Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2008. február 20. szerda

Telekkeresés 1. | megmaradó ház újraszabva

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mik a kiválasztás szempontjai? Az építkezők közül sokan már a telekvásárlásnál „kivéreznek”. Anyagilag. További rizikót vállal az, aki meglévő házat akar átalakítani…

Ha nincs saját telkünk, akkor hiába az építkezési szándék és az építkezéshez szükséges anyagi erőforrás, a telekvásárlás átírhatja a szépen megtervezett menetrendünket. Pontosabban addig nem is érdemes semmiféle menetrendet összeállítani, amíg nem tudjuk „hová is szól” ? A saját családi otthon építésének 2 fő fajtája (és azon belül is 2 lehetőség) van, annak függvényében, hogy teljesen újat építünk vagy igazodunk-e egy meglévőhöz:

 van egy saját (vagy pl. örökölünk), amit (adott esetben teljesen) átépítünk, emeletet húzunk rá, beépítjük a tetőterét, bővítjük.

 keresünk egy házas telket és esetleg megtetszik a ház és azt alakítjuk át az igényeink szerint

 beépített telket veszünk azzal, hogy a rajta álló házat elbontjuk és a helyére építkezünk

 keresünk egy üres telket és arra építünk.

A most következő kis sorozatban azt fogjuk elemezni, hogy melyik milyen előnyökkel, hátrányokkal jár ?

Az első csoport az, amikor meglévő épületet alakítunk át teljesen a saját igényeink szerint. Természetesen ezek a választások nem mindig szabadak, hiszen ha pl. örökölünk egy családi házat (pl. rokonok elhalálozása esetén), akkor adódik a kérdés, hogy mi legyen a házzal ? Sokan nem mernek belevágni egy teljesen újba és inkább azt választják, hogy a meglévőt – mintegy kapaszkodót – megtartják és azt alakítják át. Az átalakítás mindkét következő esetben azt jelenti, hogy hozzá vagy ráépítünk, beépítjük a tetőterét, új lakást alakítunk ki a meglévő mellé, fölé.

A meglévő ház esetén különösen fontos utána érdeklődni, hogy az adott területen mit építhetünk, mennyivel tudjuk bővíteni az épületet, hiszen lehetnek olyan korlátozások, amik a későbbi munkákat esetleg lehetetlenné tehetik. Ha régi házról van szó, akkor egyáltalán nem biztos, hogy van garázsa, ha építeni akarunk, akkor azt meg tudjuk-e tenni az épület kontúrján belül, esetleg csak bővítéssel vagy akár különálló épületként? Az épület adottságain túl ezt legtöbbször a helyi építési előírások is szabályozzák.

1.1. saját ház teljes átalakítása

Saját házunkat magunk ismerjük a legjobban, így az esetleges hiányosságait is, ez lehet előny, de lehet visszatartó erő is. Mindenesetre a helyismeret helyzeti előny. A másik fontos tényező, hogy benne lakunk-e illetve benne kell-e laknunk akkor is, amikor az átalakítás-bővítés zajlik, mert ez utóbbi komoly organizációt, pontos ütemtervet és nem kevés türelmet, tolenciát kíván tőlünk és a családunktól. Nem könnyű dolog malteros vödrök, sitt és idegen munkások között élni hónapokon át.  Kiszolgáltatott helyzet is egyben, hiszen mielőbb szeretnénk túl lenni rajta és ezt tudja a vállalkozó, aki számára ez adott esetben kedvező tárgyalási poziciót jelenthet.

A saját ház átalakításának-bővítésének van egy másik, nem elhanyagolható előnye, az pedig az ütemezhetősége. Ha ugyanis kevés anyagi forrás áll rendelkezésre, meg tudjuk oldani a több ütemű kivitelezést, ami bár nem szerencsés, se sokszor megkerülhetetlen kényszerpálya.

ELŐNYÖK
 helyismeret
 családi kötődés, szomszédság
 ütemezhetőség
 a lakhatás megoldott

HÁTRÁNYOK
 telek és épület adottságok
 építkezés közbeni bentlakás
 kényelmetlenség miatti határidő kényszer
 bizonytalan befejezési költség

[poll=14]

SOROZAT A TELEKVÁLASZTÁSRÓL
 A következő részben azt tekintjük át, hogy mivel jár ha nem saját házunkat alakítjuk át
 A 3. részben majd azt nézzük meg, hogy mire figyeljünk, ha beépített telket veszünk, de elbontjuk a házat?
 Végül pedig arról lesz szó, hogy mire figyeljünk, ha üres telket vásárolunk?

Hozzászólások (3): megnézem

  • #1692

    […] meg kell tisztítani a sitt-től SOROZAT A TELEKVÁLASZTÁSRÓL Az első részben azt tekintettük át, hogy mivel jár ha saját házunkat […]

  • #1798

    […]  Töltök … SOROZAT A TELEKVÁLASZTÁSRÓL Az első részben azt tekintettük át, hogy mivel jár ha saját házunkat […]

  • Szabóbácsi

    2014. október 22. szerda 07:56

    #93891

    Ebben a cipőben járok. A 30 éves házat nagyjából bennlakással teljesen átalakítom. Mindent a tartószerkezetig visszabontattam ütemezetten. Nem olcsóbb egy új háznál, de lehet más előnye. Pl. ma már ekkora nem lenne építhető ekkora területre. És több kertre nincs szükségünk.

JÓTANÁCS
Építsek házat vagy használtat vegyek? 3. rész

A témáról már több ízben írtunk, többek között a Mire figyeljünk lakás/ház vásárlásánál? című cikkekben, a mostani 3 részes kis sorozatunkban igyekeztünk összeszedni a legfontosabbakat és párba állítani, kinek melyik lakásépítési mód való, melyiknek milyen előnyei és hátrányai vannak. Az első részben az új épület építésével kapcsolatos előnyökről és hátrányokról írtunk, a másodikban a meglévő épületek átalakításáról, ebben a […]

Építsek házat vagy használtat vegyek? 3. rész
2014. április 28. hétfő
JÓTANÁCS
Építsek házat vagy használtat vegyek? 2. rész

A témáról már több ízben írtunk, többek között a Telekkeresés 5. | Meglévő ház korszerűsítése illetve a Mire figyeljünk lakás/ház vásárlásánál? című cikkekben, a mostani 3 részesre tervezett kis sorozatunkban igyekszünk összeszedni a legfontosabbakat és párba állítani, kinek melyik lakásépítési mód való, melyiknek milyen előnyei és hátrányai vannak. Az első részben az új épület építésével kapcsolatos előnyökről és hátrányokról […]

Építsek házat vagy használtat vegyek? 2. rész
2014. április 25. péntek

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább