építőanyagok lambda értékei 2.
az alábbiakban összegyűjtöttem a különféle falazat és hőszigetelés gyártók konkrét termékeinek a lambda értékeit. Az adatok a cégek által kiadott prospektusokból származnak és igyekeztem az összes számottevő gyártót termékét összegyűjteni.
Pár terméknél nem találtam lambda értéket, ott az U (hőátbocsátási) vagy az R (hővezetési ellenállás) értéket tüntettem fel. Az egyes termékeknél megjelöltem az adatok internetes elérhetőségét is.
- BUDATHERM
- Bautherm
- LEIER HABISOL
- LEIER Mátratherm
- POROTHERM
- TONDACH KÖRÖS
- UNIPOR
- XELLA Silka
- XELLA YTONG
- AUSTROTHERM
- BACHL tecta-PUR
- BauderPUR
- DOW ROOFMATE
- ISOVER
- NIKECELL
- Polifoam
- ROCKWOOL
- THERWOOLIN / URSA
- URSA XPS
ha valamelyik gyártó (vagy terméke) kimaradt volna, akkor kérem jelezzétek itt a cikk alatt !
lambdaértékek 2 xls file letöltése
[poll id=”5″]
Hozzászólások (48): megnézem
Stuksza Attila
2007. szeptember 30. vasárnap 11:33
Ez nagyon hasznos és jó dolog, de sokkal érdekesebb összegyűjteni a régi falazóanyagok (B30, Thermoton, Poroton, Rába, Hb 30, Hb 38 adatait összeszedni, mert ezek adatlapjai nagyon régen kivonultak a szakirodalomból. Még egy két szakkönyvet fel lehet lelni az Antikváriumok polcain, melyek szerepeltettek ezen adatokat.
Sok sikert a további munkájához!
Üdvözlettel: Stuksza Attila építészmérnök
Barányi János
2008. június 11. szerda 22:17
Orosházán és környékén divat volt a 40-es 50-es években kohó vagy mozdony salakból házat építeni. Több tucat ház található e térségben ilyen szerkezettel. Sehol nem találok hővezetési tényezőt ill. páratecnikai adatokat e falszerkezetre vonatkozóan.A falazat neve vert salak.Az építés kivitelezési munkálata hasonlít a hagyományos vert falhoz,zsaluzás stb. de a falazat anyaga,kohó vagy mozdonysalak beledöngölve cementes meszes pépbe.Van e erre vonatkotoan valami információ valahol.
Üdvözlettel: Barányi János gépészmérnök.
hazigazda
2008. június 12. csütörtök 08:32
Kedves János, sajnos tippem sincs, hol lehetne utánanézni
török zsolt
2008. június 16. hétfő 09:17
erdeklodessel olvastam a weboldalt,márcsak azert is mert szeretnek epitkezni. dilemmam van, massziv ronkhazat vagy konnyuszerkezetu fahazat epitsek-e. Ön melyiket javasolna? a farostlemeznek lathatoan alacsonyabb a λ erteke viszont a neten utanaolvasva kiderult hogy a massziv hazak futes szempontjabol elonyosebbek, tovabb tartjak meg a meleget, igaz dragabbak is. a fenyofa λ erteke milyen vastagsagu fara ertelmezheto? sajnos szamomra ez nem egyertelmu es nem derult ki a szabvanybol sem. egy orosz ronk beszallitoval targyalok, aki 25 és 45 cm ronkoket kepes szolgaltatni, viszont Ő maga sem tudja mi a λ ertek… ami a ronkhaz ellen szol az a resek, amelyek a fa szaradasakor keletkeznek – igaz erre allitolag a perma chink kivallo anyag (500% rugalmassag), ezzel kell ugyanis a reseket kitolteni. gyors, szakmai segítségét, válaszát előre is köszönöm.
hazigazda
2008. június 16. hétfő 11:51
boronafalas házak részleteiben nem vagyok szakértő, de én biztos csak olyantól vennék ilyent, aki erre bejáratott technológiával és számos (hazai) referenciával rendelkezik. A tiszta rönkházak alapanyaga igen jó minőségű anyagból készül, hiszen a csapolások miatt nem engedhető meg a deformáció.
