Lakótelepi bérlakások tetőmedencével
A háború utáni krónikus lakáshiány nemcsak nálunk, hanem Európa számos városában előfordult. Lakótelepek nemcsak keleten épültek, hanem Franciaországban, Németországban és pl. Ausztriában is. Bécs Alt Erlaa városrészében 1968-73 között tervezték meg a képeken látható lakótelepet. A közel 11 ezer itt lakó egy önálló városrészt alkot (összehasonlításképpen ekkora lélekszámú nálunk egy kisváros, mint pl. Szerencs, Bicske, Csorna, Kőszeg, Maglód). A lakóegyüttesnek saját metrómegállója, temploma és természetesen kereskedelmi centruma is van:
- 3 db 27 emeletes teraszház
- 3172 lakás
- 3400 db szintalatti parkoló
- 2 orvosi rendelő
- 3 iskola
- 2 óvoda
- 2 ifjúsági klub
- templom
- 45 üzlet,
- 21 szauna,
- 6 szolárium
- éttermek , hobby és klubhelyiségek
- 2 teniszcsarnok és egy több célú sportcsarnok
- 7 úszómedence a tetőn (70 m magasságban)
- az épületcsoporthoz külön metró megállót építettek
- a telepnek saját honlapja van (ahol figyelni lehet az éppen üres lakásokat)
- saját TV csatornájuk van helyi hírekkel
A tervezésnél azt tartották szem előtt, hogy az itt lakók igényeinek kiszolgálásán túl lehetőség teremtődjön egy élhető környezet és egy valódi közösség kialakulására. Ezért az egyik cél a minél nagyobb zöldfelületek megteremtése volt. Az épületek meglehetősen távol vannak egymástól (110-130 m), a kiszolgáló létesítmények egy tömbben, koncentráltan lettek kialakítva. A szokásos szintszámok jelentős megemelése is ezt a célt szolgálja: nagy laksűrűség, nagy zöldfelület.
A jó közérzetet nemcsak a nagy zöldfelület és az uszoda okozza, hanem az az egyszerű, de átgondolt építészeti megoldás – amely a pár szintes teraszházaknál is jól bevált – a lakás teljes szélességében húzódó terasz szélére komolyabb méretű növényeket, cserjéket is fogadni képes növénytartók elhelyezése. Az így kialakult mikrokörnyezet nagyban segíti a bentlakók komfortérzetét (hasonló megoldást alkalmaztak anno a müncheni olimpiai falu szállásépületein is). A zöld teraszok csak az alsóbb szinteken találhatók a felső szinteken csak loggiák találhatóak, de azok viszont minden lakás előtt.
Bár a megépülte óta szinte csak lesújtó kritikákat kapott neves építészektől, egy, a bécsi lakóparkokról készített felmérés kimutatta, hogy ez a legsikeresebb a lakók, a használók körében. Miért is :
- az itt a lakók a szabadidejűk jóval nagyobb hányadát töltik közvetlen környezetükben mint más lakóparkok esetén
- emiatt ritkábban használják gépkocsijukat
- a legnagyobb sikerük a 70 m magasságban létesített tetőuszodáknak vannak, a lakók cca. 70 %-a rendszeresen használja, ezt tartják az egyik legnagyobb közösségképző erőnek (gondoljunk a felsorolt magyar városokra, közül melyik rendelkezik 7 db közösségi úszómedencével?)
Szokás az Alt Erlaa-i lakóegyüttest szociális lakótelepként kategorizálni, azonban ez téves. A hely elég felkapott, elsősorban az alsó középosztálybeliek előtt és nem is olyan olcsó: egy 108 nm-es lakás havi bére 860 euro (fűtéssel és melegvízzel).
A kereken 40 éve tervezett lakótelep működőképes modell mind a mai napig, vagyis az akkor megfogalmazott és a mai elvárásoknak is ugyanúgy megfelel, nyugodtan mondhatjuk, hogy korszerű maradt.
Nézzük meg a tervezés dátumát, 1968! Miközben ott az élhető környezet és közösségalakítás volt a fő vezérlő elv, addig nálunk tulipánokkal(nem is azok…), hulladék zsolnay kerámiából készített –> un. "pizsamaház" díszítésekkel és TV képernyő formájú loggia panelekkel igyekeztek "humanizálni" a hazai paneles lakótelepeket. A dolog viccességét tovább fokozza, hogy az EKF 2010 kapcsán még az is felmerült, hogy a pécsi pizsama, TV és egyéb díszítéssel ellátott panelházakat helyi védettség alá kellene helyezni ! (a "pizsama" mintás házak védettségének időközben már lőttek, mert az utólagos külső hőszigeteléssel eltakarták). Lásd még Simon Mariann "A hetvenes évek hazai építészete és a karakter" című tanulmányát.
- Címe: Ostrandstraße / Anton Baumgartner Straße, 1230 Wien, Österreich
- Építész: Harry Glück (Requat & Reinthaller & Partner, Franz Requat, Thomas Reinthaller, Kurt Hlaweniczka)
- Statikus tervező: Ernst Schischka
- Megbízó: GESIBA Gemeinnützige Siedlungs- und Bau AG
- Tervezés kezdete: 1968
- Építés: 1973 – 1985
%%videoblogger:youtube:35YdhKWjaEg%%
Fotógaléria (katt a következő fotóra). A fotók és az alaprajzok a lakótelep honlapjáról származnak.
Hozzászólások (3): megnézem
UtoPista
2008. július 1. kedd 23:34
Ez a 40 év lemaradás magáért beszél. 🙁
Ajánljuk a spanyol befektetőknek a legek könyvének Magas házát, tetőmedence kivitelezése szempontjából 🙂
Más:tudomásom szerint sok felhőkarcolonál alkalmaznak földrengés elleni védelemre az épület tetején a folyadék tartályt v.ingát. Nosza kellemest a hasznossal ;).
koos.hu - Made in Russia | Urban Art
2009. március 24. kedd 00:03
[…] lényegéhez nem nyúltak, maradt a jól bevált módszer, fessük át a házakat. A bécsi Altea lakótelep kapcsán anno azt írtam, hogy nézzük meg a tervezés dátumát, 1968! Miközben ott az élhető […]
Schél Gyula
2015. február 10. kedd 15:58
Továbbá 7 fedett medence,szintén bérelhető 21 szauna,4 db infrakabin,1 db gözkabin, 2 teniszcsarnok 3 pályával. Ezeket a közösségi hállón át lehet előjegyezni. A szaunák pl. de 7, du.11 euro 2 órára. A tető és fedett medencék használata ingyenes.
Érdekes olvasmány a házirend:
https://www.alt-erlaa.at/wordpress/wp-content/uploads/2013/07/Mieterhandbuch.2013.pdf