Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2008. február 29. péntek

2008 | Minta dokumentáció | szabályzat, ami nincs

2008. január 1-én lépett hatályba az építőipari kivitelezési tevékenységről az építési naplóról és a kivitelezési tervdokumentáció tartalmáról szóló 290/2007. (X.31.) Korm. rendelet, továbbá az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról szóló 37/2007. (XII.13) ÖTM rendelet. E rendeletek a tervdokumentációk tartalmi követelményeinek meghatározásakor kamarai szabályzatra is hivatkoznak.

„…a dokumentáció egyes munkarészeinek léptékére, kidolgozottsági szintjére a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara vonatkozó szabályzatában foglaltak irányadóak…” [idézet a 290/2007. (X.31.) Korm. rendeletből]

Felhívjuk mindenki figyelmét, hogy a Kormány rendelet 1.sz. melléklet I. pontjában, valamint az ÖTM rendelet 5. sz. mellékletének 11. pontjában említett kamarai szabályzat jelen pillanatban nem létezik, hatálybalépése esetén tagjainkat haladéktalanul értesítjük. Magyar Építész Kamara tájékoztatója,  Évek óta kamaránk céljai között szerepel az engedélyezési és kivitelezési mintadokumentáció elkészítése, amely alapja lehet a rendeletben elõírt kamarai szabályzatnak. E hatalmas munka elkészítéséhez azonban mindezidáig nem sikerült anyagi fedezetet szereznünk annak ellenére, hogy pályázatot nyújtottunk be rá. A mintadokumentációk, illetve a kamarai szabályzatok elkészítéséig a korábbi rendelet, az építészeti-mûszaki tervdokumentációk tartalmi követelményeirõl szóló 45/1997.(XII.29.) KTM rendelet léptékei az irányadók. forrás: MÉK ]

Az eredeti rendelet 1997-ben született, vagyis 10 éves. 1997 környékén alakult meg a mai formájában a MÉK. A kamara elismeri a mulasztást, de ezzel nincs megoldva az a jogos és méltányolható észrevétel, amely a megrendelők, vagy fővállalkozók felől érkezik, miszerint mit is kell tartalmaznia egy tervdokumentációnak? A gyakorlati tervezést folytatók számára a válasz elég kézenfekvő és nyilvánvaló, mégis visszatérő téma, lévén ahányan vagyunk, annyian értelmezzük.

Wigand Ede házterveÉn nem hiszem, hogy külön apparátust kellene létrehozni, óriási költségvetésekkel, elég volna pár ember, aki képes lenne a kamarai tagságot adó, sok ezer praktizáló szakember kollektív ismeretét kivonatolni. Itt évtizedek óta készülnek tervek, (mintadokumentációk nélkül), így nem egy lehetetlen feladat ennek valamilyen esszenciáját összegyűjteni, lefektetni, írásba foglalni.

A megoldást lehetne másik irányból is keresni, pontosan a kollektív tapasztalat irányából. Tisztában vagyok, hogy nehéz aktivizálni a tagságot (amiben eddig a kamara nem igazán jeleskedett), viszont most egy fontos ügy érdekében pont ő lehetne az ösztönző és összefogó erő (elvégre ez egy civil szervezet és furcsa lenne, ha egy másik civil szerveződés jönne létre, annak munkáját elvégzendő).

Ma már léteznek olyan közösségi projektek, amik alkalmassak arra, hogy ezt a kollektív tudást összegyűjtsék és rendszerezzék, gondoljunk pl. a Wikipédiára. Megalakulása óta egy önálló műfaj jött létre, a wiki, amelyet egyes cégek, szervezetek is tudnak saját tudásbázisuk, support-juk kezelésére használni. Léteznek zárt és nyitott rendszerek. A szoftverek nyilvánosak és többnyire ingyenesek, lelkes önkéntesek szükségesek hozzá. Ha értelmes a cél, lehet találni ehhez embereket. A legfontosabb tulajdonsága, hogy bizonyos keretek között mindenki szerkesztheti, javíthatja, kiegészítheti. Lehet róla vitázni, képeket, anyagokat lehet mellé rendelni. Igy működik pl. az ArchiCAD szoftver www.archicadwiki.com honlapja is (igaz angol nyelven).

e2p204k2o.jpgA Kamara égisze alatt működő építészeti Wiki-nek lehet egy másik fontos rendeltetése is, mégpedig az építési rendeletek egyik visszatérő problémájának a megoldása, a fogalom meghatározás. Mindenki ismeri azt a problémát, hogy sokszor a legegyszerűbb fogalmak sem egyértelműek, triviálisnak tartunk valamit, miközben, ha egzakt módon kell leírnunk, bajban vagyunk. Az építési jogszabályokban előforduló kivételek és felsorolások pontos fogalmi meghatározása ugyan fellelhető hol az OTÉK-ban, hol a BVKSz-ben, hol egyedi rendeletekben, de szükség volna egy minél teljesebb körű fogalomtárra.