A legújabb rendelkezések szerint pedig csak bevizsgált (tehát ÉME engedéllyel rendelkező) KOMPLETT technológia kaphat építési engedélyt…hogy ez a gyakorlatban mit jelent, még nem volt alkalmam kipróbálni, hiszen csak pár hónapos a jogszabály
Bencsik János
2008. november 2. vasárnap 22:32
Nem találom a neten az üvegtéglának sem lambdáját sem U-ját. Kiszamolni sem merem, mert hiába van középen üveg-levegő-üveg, a szélén körbe meg csak üveg, mégsem merem csak úgy összeadni, mert az üveg oldalirányba is elvezeti a hőt, nem csak merőlegesen. Nem tudnának ebben nekem segíteni?
Koós Miklós
2008. november 3. hétfő 20:56
üvegtégla U=2,9 forrás: https://www.teglacentrum.hu/termekek+-+uvegteglak+-+solaris.html
Cseke László
2008. november 30. vasárnap 19:22
Az EVG3D/100 szendvicspanel k (újabban U) tényezője az ÉMI A-739/1997 számú ÉME és AVJ tartalmával (0,42) ellentétesen 0,83. A mérést prof. Dr. Várfalvi János PhD, a műszaki tudomány kandidátusa, a BME Épfiz. Lab. vezetője végezte.
Az eltérés oka: a hőtechnikai minősítést végző tudományos munkatárs egy ÖTI jegyzőkönyv adaptálása során végzett számításban néhány peremfeltételt hibásan adott meg. Az eltérés eredménye: körülbelül 400 hasonló technológiával épült, kifűthetetlen, komforttalan ház, és sokmilliós kárérték.
Kissné Barka Mária
2009. január 15. csütörtök 11:07
Örülök ennek az oldalnak véletlenül bukkantam rá, mivel a házunk szigetelését akartam ellenőrizni, ami persze nem sikerült.4 éve épült HB30-s téglából, 4cm- nikecel szigeteléssel. Az interneten a gyártóknál /elég keveset találtam/ sem egyforma a hő átbocsájtási tényező. Akkor én háziasszony hogyan igazodjak el? 130m2 kétszint, igy körbe szigetelve,ér valamit egyáltalán?
Koós Miklós
2009. január 15. csütörtök 14:24
erre való egy építész.
A 4 cm külső hőszigetelés sajnos túl sokat nem ér, de kétségkivül javitja a HB30-as teljesitményét.
Szántó István
2009. január 19. hétfő 13:52
Azt szeretnem tudni, hogy POROTHERM 38 NF-bol epult haznal szukseges e kulso hoszigeteles?
Koszonom.
Udvozlettel István.
Koós Miklós
2009. január 19. hétfő 14:37
a szabvány szerint nem szükséges
Bárkányi Tamás
2009. március 26. csütörtök 15:07
Kedves cseke lászló
néhány adat az EVG-3D hőtechnikájáról:
EN ISO 6946 D.4 függeléke alapján számolva
beton 5 cm, EPS 12cm, beton 5 cm , 67 db fi3,5mm
rozsdamentes diagonal összekötő/m2 esetében
U= 0,34 W/m2,K
Ez összesen 22 cm falvastagság
Határoló alapszerkezetet csak ilyen szerkezetből célszerű építeni. Ezután szabadon lehet tovább szigetelni !!!!
Orbán Szabolcs
2009. július 9. csütörtök 18:41
Érdeklődni szeretnék, hogy tervezett építkezésemnél 30-as porotherm falra 12 cm-es hőszigetelést terveztek, de a lépcsőházon mintegy 15m2-es üvegtégla felület található. Félek, hogy itt sok energia „megy” majd el…Van-e arra mód, hogy a fentebb található 2,9-es U értéket javítsam?
Köszönettel:
OSz
Butykai Gyula
2009. július 9. csütörtök 19:17
Üvegtégla javítása? Nem hiszem hogy egyszerű lenne, vagy hogy gyártanak-e ebből hőszigetelő típust?
