Arborsculpture – a pionírok
Augusztus közepén indult egy kis sorozat a kreatív kertészetről. Először a sokak által ismert, utólag megformázott fákról, buxusokról esett szó Nyírjunk elefántot! címmel, majd magáról az arborsculpture-ról. Most nézzük meg, kik voltak azok, akik mindezt elkezdték és akik követőkre találtak szerte a világban. Bár korai festményeken már szerepelnek a növényszobrászatra utaló jegyek, sok információ nem maradt róluk.
A XX. század elején a német Arthur Wiechula nevéhez fűződik a „biológiai faművesség” feltámasztása. Több könyvet is írt a kutatásairól és elképzeléseiről, a Wachsende Häuser aus lebenden Bäumen entstehend (Élő fából növekvő házak) című könyve részletes rajzokat is tartalmaz az általa elképzelt, élő fákból, bokrokból növesztett hidakról, kerítésekről, sőt üzemekről is.
forrás : designboom
egy wisconsini farmer 1908-ban kezdett bele egy olyan kisérletbe, amit ismerősei, rokonai is kétkedve, hitetlenkedve fogadtak. Széket növesztett magának, mégpedig 11 évig.
Az ő unokája, Gerhard A. Krubsack alapitotta meg a NORITAGE INC. bútorgyárat. A nagypapa története elolvasható a cég honlapján.
forrás : Noritage Inc.
amerikai növényszobrász, biológiai faműves, aki számtalan érdekes kisérletet végzett és szerencsére ezen kisérletek számos darabja mind a mai napig megtekinthetők, mi több évről-évre tovább nőnek, lévén élő fákról van szó. 1947-ben nyitotta be a növénykreációit bemutató Tree Circus-t, amelyben igazán impozáns darabok találhatóak. A kollekció többször cserélt gazdát, sőt át is ültették a korosodó fákat, jelenleg egy élményparkban tekinthetőek meg, mint az arborsculpture legszebb és megmaradt példányai.
forrás : arborsmith.com
fotóalbum
Hozzászólások (0): megnézem