[poll=16]

Hozzászólások (7): megnézem

  • eMeLA

    2008. február 29. péntek 08:56

    #1669

    Egy Wiki oldal létrehozása (a 2 hetes doman regisztrációt nem számítva) kb. 1 nap munka. Ha a kamara teszi ugyanezt akkor hónapok (ha nem évek) munkája.

    Ez egy csapda. Ha a kamarára „bízzuk” a megszervezését, akkor mint a csiga halad. Ha „valaki” létrehoz egy ilyen oldalt, az partizánakció, ami nem használ az amúgy sem tudó egységesen fellépő szakmának. Ha nem a kamara „égisze alatt” működik akkor kérdés mennyire lehet komolyan venni…

    Talán ezt úgy lehet feloldani, hogy valaki bevállalja az oldalt és a kamara támogatja (na nem pénzzel) annak működését. Persze akkor nincs beleszólásuk a dologba…

    A tapasztalatom az, legyen mégoly jó egy ilyen kezdeményezés, de ha nem illik a kamara koncepciójába, akkor nehéz ügy 🙂

    Lehet próbálkozni a kamarával, és ott érdemes elkezdeni, de ha ellenállás van, akkor inkább a partizánakció. Ez nehezebb út, de sok munkával el lehet érni, hogy komolyan vegyenek egy ilyen partizánakciót. Szerintem :))

  • #1780

    […] szabályzat viszont nem létezik, lásd az ezzel kapcsolatosan a Minta dokumentáció | szabályzat, ami nincs c. cikket ! A fentiekből következően továbbra sincs egzakt módon […]

  • Vegey

    2008. április 15. kedd 11:06

    #2442

    Az a véleményem (statikus vagyok és általában beruházói projekt menedzser), hogy nem feltétlenül mintadokumentációra van szükség, hanem valamiféle kategorizálásra a kiviteli terv kidolgozottságát illetően. Sajnos csak akkor tudom számonkérni a kivitelezőt, ha a tervekből egyértelműen (és csak egyféleképpen) lehet megvalósítani az épületet. Tehát a komplett kiviteli tervnek minden jellemző részletet tartalmaznia kellene. Jelenlegi munkámon sok csomópontról még csak elképzelés sincs, és az építész azzal takarózik, hogy a csomópont elkészítése nem az ő feladata. Ellenőrizve a tervezői szerződést, a következőt tartalmazza: „Az irodaépület komplett kiviteli tervdokumentációja a jogszabályok által előírt tartalmi követelményeknek megfelelő részletezettséggel.” Mivel ilyen jogszabály nincs, hogyan tudom rávenni az építészt vajon, hogy gondolja át az épület megvalósíthatóságát… ?
    Köszönet és üdv
    V.

  • Tivadar

    2010. szeptember 29. szerda 19:17

    #73766

    Sok épület megvalósítást végeztem 48 év alatt. Ott lehetett jó munkát végezni mindkét oldalról (Megrendelő, kivitelző)ahol a terv jó és kidolgozott volt.
    Ott nem lehet jó munkát végezni ahol az előregyártott műkő elemek méretét már nem tervezte meg a tervező. Nemrég ilyet láttam „nagy” tervezőtől.

  • MÉK Kamarai tagi beszámoló 2013. 2. rész

    2013. november 25. hétfő 09:07

    #87206

    […] 2008-ban volt, és már akkor elmaradásban volt a MÉK (erről szólt a Minta dokumentáció | szabályzat, ami nincs c. írás). Ezek után olvassuk a 2013-as elnöki […]

  • #114235

    […] nahát, hiszen ezt én írtam ? Meg is feledkeztem róla. Köszi, hogy beidézted… https://kooseptar.hu/2008/02/29/minta-tervdokumentacio-szabalyzat-ami-nincs/ […]

JÓTANÁCS
Honnan tudná egy építtető, hogy az építésztől kapott terv megfelelő-e?

Ha azt feltételezzük, hogy az építtető teljeséggel laikus, akkor nagy az esély rá, hogy nem sok fogalma lesz arról, igazából mit is kellene kapnia a tervezőjétől. Márpedig – jó esetben egy szerződés teljesítése után – az átadott tervek után fizetnie kell, nem is keveset. Birtokában lesz egy halom papírnak, azzal az ígérettel, hogy „az megfelel […]

Honnan tudná egy építtető, hogy az építésztől kapott terv megfelelő-e?
2018. január 2. kedd
SZAKMA
MÉK választások 2017 | 5. rész – Mi lehet az új MÉK vezetés programja?

A MÉK-ben 2017-ben választások lesznek, ennek kapcsán a kamara jelölő bizottsága felkérte a tagságot, hogy mondja el, milyen kamarát szeretne. Nem kell új javaslatok után keresgélni, nem kell feltalálni a spasnyolviaszt, ha már egyszer készen van szinte a teljes program: „… Meg kell fordítani a kamarák működésének irányát!… A jelenlegi MÉK > területi kamara (küldöttek) > kamarai tag […]

MÉK választások 2017 | 5. rész – Mi lehet az új MÉK vezetés programja?
2017. július 30. vasárnap

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább