Növénylabirintusok Magyarországon
A labirintusokról szóló kis sorozatunk utolsó részéhez értünk. Az alábbiakban a magyarországi növény labirintusokat mutatjuk be, amelyek fellelhetőek és amikről fotó is található.
Állatkert, ökológiai labirintus | Budapest | www | Google Maps |
A sövény-labirintus klasszikus kertekben gyakran használt játékos kertművészeti elem, egyes magyarországi kastélyokban is előfordult, de mára szinte sehol sincs meg. A Pálmaház előtti 2500 négyzetméteres oldalú háromszög alakú terület alkalmas volt egy labirintus telepítésére. A labirintus sövényhossza meghaladja az 500 métert, s mivel méterenként 3 db koros (1 métert már meghaladó) ciprusfélét (Cupressus leylandi) ültettünk el rajta, rövidesen hatalmas zöld tömeget fog a téren alkotni. A kb. 1600 db örökzöld fából áthatolhatatlan méteres szélességű sövényfalak alakulnak majd ki pár év alatt. Az Ökológiai Labirintusba bejutva a globális éghajlatváltozással, illetve az egyéni viselkedésünk hatásaival foglalkozó információkkal és feladatokkal találkozhatunk: aki helyes megoldásokat választ, az hamarabb kijut, aki nem, az gyakran kerül zsákutcába. | szöveg forrása : www.zoobudapest.com
Nemzeti Színház sövénylabirintusa |Budapest | Google Maps |
Búcsúszentlászló | www | wiki |
Zala megyében, a Zalaegerszegi kistérségben, a Szoboszló hegy lábánál fekvő Búcsúszentlászlón látható ez a nemrégiben telepített sövénylabirintus. A település vezetői hosszú távú idegenforgalmi koncepciót elemezve jutottak el ahhoz a gondolathoz, hogy a falu zarándokhely jellegét megőrizve, találniunk kell olyan, látogatókat vonzó látványosságot, ami egyedi és különleges.
A Tiszadobon található Andrássy-kastély parkjában látható a legnagyobb magyarországi sövénylabirintus. Látva a korábbi cikkekben bemutatott külföldi példákat, nyugodtan mondhatjuk, hogy a tiszadobi páratlanul szép, mi több a a legszebbek közül való.
Tiszadobon, az élő és a holt Tisza ölelésében található Andrássy-kastély. A soktornyú, mesébe illő palotát, 1880 és 1885 között, a francia gótika stílusában építtette Andrássy Gyula, volt miniszterelnök, Alpár Ignác tervei szerint. Aszájhagyomány szerint Erzsébet királyné tiszteletére, a Loire menti kastélyok mintájára készült épületnek az év körmintájára 4 bejárata, 12 tornya, 52 szobája és 365 ablaka van. A kastély szállóként működik, nagy termeiben rendezvényeket és konferenciákat tartanak. Szépségét csodálatos környezete növeli. Északi oldalát a még most impompás látványt nyújtó buxus-labirintus, az angolpark övezi, délen franciapark, keletről a Tisza, nyugaton és északon a labirintus után az 500 hektáros parkerdő fogja körül | szöveg forrása
Ismételt köszönet Civertan-nak a tiszadobi légifotókért | www.civertan.hu
Varga Tamás 360 fokos panoráma fotói a tiszadobi labirintusról
Kukutyin, Ferencszállás kukoricalabirintusa | www | Google Maps
004-től eddig minden évben megrendezésre került a Kukutyini Kukorica Útvesztő. Amerikai ötletet vettünk át, kukoricatáblába vágtuk bele fondormányos útvesztőnket. Sokan kitaláltak, még többen eltévedtek az évről-évre megnövelt területen. Az első két évben geometriai formák, 2006-ban a csodaszarvas, 2007-ben egy boszorkány adta az útvesztő vázát, amelyet természetesen további kereszteződésekkel, zsákutcákkal és egyéb trükkös lehetőségekkel bővítettünk a játék szórakoztatóbbá tételéhez | szöveg forrása : www.utveszto.hu video: https://nava.hu/id/466784/
Zsámbéki kukorica labirintus | www |
2006-ban a helyi Bodzavirág Kertbarát Kör és a Piroskutya Alkotóközösség egy négyhektáros kukoricaültetvényt hozott létre a falu határában, melynek célja, hogy megismertesse ezt a nagyon fontos növényt a nagyközönséggel, elsősorban a fiatalokkal. A közel 4 méter magasságú, különleges hibrid növény alkotta labirintusban nem lehet eltévedni, mert ez nem egy útvesztő, hanem egy igazi „hétkörös archaikus” labirintus, amelyben csak egyetlen egy ösvény vezeti végig a látogatót. A bejárattól a középpontig közel két kilométert kell gyalogolni, ám az út cseppet sem unalmas, mert a kihelyezett táblákon a kukorica érdekes története olvasható.
emlékeztetőül:a sorozat
első részében megismerkedtünk a növénylabirintusokkal,
a 2. részben a világ legszebb sövényútvesztőivel,
3. részben legérdekesebb kukoricaútvesztőkkel,
és végül ebben a részben a magyarországi labirintusokkal.
Hozzászólások (3): megnézem
Wallner Krisztina
2008. május 5. hétfő 20:41
Örömmel olvasom a szakmánk cikkeit a blogodon.
Elismerésem az írói aktivitásodhoz, picit szégyellem magam, magunk, hogy alig van aktívan író tájépítész, sok jónak induló szakmai oldal fagy le.
Persze mivel én sem írok, ez nem kritika, inklább elismerés.
hazigazda
2008. május 6. kedd 14:11
kedves Krisztina, pedig szívesen biztatnék mindenkit az írásra, de ha arra nem vállalkozik, örömmel adok helyet egy érdekes, fontos, jó (megvalósult) tervnek is.
koos.hu - Blogtörténet | legolvasottabb cikkeink
2008. szeptember 24. szerda 10:00
[…] a Kőműves szabadesésben . Folytattuk az előző hónapban megkezdett labirintus sorozatunkat a Növénylabirintusok Magyarországon és a A világ legszebb kukoricaútvesztői -vel. Hírt adtunk az építész kamara egy lehetséges […]