Putrajaya, az új maláj főváros
Malajzia fővárosa, Kuala Lumpur mellett, egy kis szigeten épül fel az ország új adminisztrációs központja Putrajaya (wiki), Manfredi Nicoletti olasz építész tervei szerint. Pálma és olajfaliget között felépülő gyönyörű épületek alaprajza csónak alakú, belső elrendezésük, kialakításuk igyekszik minél ökologikusabb lenni. Nemcsak a szigeten, hanem magában a házakban is igyekeznek minél több zöld felületet kialakítani. Régen láttam ennyire harmónikusan szép formájú és nem a kivagyiságot tükröző épületet.
galéria >>(katt a következő fotóra)
források
World Architecture News cikkét átvette a National Geographic magyar kiadása is.
SkyscraperCity
Manfredi Nicoletti Architetto
Manfredi Nicoletti tervei alapján épült fel például Olaszországban az arezzói igazságügyi palota (külső felületén hasonló árnyékoló megoldással, mint a Putrajaja-i épületeknél) és szintén az ő tervei alapján most épül Kazahsztán új fővárosában, Asztanában a szintén impozáns operaház | Forrás World Architecture News
Hozzászólások (9): megnézem
AZso
2008. február 17. vasárnap 14:07
Régen láttam ilyen kivagyiságot tükröző, hivalkodó, értelmetlen formájú és funkciójú épületeket… 😀
Az egész semmi másról nem szól, csak arról, hogy nem tudják mire költeni az olajbevételeiket.
Ilyen üvegpalotákat tervezni olyan éghajlatra, ahol tavasszal 50 fok van árnyékban az nem zöld gondolat, hanem l. előbb.
hazigazda
2008. február 17. vasárnap 17:34
nem vagyunk egyformák. ha leszeded róla az árnyékolást adó iveket és az azokra szerelt árnyékoló lamellákat, akkor marad egy sima üvegezett irodaépület.
Itt az árnyékolás módja adja meg a karaktert és a formát.
viszont nem forognak komplett szintek és a 45 fokos melegben nem lehet síelni sem benne, mint „egyes helyeken”, amikre szólt a megjegyzésem….
ppéter
2008. február 18. hétfő 19:08
„A homlokzatok bordás alakítása az árnyékolást szolgálja, a lakások átfogják az alaprajz teljes szélességét, hogy keresztirányú, természetes szellőzéssel is hűthetők legyenek.
A pálmaligetekkel teli városban ügyelnek arra, hogy minden talpalatnyi helyet zölddé tegyenek, még a házvitorlák felső csücskében is tetőkerteket alakítanak ki.
Manfredi Nicoletti neves olasz építész mesterségének középpontjában a környezettel összehangolt, a környezethez természetesen illeszkedő városépítés áll.”
Idézet a NG cikkből..
Igaz nem ollan szép mint az itthoni csodákok….., a hazai kortárs építészet gyöngyszemei….
hazigazda
2008. február 18. hétfő 19:15
igazán ránkférne, ha sokkal több külföldi építész tervezne ide, falkavarva ezt a 40 éves állóvizet. A magyar építészek krémje ezt évtizedekig meg tudta akadályozni. Ezt az állóvízet egyedül talán Makovecz tudta felkavarni.
oolajto
2008. február 18. hétfő 22:04
ezt azért te sem gondolod komolyan?
vagy egy magyar kaas osterhuis-ra vágysz? nekem nem hiányzik …
makovecz? mint organikus-biomorf párhuzam? ez kissé olyan eklerdezsősénmárahetvenesévekbenmegmondtam … bár nem ez volt a legkártékonyabb történés.
hazigazda
2008. február 18. hétfő 22:22
nem Osterhuisből és Egeraat-ból áll a világ.
A mainál minden csak jobb lehet….
templar
2008. április 9. szerda 12:35
Én ezt (ugyan csak messziről) láttam még tavaly decemberben… Gyakorlatlag felépítettek egy 300.000 lakónak tervezett várost, szállodával, mecsettel, mindennel. Már most zöldellnek a parkok, működik minden, csak azért szabadkoztak a helyiek, hogy kicsit kihalt, mert még csak 50e ember lakik ott, de 1-2 év és kész… Azóta azt mondom, hogy ezek a malájok készülnek valamire 🙂
hazigazda
2008. április 9. szerda 13:40
nekünk ez eléggé felfoghatatlan ….
Szabóbácsi
2008. december 3. szerda 19:33
Igazat adok, a magyar krém egy nulla. Hogy beilleszkedjen a környezetbe, ahhoz a legtöbb nagyon gyenge, de hogy kitűnjön a körmyezetből, még gyengébb 🙁
Ámbár szerintem az olasz tervező mostanában sok Star Wars-t nézett. Mondjuk le a kalappal a filmes belső és építészek előtt. Azok nagyon öteletesek, látványosak és kárt sem okoznak.