Megoldás egyszerű, fix ablakszerkezet, kívűl-belűl valamilyen „katedrál” üveggel, amelyik legjobban hasonlít az üvegtégla mintájára.
Koós Miklós
2009. július 12. vasárnap 08:09
kedves Szabolcs,
az üvegtéglát szokás két rétegben is falazni, nem lesz belőle hőszigetelő üveg, de sokat segíthet
Roland
2009. október 29. csütörtök 10:40
Kedves Miklós! Nagyon hasznosnak találom az oldalát, gratulálok hozzá.
Szerintem fontos megjegyezni, hogy a megadott lambda-értékek minden bizonnyal az ún. deklarált lambda-értékek (a gyártóknak legalábbis ezt kell feltüntetni).
A deklarált lambda-érték többször 10%-os romlást (növekedést) szenvedhet el, függően a beépítés módjától, precizitásától, körülményeitől (nedvességtartalom, tömörödés, roskadás stb.).
(Egy német kiadványt szerint hőszigetelő anyagok esetén a tervezési érték alapvetően 20%-kal rosszabb, mint a deklarált.)
Ezekről a módosító tényezőkről létezik valahol, valamilyen konkrét előírás? Több 10% romlás igen komoly vastagságbeli különbségeket okozhat, talán érdemes volna vele foglalkozni.
Koós Miklós
2009. október 30. péntek 08:07
a passzívházak PHPP számításában sokkal szigorúbbak az előírások. Több szakértő is vélekedik, hogy a nálunk, most érvényes hőtechnikai szabvány nem alkalmas pontos számításra.
Csaki Laszlo
2009. november 20. péntek 05:48
Szakmai segitseg kellene:
A tipikus falszigeteles ma, atolvasva par tucat tarsashaepitest, Monolit beton vaz, amelyet 30cm xxthermel toltenek ki, amire rajon az EPS-nek nevezett 5cm-es szigetelo panel, majd vekony vedo vakolat.
A kerdes,mondjuk egy ketszintes csaladi haznal, eros monolit beton fodem, oszlopokon, ezek tartjak az osszes sulyt. A Fofal, a kulso fal, 6cm valaszfaltegla (normal vakolat kivulrol) belulrol raszereled a parnafakat, koze 5-15cm gyapot szigetelo, folia, majd gipszkarton.
Mi a rossz ebben a comboban??
Ha kell meg extra tartofal a suly miatt akkor is elegnek kell lenni egy 10-15 cm-es akarmilyen tegla tartofalnak, pl. b25-os hosszaban rakva.
Udv. Laszlo
Csaki Laszlo
2009. november 20. péntek 06:05
Elfelejtettem leirni az okot, az aggodalom az hogy a homlozatra szerelt kogyapot lemez, nem tunik tulsagosan megnyugtatonak, mert mechanikailag eleg gyenge. Vajon hogy fog ez kinezni 100 ev mulva?
vagy 50 evmulva, amikor az idojaras mar kezdi koptatni a nagy feluleteket.
Hogyan lehet pl.javitani, felujitani amikor itt az ideje?
Csaki Laszlo
2009. november 20. péntek 07:08
Szigetelo szabaly, hogy kivulre kell tenni a szigetelest, nem belulre. De a konnyuszerk hazak szigetelese:
# Nemesvakolat
# Alapvakolat / üvegszálas rabitzháló
# Cementkötésű faforgácslap Betonyp®
# Fenyőfavázrendszer
# Hő- és hangszigetelés Isolyt® ásványgyapot a
favázszerkezet között 10-15 cm
# Pára- és huzatlezáró fólia
# Ellenlécezés / Tecnológiai szerelőhézag
# Vidiwall gipszrost lemez
# Tapéta
Bernath keszhazak szerint.
Itt is belul van a szigeteles.
Mas szoval, minek draga es nagy hoszigetelo tegla, kulso szigeteles? Talan jobb es olcsobb
vekony teglafal, es belulre a szigetelest.
