyásolni fogják.
Visszajelzés | Ön hogyan építkezett? - koos.hu
2008. május 16. péntek 13:07
[…] Pár hete azt írtuk, hogy "akik régebb óta követik a blogot, azok tudják, hogy nagyon sok cikkhez tartozik egy-egy szavazás is." Nos akkor az volt a kérdés, hogy e honlap olvasója Milyen házban lakna szívesen? […]
koos.hu - Blogtörténet | legolvasottabb cikkeink
2008. szeptember 18. csütörtök 20:14
[…] kamara egy lehetséges alternativájáról, az ÉMKE-ről . Megkérdeztük az olvasót, hogy Milyen házban lakna szívesen? És végül e hónapban két bemutatott családi ház is komoly érdeklődést váltott ki családi […]
koos.hu - Visszajelzés 2009 | Milyen házban lakna szívesen ?
2009. május 7. csütörtök 00:02
[…] egy éve, április 23-án összegeztük az olvasóknak szavazásra feltett kérdést, miszerint milyen stílusú házban laknának […]