Telekkeresés 1. | megmaradó ház újraszabva
Mik a kiválasztás szempontjai? Az építkezők közül sokan már a telekvásárlásnál „kivéreznek”. Anyagilag. További rizikót vállal az, aki meglévő házat akar átalakítani…
van egy saját (vagy pl. örökölünk), amit (adott esetben teljesen) átépítünk, emeletet húzunk rá, beépítjük a tetőterét, bővítjük.
keresünk egy házas telket és esetleg megtetszik a ház és azt alakítjuk át az igényeink szerint
beépített telket veszünk azzal, hogy a rajta álló házat elbontjuk és a helyére építkezünk
keresünk egy üres telket és arra építünk.
A most következő kis sorozatban azt fogjuk elemezni, hogy melyik milyen előnyökkel, hátrányokkal jár ?
Az első csoport az, amikor meglévő épületet alakítunk át teljesen a saját igényeink szerint. Természetesen ezek a választások nem mindig szabadak, hiszen ha pl. örökölünk egy családi házat (pl. rokonok elhalálozása esetén), akkor adódik a kérdés, hogy mi legyen a házzal ? Sokan nem mernek belevágni egy teljesen újba és inkább azt választják, hogy a meglévőt – mintegy kapaszkodót – megtartják és azt alakítják át. Az átalakítás mindkét következő esetben azt jelenti, hogy hozzá vagy ráépítünk, beépítjük a tetőterét, új lakást alakítunk ki a meglévő mellé, fölé.
A meglévő ház esetén különösen fontos utána érdeklődni, hogy az adott területen mit építhetünk, mennyivel tudjuk bővíteni az épületet, hiszen lehetnek olyan korlátozások, amik a későbbi munkákat esetleg lehetetlenné tehetik. Ha régi házról van szó, akkor egyáltalán nem biztos, hogy van garázsa, ha építeni akarunk, akkor azt meg tudjuk-e tenni az épület kontúrján belül, esetleg csak bővítéssel vagy akár különálló épületként? Az épület adottságain túl ezt legtöbbször a helyi építési előírások is szabályozzák.
1.1. saját ház teljes átalakítása
Saját házunkat magunk ismerjük a legjobban, így az esetleges hiányosságait is, ez lehet előny, de lehet visszatartó erő is. Mindenesetre a helyismeret helyzeti előny. A másik fontos tényező, hogy benne lakunk-e illetve benne kell-e laknunk akkor is, amikor az átalakítás-bővítés zajlik, mert ez utóbbi komoly organizációt, pontos ütemtervet és nem kevés türelmet, tolenciát kíván tőlünk és a családunktól. Nem könnyű dolog malteros vödrök, sitt és idegen munkások között élni hónapokon át. Kiszolgáltatott helyzet is egyben, hiszen mielőbb szeretnénk túl lenni rajta és ezt tudja a vállalkozó, aki számára ez adott esetben kedvező tárgyalási poziciót jelenthet.
A saját ház átalakításának-bővítésének van egy másik, nem elhanyagolható előnye, az pedig az ütemezhetősége. Ha ugyanis kevés anyagi forrás áll rendelkezésre, meg tudjuk oldani a több ütemű kivitelezést, ami bár nem szerencsés, se sokszor megkerülhetetlen kényszerpálya.
ELŐNYÖK
helyismeret
családi kötődés, szomszédság
ütemezhetőség
a lakhatás megoldott
HÁTRÁNYOK
telek és épület adottságok
építkezés közbeni bentlakás
kényelmetlenség miatti határidő kényszer
bizonytalan befejezési költség
[poll=14]
SOROZAT A TELEKVÁLASZTÁSRÓL
A következő részben azt tekintjük át, hogy mivel jár ha nem saját házunkat alakítjuk át
A 3. részben majd azt nézzük meg, hogy mire figyeljünk, ha beépített telket veszünk, de elbontjuk a házat?
Végül pedig arról lesz szó, hogy mire figyeljünk, ha üres telket vásárolunk?
Hozzászólások (3): megnézem
Telekkeresés 3. | mielőtt építünk, bontunk - koos.hu
2008. március 2. vasárnap 09:31
[…] meg kell tisztítani a sitt-től SOROZAT A TELEKVÁLASZTÁSRÓL Az első részben azt tekintettük át, hogy mivel jár ha saját házunkat […]
Telekkeresés 4. | üres telekre építkezünk - koos.hu
2008. március 10. hétfő 06:02
[…] Töltök … SOROZAT A TELEKVÁLASZTÁSRÓL Az első részben azt tekintettük át, hogy mivel jár ha saját házunkat […]
Szabóbácsi
2014. október 22. szerda 07:56
Ebben a cipőben járok. A 30 éves házat nagyjából bennlakással teljesen átalakítom. Mindent a tartószerkezetig visszabontattam ütemezetten. Nem olcsóbb egy új háznál, de lehet más előnye. Pl. ma már ekkora nem lenne építhető ekkora területre. És több kertre nincs szükségünk.