Koós Miklós
2009. november 20. péntek 07:08
ha visszafelé tekintünk és megnézzük, hogy a 20-40-80 éve épült házaink milyen állapotban vannak most és melyek azok, amiket feltételenül ki kell cserélni vagy fel kell újítani, akkor igazából egy dolog marad, a TARTÓSZERKEZET és persze a hozzá tartozó alapozás. A legtöbb esetben maradnak a külső falak is, de azokra ma már extra vtg. hőszigetelések kerülnek, ha az t szertnénk, hogy megfeleljenek a mai kívánalmaknak.
Mi következik ebből?
Ha valaki pillérvázas házat épít, akkor a külső falak csak vázkitöltő falak, elég ha az emeletmagas önsúlyukat el tudják bírni. igy épülnek ma a nagy irodaházak. Elég volt megnézni a 25 éve épült Spenótházat, miszlikbe szedték, de a tartóváz maradt, kapott új belső elrendezést, külső térelhatárolást és némi kiegészítést, egy vadonatúj ház lett a helyén.
Mi maradt meg? a tartóváz.
Nagyfokú gépesitettségnél persze egészen mások a prioritások, mint egy jórészt kézi munkával készülő családi háznál, de ha nagyon hosszú időtartamra akarunk tervezni, akkor a pillérváz lehet a legjobb megoldás.
A blokk téglák elérték a teljesítésük határát.
Koós Miklós
2009. november 20. péntek 07:16
a könnyűszerkezetes épületeknél ennek nincs jelentősége, mivel nincs hőtároló tömeg, igy a KINT és BENT nehezen értelmezhető azesetükben. A téglaépületeknél a belső tömeget fűtjük fel és az biztosit egy hőtároló tömeget illetve egy hőtehetelenséget. Ezt irta felül a passzivház, amely már olyan konstrukció, ahol már nincs szükség hőtároló tömegre, ezért lehet faházból sé téglahézból is ugyanolyan jó passszívházat építeni.
Csaki Laszlo
2009. november 25. szerda 07:05
Tisztelt Koos Ur!
Koszonom a Spenot haz valaszt. A maximum lakoertek a penzert csaladi hazat (lakoparkban) idokozben atterveztem, mert talaltam 2 jobb varyt, egy 260 m2 -es telekre rakom ra, es meg nagy hatso udvar is marad.
Ebbol epitenem fel ezt a pillervazas villat:
Voros, klinker teglas haz
Kinek nem tetszik a tuzpiros-voros klinker teglas haz, feher ablakkerettel. Angliaban van rengeteg. A technologia ismert, kis klinkerteglaval burkoljak a 30-as homlokzatot.
En is laktam ilyenben Belgrad-2×2 lakasos tarsasban.
Most elnezem a bejarati ajto elott a ket szep klinker teglas oszlopot, kb.20 eve epult, mintha uj lenne. De kicsit erdes a felulet, karcolgattam, kiderult piros beton-disz-tegla.
Ugyhogy a legujabb piros teglas haz,
normal kismeretu tomor, betontegla, piros szinben. Gyartjak.
12-es falat raksz, itt misungba raktak, vagy azzal fugaztak, de kokemeny a fuga is es cement szurke.
Utana jon a 12-15 cm arvanygyapot, a bordak koze, folia, lec, gipszkarton.
Nem kell kivulrol vakolni, 300 evig ez ugy all ahogy az elso nap.
Nagyon attraktiv.
Betontegla a legolcsobb, a festett kicsit dragabb.
Statikusnak: szamolja csak ezt is bele a szerkezetbe, mert egy 12-es betonfal jo nagy sulyt elbir, kevesebb piller kell.
dyRo
2009. november 25. szerda 08:04
a beton téglából rakott fal nem betonfal. vagyis épp hogy CSAK beton fal, de nekünk igazából VASbeton fal kellene… viszont ha már pillérek vannak helyszínen betonozva, lehetne a fal is monolit, vasbeton. 15cm vastag vasbeton fal iszonyat sokat kibír. teherbírás miatt lehetne vékonyabb, de a gyártástechnológia miatt nem szerencsés (nehéz a betont betömöríteni a vasak közé). Egy gond van ezzel: a költség.
.
De a pillérvázas épület reális elképzelés, nem valószínű, hogy lesz szükség (teherhordó)falakra.
dyRo
2009. november 25. szerda 08:11
Tégla vagy beton szerkezet hőszigetelésekor azért kell kívülre tenni a szigetelő anyagot, hogy a harmatpont ne a két anyag találkozásánál legyen… Más szóval a rétegek úgy kell következzenek egymás után, hogy kívül legyen a jobb hőszigetelő képességű! Ez szabály, nem csak fontos, kötelező! Különben néhány év alatt szétrohad a szerkezet belseje a lecsapódó pára miatt.
.
Könnyű szerkezetes épületnél viszont gyakorlatilag csak egy hőszigetelő réteg van, így nézőpont kérdése hogy az most belül vagy kívül van. (Az egyke gyerek lehet legidősebb, legfiatalabb, vagy épp középső is 😉
Butyi
2009. november 25. szerda 09:24
Ha belul van hoszigeteles, elotte PARAZARO FOLIA, majd gipszkarton, akkor is szertohat? Ha igen, ilyenkor hogy kerul bele lecsapodott viz?
dyRo
2009. november 25. szerda 11:43
a párazáró fóliát nem hegesztik össze a toldásoknál, a pára nagyrészének megfékezésére szolgál. Egyébként ha teljesen légmentesen lezárod a házad, jó kis dunsztos üveg lehet belőle. Nem hiába van légbefúvós gépészet a tengerentúli könnyűszerkezetes házakban…
Bárkányi Tamás
2009. november 25. szerda 15:10
Kedves Csaki László
Az EVG-3D építési rendszer
5 cm beton-12cm EPS-5 cm beton falszerkezetével
( 22 cm összvastagság)
a térhálós acélmerevítés következtében, lőttbeton felviteli technológiával földrengésbiztos épületszerkezetet ad.
Ha a fal 67 db/m2 3,0 mmátmérőjű rozsdamentes acéltüskével van hegesztve, akkor a hőátbocsájtási tényezője U= 0,34 W/m2K
Ha ugyanez a szerkezet 3,8 mm átmérőjű tüzihorganyzott acéltüskével van hegesztve, akkor
U= 0,5 W/m2K
Bővebb információ a honlapon
https://www.isoactive-3d.hu
tisztelettel
Bárkányi Tamás
Csaki Laszlo
2009. november 27. péntek 05:07
Tisztelt Tamas:
Atolvastam a iso Web sitot. Nezegetem ezt a hoszivast a talajbol par napja. Elso gondolat, ez korantsem egy vegetelen 10fokos ho, hanem nagyon is veges. Mert jon fel a 10 fokos viz, megy le az egy fokos viz, csak vizmennyiseg kerdese, ez a vizaramlas sebessege, mikor viszed le az egesz foldlabda homersekletet 1-2 fokra. Azaz ha eleg gyorsan aramoltatod a vizet akkor, egy ido utan a kijovo 10 fokos viz homerseklete elkezd csokkenni, elmeletileg le tudod vinni 1 fokra is, mert annyira lehutod alul foldlabdat. Mert lent a hoaramlas sebessege veges. A kiveheto homennyiseg limitalt, valoszinu minden egyes helyszin, fold tipusnal (homok, agyag, nedvessegtart) kulonbozik. Ettol fugg a beruhazas megterulesi ideje. Ha rossz helyen telepitesz egy ilyet, el tudsz kapni egy jo nagy penzugyi bukast.
dyRo
2009. november 30. hétfő 13:22
az egész földlabda nem homogén hőmérséklet eloszlású… de azért teljesen érthető amit írtál, és nekem is az lenne a kérdésem, hogy ha ma a földön mindenki geo energiával fűtene, nem az folyna mindenhonnan hogy térjünk át vmi másra? 🙂
Bárkányi Tamás
2010. január 15. péntek 10:50
Kedves László
Teljesen egyetértek az észrevételeddel: A talaj hőmérséklete folyamatosan változik. Ez egy elméleti gondolat, de a puding próbája az evés…
elkészült az első ISOACTIVE-3D-s ház.mint egy kísérleti példány. jelenleg a konkrét mérések , regisztrálás és értékelés előtt állunk.32 ponton mérjük rendszeresen a hőmérsékletet és az áramoltatott közeg mennyiségét, amit számítógépen rögzítünk. egy teljes év múlva lehet majd konkrétumokkal szolgálni
az viszont bíztató, hogy – 12 oC külső hőmérséklet mellett a fal külső rétegében + 10,5 oC fokos hőmérséklet alakult ki. Hogy meddig, az majd elválik . bízom benne, hogy a nyári nap visszatmelegíti a talajt
Bárkányi Tamás
2010. február 16. kedd 19:09
egy új információ az elkészült első ISOACTIVE-3D házról:
Télen – 5,6 C fok mellet, mikor süt a nap
a falfelület 12,4 C fokra melegedett fel , ami ilyen körülmények mellett is képes hőenergiát visszatölteni a talajba !!!!
Nem kell tavaszig várni
üdv
Bárkányi Tamás
2010. augusztus 13. péntek 10:44
Kedves Miklós
Az első ISOACTIVE-3D házam megkapta a lakhatási engedélyt és be is költöztünk.
A mérések folyamatosan zajlanak és rengeteg nagyon hasznos tapasztalatot szereztem.
A házat bármikor be tudom mutatni a gépészetével együtt, mely bejárásra szerettel meghívom , mint a téma egyik legjobb szaktekintélyét
Az aktív hőszigetelésü megoldás megkapta a szabadalmi védettséget 227 029 lajstromszámon
Az EMI 1015 június 30-ig meghosszabbította az EVG-3D műszaki engedélyét A-739/1997
UE:A-2517/2009 számon amit bárki megtekinthet
üdvözlettel
TOMEK
Koós Miklós
2010. augusztus 16. hétfő 10:08
[re=73099]Bárkányi Tamás[/re]: igazán nagyon kedves, köszönöm szépen, élni fogok a meghívással, mert érdekel
F András
2010. november 1. hétfő 08:41
üdvözletem mindenkinek
20 éve építettem a házamat átra gázbetonból, /600*25*30/ igényel e jelenle utó hőszigetelést, és milyet, mivel gondolkodom rajta.
Bárkányi Tamás
2010. november 1. hétfő 11:38
Kedves F. András
Mindenki maga dönti el, hogy mennyi havi fűtés/hűtés költséget hajlandó kifizetni.
A szigetelési lehetőségek mérlegelésénél érdemes figyelembe venni az ” aktív hőszigetelési ” megoldást is . Jelenleg már a meglévő épületeket is el tudjuk látni aktív hőszigeteléssel
részletek az ISOACTIVE-3D honlapon
üdvözlettel
Bárkányi Tamás
F András
2010. november 1. hétfő 15:52
Tisztelt Bárkányi úr!
Az ön álltal közölt honlapot megnéztem, ismerem a rendszert. A II. világháború alatt a német hadsereg is használta e módszer elektromos változatát nagy magasságú pilóta ruhák hőszigetelésére./mármint a hőveszteség külső forrásból való pótlására/ Azt viszont még ebből nem tudtam leszűrni hogy a 30-as mátra gázbeton falam „hőszigetelése” mennyit javulna egy ilyen rendszerrel, vagy az esetleg kb 10 cm nikecell hatása mennyit jelentene % ban kifejezve.
üdvözlettel
Saftics György
2011. augusztus 3. szerda 09:40
[re=2994]Barányi János[/re]:
Kedves Kollégám!
Mivel itt nem csatolható melléklet, kérem adja meg az e-mail címét, hogy elküldhessem a birtokomban lévő táblázatot, remélve, hogy a segítségére lehetek a salakbeton hővezetési tényezői ügyében.
Koós Miklós
2011. augusztus 3. szerda 11:12
[re=81204]Saftics György[/re]:
örömmel venném én is, mivel folyamatosan aktualizálnám a táblázatot, a cimem: koosmiklos@gmail.com
sby f. j.
2011. augusztus 4. csütörtök 10:18
Miklós:
– Ha gondolod, írd meg csak címszavakban, milyen lambda értékek hiányoznak. Tele vagyok korrekt adatokkal.
Edmund
2012. március 12. hétfő 03:00
Most vettem észre, hogy a mértékegység „Watt per méter-kelvin”. Így már végképp nem tudom eldönteni, hogy 10, vagy 15 cm-t érdemes-e választani.
Hiper
2012. március 12. hétfő 14:07
[re=83705]Edmund[/re]:
Vastagabb a jobb (csak írd fel a képletet. A nevezőben van a vastagság. Azaz minél vastagabb, annál nagyobb számmal kell osztani -> kisebb lesz az érték …
Edmund
2012. március 13. kedd 15:49
[re=83715]Hiper[/re]: Köszönöm szépen!
Szabó László
2013. június 27. csütörtök 09:19
Tisztelt Koós Miklós!
Érdekelne a régi 30cm-es nagyméretű tégla Lambda értéke. Eddig a kisméretű tégla 0,78-as értékével számoltam. Helyes-e ez az érték?
Valamint nem találok adatokat a Dunatherm tipusú ablakok hőátbocsájtási értékeiről. Ezek az 1990-es évek elején készültek. Mennyire jók még ezeknek a paraméterei a mai követelményeknek?
Köszönettel Szabó László
István
2014. április 9. szerda 02:49
Tisztelt Koós Miklós Úr!
Véleményére lennék kiváncsi. Amennyiben egy 35 cm -es falvastagsàgban gondolkodom( nem akarom elveszíteni a belső teret) mit javasol miből legyen a tartószerkezeti fal és milyen szigetelést kapjon.
Pl: B 30 futóra rakva 16 cm kőzetgyapot vagy 15 cm mészkő- homok tégla 20 cm grafitos eps, vagy bármi màs….?
Esetleg tud „u” értékekkel szolgálni?
Megtisztelő és hasznos válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel, Papp István
Koós Miklós
2014. április 9. szerda 07:31
[re=87908]István[/re]:
magam is annak vagyok a híve, hogy ne a tartófal legyen jó hőszigetelő, hanem vastagabb hőszigetelés kerüljön rá, a másik szempontról sem szabad elfeledkezni, az pedig a tartófal szilárdsága. 25-es porotherm, ytong falakat számosat terveztünk, annál vékonyabb falaknál már egy előzetes statikai vizsgálat/számítás szükséges. A tartófal vékonyítás során már nem csak nyomószilárdságra, hanem a karcsúságból származó igénybevételre is számítani kell.
Bár nincs előttem ilyen számítás, úgy saccolom, hogy valahol 20 cm körül lehet ez a határ. A kisebb szilárdság miatt a vékony falba erősítő pilléreket kell tenni, ami nagyon megbonyolítja a kivitelezést és szélsőséges esetben gyakorlatilag pillérvázassá teszi az épületet. A legvékonyabb tartófalat (cca 15-16 cm) vb.-ból tudja kialakítani, ott ilyen állékonysági, karcsúsági és szilárdsági problémák nem adódnak vagy nem olyan mértékben.
Tóth Szilveszter
2014. április 9. szerda 09:43
bár nem én lettem megszólítva, de belekotyognék: ha helyet kell nyerni, én mindig a porotherm20NF falhoz nyúlok. olcsóbb is felületre, mint a 30as tégla és mivel nem hőszigetel, ezért jobb a hőkapacitása, több hőt vesz ki az épületből a nyári napokon. 20as falnál földrengésre szinte biztosan kell pillér, de ezt részben lehet kompenzálni jó alaprajzi elrendezéssel és azzal, ha a szobák falát egy-egy helyen szintén tartófalnak alakítjuk ki. ügyes szervezéssel ez egyben a hangszigetelést is javítja pl a nappali, gyerekszobák és a szülői háló között.
15cm sima eps-sel ez 0,23 körül van (fejben számolom csak), ezen javíthat a grafitosság, azzal olyan 0,18-0,19 lehet.